Surfovat očima

PETR TOMEK  |  
Letos na silvestra jsem třeba zjistila, že je silvestr, teprve když mi začaly pod oknem bouchat rachejtle.

Je smutnou pravdou, že jsou v našem světě lidé zcela odkázaní na pomoc svého okolí. S vynálezkyní Marcelou Fejtovou z ČVUT jsme si povídali o tom, jak je udělat soběstačnými alespoň v kyberprostoru. Ovládání počítače pohledem může připadat některým počítačovým nadšencům jako sen. Bohužel jsou lidé, kteří nemají ani jinou možnost. Je proto dobře, že existují vynálezci, kteří se takovým systémům věnují.

Můžete nám na úvod vaše zařízení trochu představit?

Systém I4Control® je vytvořen pro handicapovaného počítačového uživatele tak, aby mu zpřístupnil počítač. K ovládání počítače běžný člověk potřebuje ruce – píše na klávesnici, pohybuje myší. A problém je, že když má někdo motorický handicap, což znamená, že nedokáže plně ovládat své končetiny, tak potřebuje nějaký alternativní způsob ovládání počítače. U nás tedy pohyb oka nahrazuje pohyb rukou. Náš systém funguje na principu joysticku. Na začátku zařízení zkalibrujete – najdete si rovnovážnou polohu a vytvoříte oblast, na kterou když se díváte, tak se nic neděje, a pokud se z ní okem vychýlíte, provádíte pohyb kurzorem.

Jak jste se k něčemu takovému dostala?

Přišla na to nějaká zakázka?

Žádná zakázka nebyla, to bylo prostě tak: Já tady na katedře učím předmět bionika a biokybernetika, což jsou hraniční obory mezi biologií, medicínou a technikou. A to jak soft warových, tak hardwarových částí zařízení, která mají například pomoci lékaři při diagnostice. A jednou, když jsem si připravovala přednášky, jsem četla spoustu literatury a mimo jiné i článek, který popisoval, jak se vyvíjí svalové onemocnění nazývané dystrofi e. Takovým lidem začnou najednou odcházet svaly. Nejprve se pohybují celí, pak už třeba hýbou jen částečně rukou… A v tom článku bylo právě napsáno, že poslední svaly, které nemoc napadá, jsou svaly okolo oka. A to byl takový stimul pro to, že by se právě svaly okolo oka daly použít k ovládání počítače.

Podíleli se na řešení také nějací studenti?

Shodou okolností, první funkční prototyp vytvořil můj bratr v rámci své diplomové práce, protože jsme na tom spolupracovali, ale těch lidí, kteří se na tom později podíleli, je celá řada.

Máte už nějaké zkušenosti s postiženými lidmi?

Samozřejmě. Tohle zařízení se od září loňského roku běžně prodává, máme dokonce i webové stránky www. i4control. eu. Teď před Vánocemi mi udělal velkou radost jeden klient, který už bohužel může hýbat jenom očima, a navíc je ještě tracheostomovaný, takže nemůže moc mluvit. Byla jsem mu dát další verzi soft waru a maminka říkala, že si budou muset zavést nový řád, aby všechno za den stihli, protože ten současný to hrozně nabourává. Ona mu v jednu hodinu odpoledne nasadila brýle a v půl osmé si ještě pořád surfoval na internetu. Tak mi to udělalo radost, protože na něm bylo vidět, že se mu to líbí. Musím říci, že to bylo takové pohlazení po duši před těmi Vánocemi.

Kolik vlastně I4Control® stojí?

Cena je 38 900 korun! Já jsem chtěla, aby to zařízení bylo co nejlevnější, ale problém je, že podle zákona je klasifi kován jako zdravotnické zařízení typu 1. A jakmile je něco klasifi kováno jako zdravotnické zařízení, tak certifi kace je nejen velmi zdlouhavá, ale je i drahá. Já jsem se toho hodně bála, ale když byl pak systém uveden na trh a já jsem měla možnost s těmi lidmi mluvit, tak oni, ač mě to překvapuje, většinou se zajištěním financí neměli problémy. Existují totiž nadace a ty ne že by to zaplatily celé, ale přispějí. Sociální odbor na něj přispívá, některé městské části, Nadace Jedličkova ústavu nebo Nadace konta Bariéry přispívají dost podstatnou částkou. Kdyby se téhle věci chytil herní průmysl, tak by cena zařízení mohla jít dolů…

Také jsem o tom uvažovala, ale kdybych to třeba já chtěla používat místo klávesnice pro psaní na počítači, tak bych to určitě nevydržela, protože když to testuji, tak si sedím na rukou. Ale mám jednoho kamaráda, který to testoval a normálně si s tím četl noviny s nohama na stole. Takže pro nějaké jednoúčelové aplikace si to dokážu představit, ale na ovládání většiny běžných aplikací to v současné době pro zdravého člověka ještě není. Jediné, co by bylo lákavé je, že k tomu máme připojeného malého robota, kterého vlastně řídíte pohybem oka. Úplně stejně jako řídíte pohyb kurzoru, řídíte pohyb robota. Je to vlastně aplikace pro děti – spíš hračka. Ale vždycky, když jsme to ukazovali na veřejnosti, tak to vzbudilo velký zájem.

Máte ještě nějakou věc, na které si zakládáte?

Mám teď jednu, ale tu ještě nemám moc domyšlenou, takže bych se o ní nerada rozšiřovala. Nejdříve chci ale dodělat I4Control®, aby k němu bylo více aplikací. Pak začnu pracovat na tom dalším, což si myslím, že by také nemuselo být špatné. Práce mám dost, ještě mít ten čas.

Máte pocit, že byste na to potřebovala čtyři životy?

Něco takového. Čtyřiadvacet hodin denně je prostě málo, potřebovala bych trochu víc, kdyby to šlo. Tohle není práce, která se dělá od osmi do čtyř. Letos na silvestra jsem třeba zjistila, že je silvestr, teprve když mi začaly pod oknem bouchat rachejtle. Letos na silvestra jsem třeba zjistila, že je silvestr, teprve když mi začaly pod oknem bouchat rachejtle.

Nejčtenější