Tlouštík na cesty

PETR PROŠEK  |  
Toshiba Satellite U500-10L

Kompaktní notebooky jsou v módě a lákají designem, malými rozměry i výdrží. Zároveň šetří na hardwarové výbavě, aby nezatěžovaly baterii ani kapsu uživatelů.

Sehnat cenově dostupný notebook na cesty se slušnou hardwarovou výbavou a bohatou konektivitou je poměrně obtížné. Společnost Toshiba tento výběr usnadňuje s novým modelem Satellite U500, ale je třeba se smířit s několika nedostatky. Přenosný počítač v testované konfiguraci U500–10L ukrývá procesor Intel Core 2 Duo T6500, 2 GB DDR2 RAM (800 MHz), pevný disk s kapacitou 320 GB, grafickou kartu ATI Mobility Radeon HD 4570 a vypalovací DVD mechaniku. S touto výbavičkou se notebook při práci ve Windows Vista Home Premium tolik nezadýchá, což dokazují i výsledky testů, a sami si můžete vybrat, zda se vybavíte 32bitovou, nebo 64bitovou edicí. Nálož operační paměti lze v případě potřeby rozšířit až na 8 GB.

Slušivě matná Designéři z Toshiby tentokrát upustili od lesklého provedení a vsadili na praktickou hnědou texturu, zdobící víko i vnitřek notebooku, včetně touchpadu s vícedotykovým ovládáním. Leskle černý zůstal pouze rám kolem 13,3palcového displeje Toshiba TruBrite, který brzy poznamenáte otisky prstů. Displej s poměrem stran 16:10 a rozlišením 1280×800 px nás potěšil barevným podáním i slušnými pozorovacími úhly, ale jeho lesklý povrch není pro notebook na cesty nejvhodnější.

Toshiba Satellite U500-10L

Výhrady máme i k tloušťce přístroje, která je se 30 mm v přední a 38 mm v zadní části až moc velká. Ostatní rozměry (317×231 mm) jsou příjemně kompaktní a rovněž hmotnost 2,2 kg lze u přenosného počítače ještě snést. Toshiba Satellite U500–10L dále obsahuje webkameru (1280×800 px), čtečku paměťových karet, ExpressCard slot a konektory HDMI, eSATA/USB, USB (2×), RJ45 a D-SUB pro zapojení externího monitoru (DVI bohužel chybí). Samozřejmostí je připojení sluchátek či mikrofonu pomocí standardních jacků.

Něco navíc Ze zajímavých funkcí musíme zmínit Sleep-and-Charge pro dobíjení externích zařízení v režimu spánku a eco Utility, jež umožňuje sledovat a snížit spotřebu energie. I při úsporném nastavení nám však baterie vydržela při práci (textový editor a internetový prohlížeč s aktivovaným Wi Fi modulem) pouze 2 hodiny a 40 minut, což je na notebook této kategorie hodně slabé.

Toshiba Satellite U500–10L

Nejnižší Vista skóre: 5,0 (procesor, paměť)
Nejvyšší Vista skóre: 5,3 (herní grafika)
PCMark Vantage: 3092

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ slušný výkon  – tlustý profil
+ pěkné barevné podání displeje  – na přenosný notebook velmi nízká výdrž baterie
+ stylový design  – lesklý displej není vhodný do terénu
+ Toshiba eco Utility  

VERDIKT:
Pokud sháníte cenově dostupný přenosný notebook s vyšším výkonem a nevadí vám nízká výdrž baterie, budete nadmíru spokojeni.

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.toshiba.cz CENA: 21.776 Kč

Nejčtenější