Uklízečky na baterky

PETR PROŠEK  |  Technika
Uklízečky na baterky

Otestovali jsme pro vás nejzajímavější robotické vysavače na trhu. Tanec s vysavačem po bytě nepatří zrovna k oblíbeným činnostem, ale jakmile vyměníte klasický lux za robota, který se o sběr nečistot postará za vás, je úklid rázem zajímavější. Robotické vysavače přitom nejsou žádnou novinkou a společnost Electrolux se s první verzí svého trilobita pochlubila již v listopadu roku 2001. Konkurence trochu zaspala a trvalo několik dlouhých let, než se na trhu objevily produkty za přijatelnější ceny. Nyní naštěstí již máme z čeho vybírat, i když situace stále není růžová. Rovněž je třeba počítat s tím, že úklidoví roboti se sacím výkonem nevyrovnají klasickým vysavačům, jež odvádějí podstatně kvalitnější práci. Pokud však hodláte omezit aktivní luxování na minimum, můžete popřemýšlet o koupi robotického vysavače, který se každodenním vysáváním postará o pravidelnou likvidaci nečistot.

Programovatelný robot začne automaticky vysávat v předem určený čas, v případě potřeby sám načerpá energii v dobíjecí stanici, a pokud mu to velikost dovolí, zajede i na místa, kam se s obyčejným vysavačem dostává jen obtížně. Díky senzorům nehrozí pád ze schodů, ale ani tak se nevyhnete dalším povinnostem.Čeká vás totiž pravidelné čistění kartáčů od vlasů či chlupů vašich (zvířecích) miláčků, vysypávání prachové kazety se smetím a výměna filtrů. Pokud tuto rutinu hodíte za hlavu, přestane vysavač sekat dobrotu. Přesto je komfort automatického vysávání lákavý a nebezpečně návykový.

Electrolux Trilobite 2.0

Uklízečky na baterky

Trilobit získal několik ocenění za design a přináší do českých domácností nádech luxusu, podtržený vskutku precizním zpracováním. Zároveň se nevyhnul několika nedostatkům, které rozhodně nelze přehlížet. Prvním je výška 13 cm, jež v podstatě znemožňuje vysávání pod nábytkem, níže položenými postelemi nebo dokonce pod topením. Zkritizovat musíme i absenci bočního kartáče pro úklid kolem zdí nebo nábytku. Robotický trilobit obsahuje pouze gumový kartáč a prachovou stěrku, což za tak vysokou cenu není žádné terno. Naopak potěší shora přístupná, velká prachová kazeta, kterou lze jednoduše vysypat i vymýt. Pohodlná je také výměna filtrů.

Specifický tvar přístroje ve stříbrnozelené metalíze působí elegantně a oceníte i digitální displej. Chybí však dálkový ovládač, s nímž by se pracovalo lépe. Ve třech volitelných modech vysávání (běžně, rychle, skvrna) objíždí trilobit stěny a poté uklízí prostor místnosti, čistí pouze otevřený prostor nebo se zaměřuje na vybraný bod a plusem je programovatelné vysávání v daném čase pro různé dny v týdnu. Díky ultrazvukovým senzorům nenaráží do objektů, ale těsně je míjí a chová se velice šetrně.Bez bočního kartáče ale tento prostor zůstává netknutý a musíte se o něj postarat sami. Vysavač reaguje na virtuální zdi, které jsou v tomto případě řešeny speciální magnetickou páskou.

Tu nalepíte třeba pod koberec mezi dveře a robot automaticky pozná, že má uklízet pouze v dané místnosti. Uživatele s linoleem nebo plovoucí podlahou ovšem lepená magnetická páska nepotěší. Stejně jako ostatní testované vysavače se Electrolux Trilobite 2.0 v případě potřeby automaticky vrací do dobíjecí stanice, ale v úklidu nečistot není tak precizní, jak jsme za téměř 30 tisíc očekávali.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ programovatelné vysávání  – velmi vysoká cena
+ digitální displej  – velká výška
+ virtuální zdi pomocí magnetického pásku
+ ultrazvukové senzory
   – absence bočního kartáče a dálkového ovládání

VERDIKT:
Electrolux nabízí v ČR Trilobite 2.0 již čtyři roky, a kdyby vyvinul verzi 3.0, měl by i přes vysokou cenu velkou šanci na úspěch.Takhle jej zaslouženě drtí konkurence.

