Tvarovatelné osvětlení iLamp

P.Prošek  V.Loušová - czechdesign.cz  |  Design

Miminka do dlaně Dudlík a čepička

Miminka do dlaně Dudlík a čepička

Občanské sdružení Nedoklubko společně s Czechdesign.cz oslovilo designéry, aby pro předčasně narozená miminka navrhli předměty, které napomohou zejména rodičům psychicky lépe nést, že se každý den vrací do porodnice na JIP. Soutěž dala příležitost designérům proniknout do světa, kde nerozhoduje pouze design a cena výrobku, ale i celá řada parametrů, které specifické rozměry nedonošených dětí vyžadují. Nedonošená miminka jsou mnohem menší než jejich kamarádi, narození v devátém měsíci. Designéři soutěžili ve třech tématech – čepička a dudlíček pro nedonošená miminka, tedy v době, kdy jsou děti v inkubátoru a jejich hlavička je více než o polovinu menší než u běžného novorozence. Dudlíček musí být tedy menší, nesmí se převažovat z pusinky a tvar je jednoduchý, bez záhybů pro dobrou sterilizaci. Lžička pro nedonošená miminka je určena pro starší děti, ale nedonošené děti mívají problémy s příjmem potravy, a tak je třeba je zabavit.


Pumpička na mobil Orange Power Pump

Pumpička na mobil Orange Power Pump

Téměř vybitá baterie mobilního telefonu v lůně panenské přírody rozhodně nepotěší. Mobilní telefon ovšem lze jednoduše „dofouknout“ pomocí vzduchové pumpičky od firmy Gotwind, kterou mobilní operátor Orange distribuoval na letním festivalu Glastonbury ve Velké Británii. Samotné zařízení s alternátorem, k němuž jednoduše připojíte mobil a pumpičku třeba pro nafouknutí lehátka či matrace, je poměrně kompaktní (154×129×47 mm) a za jednu minutu usilovného šlapání (zhruba jeden sešlap za sekundu) dobije baterii mobilního telefonu na pět minut hovoru. Stavová LED dioda přitom ukazuje, jak usilovně uživatel pumpuje a kolik energie je při jednom pumpnutí vytvořeno. Přestože by se podobné zařízení hodilo nejen návštěvníkům zmiňovaného festivalu, společnost Orange je neplánuje nasadit do běžného prodeje.


Tvarovatelné osvětlení iLamp

Tvarovatelné osvětlení iLamp

Španělské SystemDesignStudio (designéři Helbert S. Ferreira a Remi Melander) uvede v letošním roce do výroby unikátní lampičku s možností vlastního vytvarování. Díky tenkému a ohebnému tělu ze silikonu záleží zcela na potřebách uživatele, jak bude lampička vypadat. Můžete ji zkroutit či elegantně vystavit na pracovním stole, obtočit kolem poličky nad kuchyňskou linkou nebo vytvarovat podle opěradla oblíbeného čtecího křesla. Samotné osvětlení má na starosti speciální plocha s elektroluminiscenčními polymery, které s příjemným bílým světlem nevyzařují žádné teplo. S lampičkou iLamp tedy můžete manipulovat bez obav ze spálení, což u takto flexibilního řešení zajisté přijde vhod. Nakonec potěší i nízká spotřeba elektrické energie.

Nejčtenější