Svobodná mobilní komunikace

PETR PROŠEK  |  
Svobodná mobilní komunikace

Jaké je volání s novými bluetoothovými headsety?

Udržet neposedný mobilní telefon v ruce je občas problém, zvláště pokud máte právě na starosti i jiné činnosti než jen komunikaci s osobou na druhém konci „drátu“. V takových situacích může leckdy jít i o život, což se neposlušným řidičům snaží obávaní strážci zákona připomínat při každé příležitosti. Moderní bezdrátová sluchátka ovšem neposlouží pouze k volání za volantem, ale rovněž mohou usnadnit práci všem uživatelům, kteří zkrátka nemohou neustále manipulovat s mobilem. Zatímco před několika lety se tato užitečná zařízení netěšila příliš velké oblibě, počet jejich příznivců roste, a to především díky zvyšujícímu se komfortu, lepší kvalitě přenášeného signálu, nižším cenám a široké nabídce, z níž si vybere skutečně každý. Záleží jen na vás, zda využijete praktické přímé ovládání hlasitosti, oželíte sponu na ucho, nebo sháníte nekompromisně luxusní handsfree, se kterým můžete „sekat patky“ na obchodních jednáních.

S čím jsme testovali

V aktuálním testu tedy přinášíme devět vybraných bluetoothových headsetů, jež jsme řádně proklepli přímo v akci s mobilním telefonem Nokia N81 8GB na vlnách T-Mobile. Finský multimediální smartphone N81 s rozměry 102×50×18 mm a hmotností 140 g nás však zrovna dvakrát nepotěšil a pokud bychom si měli vybírat mezi tímto lesklým černouškem a rovněž testovaným modelem N82, bez váhání bychom vybrali druhou možnost. Vysouvací N81 je sice vzhledově mnohem povedenější a se stylově podsvícenými tlačítky vám jej bude každý závidět, ale zhuštěný a neprakticky řešený funkční blok kláves každodenní ovládání bohužel značně znepříjemňuje. Tentokrát si na své tedy skutečně přijdou pouze uživatelé s malými prstíky, kteří se i lépe poperou s alfanumerickou klávesnicí. To ovšem nic nemění na skutečnosti, že až na výjimku v podobě 2Mpx fotoaparátu bez autofokusu si na výbavu tohoto smartphonu nemůžeme stěžovat.

Absenci slotu na paměťové karty vyvažuje 8GB flashová paměť, kterou využijete při stahování N-Gage her a skvělém poslechu hudby. Nokia N81 je totiž především hudebním mobilem, který stejně jako jeho bratříček N82 potěší úctyhodnou výdrží baterie a kvalitním 2,4palcovým displejem s rozlišením 240×320 px a 16,7 miliony barev. Elegantní vysouvák podporuje čtyři pásma GSM, GPRS, EDGE, UMTS a WCDMA a poradí si i s Wi-Fi. Jako každý příslušník slavné rodinky Nseries se chlubí užitečnými kancelářskými aplikacemi a nechybí ani speciální multimediální menu – dotykové ovládání pomocí nového prvku NaviWheel nám však k srdci také nepřirostlo. Ale nyní již k testovaným headsetům…


Nokia BH-210

nokia

Nejlehčím testovaným bluetoothovým headsetem z dalekého Finska je Nokia BH-210, kterou za vskutku lákavou cenu seženete pouze v nabídce společnosti Vodafone. Černo-stříbrný přístroj je vybaven umělohmotnou sponou, kterou při pokusu o tvarování můžete lehce zlomit. V balení rovněž najdete dvě různě velké gumičky, jež nasadíte na reproduktor, ale ani jedna bohužel nezajišťuje tolik potřebný komfort. Vzhledem k pořizovací ceně se rovněž musíte smířit s tím, že Nokia BH-210 nenabízí přímou úpravu hlasitosti a k těmto účelům je třeba použít nastavení v mobilním telefonu.Veškeré ovládání probíhá pomocí tlačítka v horní části zařízení, jež kromě samozřejmého přijímání, ukončování či odmítání hovorů umožňuje též hlasovou či opakovanou volbu. Osmimetrový dosah sice většině uživatelů bohatě vystačí, ale kvalita přijímaného signálu se s přibývajícími metry snižuje a projevuje se nepříjemným praskáním.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ příjemná cena  – bez přímé úpravy hlasitosti
+ nízká hmotnost  – tlačí v uchu
   – přijímaný signál často ruší praskání

HODNOCENÍ:

***


WEB: www.nokia.cz CENA: 800 Kč

Svobodná mobilní komunikace

Sony Ericsson HBH-IV840

sony ericsson

Nový model HBH-IV840 je dalším bluetoothovým headsetem v našem testu, který neumožňuje přímou úpravu hlasitosti. Na rozdíl od hříšníka od Nokie se však snaží zaujmout po všech zbylých stránkách, ať už jde o elegantní design, kompaktní provedení, vysokou kvalitu přijímaného i vysílaného signálu, nebo úctyhodnou výdrž (až 9 hodin provozu nebo 400 hodin pohotovosti). Sony Ericsson HBH-IV840 je rovněž zbaven spony pro přichycení na ušní boltec, což ovšem nelze obecně brát jako klad, jelikož z důvodu nutnosti hlubšího uchycení ve zvukovodu nemusí každému vyhovovat. Pro co možná největší komfort nabízí tři různé gumové koncovky, z nichž si většina uživatelů vybere. I přesto je však třeba dávat pozor na prudké pohyby a vzít v potaz skutečnost, že bezdrátové sluchátko není k ušnímu boltci pevně přichyceno. Pohodlné ovládání probíhá pomocí drobného on/off tlačítka a bočního funkčního prvku.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ design  – bez přímé úpravy hlasitosti
+ vysoká výdrž  – chybí spona za ucho
 

