Útes dravců

Jaroslav Petr  |  
útes dravců

Potravní pyramidu obrácenou na hlavu objevili vědci na korálovém Kingmanově útesu. A nejde o výjimku.Pacifický Kingmanův útes je pod správou Spojených států a jeho životní prostředí je ukázkou panenské přírody. O to větší šok tu zažili zoologové, když se ponořili pod hladinu, aby prozkoumali život v tamějším moři.Mezi rybami bezkonkurenčně dominovali velcí dravci včetně žraloků. Velké masožravé ryby představovaly 85 % veškeré biomasy tvořené rybami. Na jejich kořist zbývalo pouhých 15 % biomasy.Vědci jsou zvyklí na obrácené potravní pyramidy, které stojí na početných populacích býložravců a končí úzkou „špičkou“ tvořenou velkými dravci. Potravní pyramidu postavenou „na špičku“, v níž nejpočetnější zastoupení mají dravci, zatím poznali vědci jen u planktonních korýšů.U obratlovců je to naprostá novinka. U blízkých ostrovů, kde lidé velké dravé ryby intenzivně loví, vypadá potravní pyramida přímo učebnicově. Velcí dravci představují pouhých 15 % biomasy tvořené veškerými rybami. Kořistí je zbývajících 85 %.Zdá se, že to, co jsme až doposud považovali za „přirozený stav“, je výsledkem činnosti člověka.

Boj o skrýše

Pokud se má zdařit záchrana jedinečných korálových útesů, je nutné udržet přirozený stav i ve společenstvech organismů, které korálové útesy obývají. Platí to i o poměrech panujících na útesech atolu Kingman, které někteří zoologové přirovnávají k záběrům z klasického filmového westernu. „V ulicích města není ani noha s výjimkou několika zdatných chlapáků. Zato sklepy jsou plné vyděšených obyvatel,“ říká americký zoolog Alan Friedlander z National Oceanic and Atmospheric Administration.

Útes je na první pohled prakticky „prázdný“. Na jiných atolech se nabízí potápěčům pohled na nespočetná hejna pestrobarevných ryb. Na Kingmanu nic podobného k vidění není, i když ve skutečnosti je na jeho „pustých“ útesech co do celkové biomasy dvacetkrát více ryb než na „přelidněných“ atolech s malým počtem velkých dravců. Je to tím, že v nebezpečném světě korálových útesů atolu Kingman je doslova rvačka o každou skulinu.

Slabost se neodpouští

Ani pečlivé skrývání ryby neuchrání před ataky. Druhy, které slouží jako kořist velkým dravcům, jsou vystaveny brutálnímu nátlaku. Jen málokterá má šanci dožít se dospělosti. Přesto právě s těmito decimovanými rybími druhy stojí i padá stabilita celého ekosystému. Lovené ryby se množí mnohem rychleji než ryby na útesech bez predátorů.Jsou k tomuto zběsilému životnímu stylu doslova dohnány tlakem ze strany dravců.

Nejčtenější