HODNOCENÍ:

*****


WEB: www.electrolux.cz CENA: 29 990 Kč

iClebo Plus a

Uklízečky na baterky

Robotický vysavač iClebo Plus a si nás na první pohled získal moderním designem, a to včetně nabíjecí základny, do níž se v případě potřeby automaticky vrací a po dobití pokračuje v práci. S výškou 10 cm nemá problémy s úklidem pod topením, postelí či jiným nábytkem a při pohybu či „očichávání“ okolních objektů využívá sedm IR senzorů, díky nimž nedochází k takřka žádným nárazům a vysavač je stejně šetrný jako luxusní Electrolux Trilobite 2.0. Na rozdíl od něj je kromě prachové stěrky vybaven i štětinovým, a především bočním kartáčem, který se stará o úklid okolo zdí i nábytku. Nechybí antibakteriální HEPA filtr a možnost aktivace turbovysávání, kdy dochází ke značnému navýšení sacího výkonu, což se samozřejmě projevuje rovněž na vyšší hlučnosti. Prachová kazeta je přístupná shora a její vyprazdňování i výměna filtrů probíhá bez problémů. Drobnou nepříjemností je až nutnost ručního odšroubování krytu spodní části nádobky s jemným prachem – šroubováček není ve výbavě.Na vrchní straně vysavače se nachází velký přehledný displej a tři základní tlačítka, jejichž funkce rozšiřuje drobný dálkový ovládač, pomocí kterého můžete třeba naprogramovat pravidelný úklid.

Ovšem, na rozdíl od konkurence, lze určit pouze jeden čas pro všechny dny v týdnu. Nastavit můžete i délku vysávání a robot umožňuje volbu z několika režimů úklidu (podél místnosti, spirála, „esíčkové“ pohyby) včetně automatického modu. iClebo Plus a se nám při vysávání osvědčil lépe než iRobot Roomba 560, navíc bez agresivních nájezdů do nábytku a zdí. I bezdotykové vysávání má však své nevýhody a robot například odmítá uklízet za záclonou či závěsem, které považuje za překážky. Skutečně zbytečným nedostatkem je absence jakéhokoli úchytu pro pohodlné přenášení.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ programovatelné vysávání  – chybí ucho na přenášení
+ dálkové ovládání  – programování omezeno pouze na čas
+ různé pohybové režimy úklidu
+ IR senzory a pěkný design
   – bez virtuálních zdí

VERDIKT:
Robotický vysavač s bezdotykovým nárazníkem a antibakteriálním filtrem odvádí skvělou práci, ale mohl toho nabídnout ještě více.

HODNOCENÍ:

*****


WEB: www.iclebo.cz CENA: 10 749 Kč

iRobot Roomba 560

Uklízečky na baterky

Necelých 10 cm vysoký robotický vysavač nemá problémy s luxováním pod nábytkem, automaticky doplňuje „šťávu“ v dobíjecí stanici a je programovatelný na různé časy pro všechny dny v týdnu. Koberce i tvrdé podlahy zbavuje nečistot pomocí dvou protiběžných kartáčů (gumový i štětinový), prachové stěrky i bočního kartáče a odvádí velmi kvalitní práci. Jeho největší slabinou je přílišná zbrklost a síla, s níž naráží do nábytku, zdí a jiných předmětů. Tento nedostatek se nejvíce projevuje na tvrdých podlahách a Roomba 560 je rozhodně nejagresivnějším vysavačem v našem testu. Ani na kobercích si nebere servítky a takové chování si ve srovnání s konkurencí za rámeček rozhodně nedá.