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.sonyericsson.cz CENA: 1570 Kč

HEADSETY S MODRÝM ZUBEM

Nokia BH-602

nokia

Jedním z naších favoritů se stal bluetoothový headset Nokia BH-602.Protáhlé bezdrátové sluchátko kombinuje lesklé i matné plochy a černo-stříbrným provedením jistě nikoho neurazí.S rozměry 70×10×10 mm a hmotností 18 g nejde o žádného mrňouse, ale díky tvarovatelné sponě a měkké gumičce na reproduktoru příjemné drží na ušním boltci i na začátku zvukovodu a nikde netlačí ani při delším používání. Kvalita přijímaného i vysílaného signálu je špičková i ve vzdálenosti 12 m od mobilního telefonu a bez povšimnutí nelze nechat ani rychlonabíjení, kdy vám po 15minutovém dobíjení headset vydrží až na pět hodin hovoru. Párování pomocí malého vypínače probíhá naprosto bez problémů a k ovládání slouží tlačítko v horní části přístroje, jež umožňuje i takové laskominy jako přidržení hovoru nebo přepínání mezi aktivním a drženým hovorem. Na boku pak nechybí praktické tlačítko pro úpravu hlasitosti.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ kvalita signálu  – větší rozměry
+ komfort  – hmotnost
+ rychlonabíjení
+ vysoká výdrž
 

HODNOCENÍ:

*****


WEB: www.nokia.cz CENA: 2000 Kč

Nokia BH-803

Mezi luxusní bezdrátová sluchátka se řadí Nokia BH-803, jež přijde vhod mobilním maniakům, kteří si pořizují bluetoothový headset jako módní doplněk. Současně však nabízí užitečné funkce, malé rozměry i hmotnost (52×14×12 mm, 11 g) a vcelku komfortní provedení, jemuž chybí pouze možnost tvarování spony. Elegantní design podtrhuje černo-stříbrná barevná kombinace s lesklou černou plochou, jejíž nevýhodou je však snadné zapatlání. Pod stříbrným tlačítkem s logem Nokia, které slouží k zapínání/vypínání i aktivaci důležitých funkcí, se nachází dotyková ploška pro úpravu hlasitosti. Pouhým pohybem prstu po těle zařízení si můžete určit, jak moc vám BH-803 bude řvát do ucha, ale přestože jde o stylové řešení, posuvné tlačítko u modelu BH-602 nám vyhovovalo více. Luxusní headset však potěší microUSB konektorem pro dobíjení (po dokoupení kabelu můžete nabíjet i přes PC), dosahem 15 m a vysokou kvalitou signálu.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ kvalita signálu  – dotyková úprava hlasitosti není v tomto případě nejvhodnější
+ dosah  – vysoká cena
+ elegantní design
 

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.nokia.cz CENA: 2650 Kč

Sony Ericsson HBH-PV705

sony ericsson

Style Edition Bluetoothový headset HBH-PV705 ze stáje Sony Ericsson není žádný mladík, ale díky nesporným kvalitám a zajímavému poměru ceny a výkonu se dočkal speciální stylové edice pro dámy. Ta je uložena ve šperkové krabičce, v níž se kromě samotného bezdrátového sluchátka nachází též pěkné pouzdro, stříbrný řetízek na krk s možností přichycení headsetu, designové přívěsky a tři výměnné kryty. Co se samotného přístroje týče, čeká vás vcelku obtížné nasazování, jež si zpočátku nejlépe procvičíte před zrcadlem. Rovněž je třeba počítat s tím, že umělohmotnou sponu nelze tvarovat a je velmi malá, takže dámy s většími ušními boltci se budou muset poohlédnout po jiném řešení. To ovšem nic nemění na skutečnosti, že Sony Ericsson HBH-PV705 Style Edition překvapí dosahem až 15 m bez výrazného rušení signálu, nejdelší dobou hovoru (12 hodin) a pohodlným ovládáním, jemuž nechybí ani přímá úprava hlasitosti pomocí bočního tlačítka.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ výdrž  – obtížné nasazování – jen pro malá ouška
+ dosah
+ zajímavé doplňky
 

HODNOCENÍ:

*****


WEB: www.sonyericsson.cz CENA: 1120 Kč

Svobodná mobilní komunikace

Sony Ericsson HBH-DS980

sony ericsson

Výjimečným produktem pro náročné uživatele a hudební fanoušky je bezpochyby bluetoothová stereofonní náhlavní souprava HBH-DS980 od firmy Sony Ericsson. Elegantní zařízení s rozměry 70×20×10 mm a hmotností 27 g si zavěsíte na krk, do uší strčíte jedno nebo dvě peckovitá sluchátka (v balení najdete tři páry gumiček) a zábava může začít. Ať už hrajete mobilní hry, posloucháte oblíbené hudební skladby nebo často telefonujete, oceníte přímé ovládání hlasitosti. Kvalita přenášeného signálu je vynikající, příjemně se ovládá a podporuje propojení s více zařízeními současně (třeba dvěma mobilními telefony nebo jedním mobilem a hudebním přehrávačem s Bluetooth atp.), přičemž při poslechu hudby nikdy nezmeškáte příchozí hovory. Lesklá přední strana sice snímá otisky prstů, ale zároveň ukrývá OLED displej, kde můžete třeba jednoduše volit ze seznamu kontaktů nebo sledovat stav baterie.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ kvalita signálu  – větší rozměry a hmotnost
+ skvělý zvuk  – větší rozměry
+ OLED displej  – nepraktické posuvné tlačítko na přechod mezi skladbami
+ stylový design
 

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.sonyericsson.cz CENA: 2130 Kč

Nejčtenější