Učitel pro začátečníky

MICHAL ŠKACH  PETR PROŠEK  |  
Sony A380

Chcete povýšit z kompaktu na kvalitní zrcadlovku, ovšem bez nutnosti tahat s sebou těžký přístroj? Řešení je na světě – nová DSLR z produkce Sony.

Na první pohled křehká skořápka právě narozené zrcadlovky z líhně společnosti Sony v sobě ukrývá CCD snímač formátu APS-C s efektivním rozlišením 14,2 Mpx. Nová Alfa s rozměry 12,8×9,7×7,1 cm a hmotností 490 g patří spíše k menším a lehčím zrcadlovkám, díky čemuž se pro mnohé stane vhodným parťákem na cesty a také ideální přestupní stanicí z oblasti kompaktů do světa DSLR.

Rozhodující roli zde hraje i užitečný systém nápovědy, který pomocí symbolů na displeji pomáhá pochopit samotné principy fotografování (např. využití nastavení clony). Zajímavým zpestřením je výklopný 2,7palcový LCD displej, známý z některých kompaktů, který umožňuje snadnější snímání objektů u země nebo oblohy.

Kvalita snímků je relativně dobrá, sytost barev však není tak výrazná, jak jsme u Sony zvyklí. Obzvláště patrné je to v případě fotografování za šera, kdy automatika zbytečně volí příliš vysokou citlivost a snímky působí namodrale. Pochválit však musíme rychlost ostření, která se výrazně zlepšila i v režimu Live View. Rozmazání fotografií účinně zabraňuje systém stabilizace SteadyShot INSIDE.

Kromě úplné automatiky a zcela ručního nastavení obsahuje volič režimů také programy s prioritou času, závěrky a clony, krajinu, portrét, západ slunce, noční scénu a makro. Potěší duální slot na karty typu SD/ SDHC nebo MS PRO, umožňující ukládat ve formátu JPG i RAW, a HDMI výstup pro připojení k televizoru. Bohužel chybí možnost natáčet video, která se pomalu, ale jistě začíná stávat standardem.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ malé rozměry a hmotnost  – horší podání barev za šera
+ výklopný displej  – automatika volí vysoké ISO
+ rychlé reakce  – potěšilo by video

VERDIKT:
Lehká a rychlá zrcadlovka pro začátečníky, kteří se díky propracovanému systému nápovědy bezbolestně naučí i základy fotografování.

HODNOCENÍ:

******


WEB: www.sony.cz CENA: 21.990 Kč

Nejčtenější