Toughbook do nepohody

PETR PROŠEK  |  Technika
toughbook

Tři odolné notebooky do kancelářského pekla a na služební cesty. Co potřebuje notebook na cestách ze všeho nejvíce? Odolnost – slovo, které mají úderníci z japonské Matsushity, zabývající se navrhováním a výrobou Toughbooků, povinně vytetováno na čele. A zdá se, že tato taktika funguje, byť byste pro ni v zákoníku práce jen těžko našli požehnání.

Spalující slunce

Kamenem úrazu řady přenosných počítačů je displej, který na slunci vypovídá službu. Toughbooky CF-W7 a CF-T7 jsou vybaveny 12,1palcovým XGA displejem s antireflexní vrstvou, jež by se o tyto nepříjemnosti měla postarat. Ke zvýšení kontrastu došlo efektivním designem displeje a difuzní fólie umožňuje účinné podsvícení. Model CF-Y7 se chlubí 14,1palcovou SXGA obrazovkou a displej u Toughbooku CF-T7 je navíc dotykový, což ocení všichni pracovníci v terénu, kteří při problematičtější práci s myší často ztrácejí nervy.

Pro městská bojiště

Prioritou bylo vytvořit notebook, který by byl odolný a zároveň co nejlehčí. Jen takové modely dokážou skutečně přesvědčit náročné uživatele, aby se v jejich společnosti vydávali na každodenní výjezdy do terénu. Na cestu napříč Afrikou se sice moc nehodí (k tomu ostatně skvěle poslouží robustní model CF-30), ale v betonovém pekle se o sebe dokážou postarat a zároveň potěší nízkou hmotností, která se pohybuje od 1280 g (CF-W7 bez WWAN modulu) do 1670 g (CF-Y7 včetně WWAN).

Konektorový PEZ

Rozšiřující konektory se připojují přes rozbočovač.

Výklopná vypalovačka

Bez pořádné hardwarové výbavy bychom se rovněž daleko nedostali a ani v této oblasti neztrácejí odolné notebooky Panasonic nic ze své praktičnosti. Modely CF-W7 a CF-Y7 jsou osazeny open- top DVD vypalovačkou, která se klasicky nevysouvá, ale otevírá v prostoru napravo od kruhového touchpadu. Ve všech strojích tepe srdce procesoru Intel Core 2 Duo U7500 (ULV), nechybí 1 GB DDR2 SDRAM (lze rozšířit na 2 GB), 80GB SATA HDD a Intel GM965 Express Chipset. Výdrž baterie se pohybuje od pěti do sedmi hodin a Toughbooky získáte s předinstalovaným systémem Windows Vista Business nebo Windows XP.

Plavu a padám

Trojice nováčků z odolné rodinky Panasonic Toughbook -CF-W7, CF-T7 a CF-Y7 – zvládne pád z výšky 76 cm (na spodní část!), vydrží zatížení až 100 kg bez poškození displeje a rovněž si poradí při polití tekutinou. Při pádu je ošetřena především ochrana pevného disku, samozřejmostí je robustní šasi a čtyři speciální destičky určené k tlumení nárazu. Tekutinu odvádějí kanálky, zabraňující poškození klávesnice, touchpadu a dalších citlivých součástí notebooku.

Nejčtenější