Hlavní uklízecí režim automaticky kombinuje různé pohybové mody, jež bohužel nelze vybírat samostatně. Výjimkou je pouze úklid zvoleného místa o přibližně metrovém průměru, který se spouští manuálně nebo po automatické detekci většího množství nečistot – musí jít skutečně o pěkný svinčík. Prachová kazeta se vysouvá ze zadní části přístroje, což není tak pohodlné jako přístup shora, a občas se stává, že při této manipulaci napadá trocha nečistot zpátky na zem. Ve výbavě chybí dálkový ovládač, který by uživatelům umožnil přímé komandování vysavače z pohodlí sedací soupravy.Špičkové jsou každopádně dva přenosné vysílače na baterie, jež vytvoří virtuální zdi na místech, kde zrovna potřebujete.Jednoduchým nastavením lze určit délku paprsku a zajímavou možností je i aktivace tzv. majáku, kdy se vysavač automaticky vydá na úklid další místnosti až ve chvíli, kdy dokončí práci v té předchozí.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ programovatelné vysávání  – agresivní narážení do předmětů
+ virtuální zdi pomocí přenosných vysílačů  – absence dálkového ovládání
+ tři kartáče
   – nelze samostatně volit pohybové režimy

VERDIKT:
Skvělou práci vysavače sráží přílišná agresivnost, s níž „očichává“ okolí a naráží do okolních objektů. Více opatrnosti by u takového přístroje rozhodně neškodilo.

HODNOCENÍ:

*****


WEB: www.irobot.cz CENA: 11 990 Kč

CleanMate QQ-2

Uklízečky na baterky

Vysavač s výškou pouhých 9 cm poklidí pod postelí, skříní i na dalších špatně přístupných místech. Na rozdíl od ostatních testovaných robotů je určen pouze k úklidu tvrdých podlah (linolea, dlaždice, plovoucí podlahy atp.), ale nám se osvědčil i na zátěžových kobercích. Kvůli nízko posazenému přednímu kolečku se však na ostatních kobercích nedokáže posouvat, a proto není k takové práci vhodný.Po tvrdém povrchu se pohybuje svižně a uklízí pomocí hlavního štětinového kartáče, prachové stěrky i bočního kartáče pro vymetání nečistot kolem stěn a nábytku. Prachová kazeta je přístupná po odklopení vrchního krytu, což usnadňuje vysypávání nečistot. Jakmile začne docházet baterie, automaticky hledá dobíjecí stanici, kde načerpá další energii.

Součástí výbavy je i praktický dálkový ovládač, který poslouží k pohodlnému rozdávání příkazů. Vysavač tak můžete sami navést na určité místo nebo třeba aktivovat dezinfekční UV záření, jež při vysávání likviduje bakterie.Stejně jako testovaná Roomba reaguje na okolní objekty dotykem, takže dochází k přímým nárazům. Na zátěžových kobercích není tak agresivní a nábytek spíše jemně oťukává, ale na tvrdé podlaze už se dokáže slušně rozjet a občas se nevyhne ani pěkným ranám, což rozhodně nepotěší. Pomocí ovládače nebo tlačítek přímo na přístroji lze nastavit dobu úklidu a velkým plusem je výběr z pěti různých modů vysávání, lišících se pohybem robota, nebo automatického programu, libovolně kombinujícího všechny možnosti. Přestože CleanMate QQ-2 není určen na koberce a nenabízí programovatelné vysávání (běžné u ostatních vysavačů), je příjemným překvapením.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ slušná cena  – pouze na tvrdé podlahy
+ dálkové ovládání  – bez programovatelného vysávání
+ různé pohybové režimy úklidu
   – občas agresivnější a bez virtuálních zdí

VERDIKT:
V porovnání s univerzálními modely doplácí na svou jednostrannost. S přihlédnutím k příjemné pořizovací ceně je však zajímavým pomocníkem do domácností bez koberců

HODNOCENÍ:

*****


WEB: www.cleanmate.cz CENA: 6490 Kč
Prošek

Testoval: Petr Prošek Nezávislý novinář, který se mimo specializace na digitální zábavu již dlouhá léta věnuje testování elektroniky a IT produktů. Při posuzování zařízení klade kromě důležitých užitných vlastností velký důraz na design, originalitu a spolehlivost.

Nejčtenější