Střešní taška sbírá energii

P.Prošek  |  Příroda

Lavička s usb Solar Inside

Lavička s usb Solar Inside

Trojice designérů Owen Song, Sean Park a Olbae Woo vytvořila návrh zdánlivě obyčejné lavičky. Ta je ve skutečnosti nejen vyrobena z recyklovaných materiálů (umělých hmot a hliníku), ale navíc je „aktivní“. Je pokryta tenkovrstvým solárním článkem, který dokáže generovat elektřinu a ukládat ji v zabudované baterii, a to i za méně příznivého počasí. V lavičce je dále integrován WiFi modul nabízející bezdrátové připojení k internetu a osvětlení využitelné v noci.

Skládací reproduktory Gramo

Skládací reproduktory Gramo

Návrhář Pekka Salokannel přišel s unikátním návrhem reproduktorů Gramo. Jednak jsou snadno přenositelné, je možné je rozložit na jednotlivé „placky“. A co víc, pro jejich napájení nepotřebujete externí zdroj. Jsou pokryty vrstvou solárních článků, které sbírají energii do integrovaných baterií. Design byl inspirován starými gramofony, jak je vidět z obrázku složeného reproduktoru. Ovládání hlasitosti se provádí jednoduše dotykem.

Solární módní doplněk Lux

Solární módní doplněk Lux

Ekologie, technologie, styl, móda. Tohle všechno se rozhodl spojit dohromady švédský student klenotnictví Mae Yokoyama. Jeho náhrdelník nazvaný „Lux“ je ověšen malými solárními články, které sbírají energii pro napájení malých LED v podobě perel. Vskutku netradiční návrh asi jen tak někdo nosit nebude. Yokoyama k tomu však říká: „Musíme pokračovat v redefinici přirozenosti naší kreativity a posunout se za existující konvence a omezení.“

Střešní taška sbírá energii Solé Power Tile

Střešní taška sbírá energii Solé Power Tile

Americká společnost SRS Energy představila solární střešní tašky. Jsou podobné těm klasickým hliněným, jen s tím rozdílem, že jsou pokryty tenkovrstvým solárním článkem. Střecha domu díky jejich instalaci může generovat elektrickou energii. Solární střešní tašky jaksi přirozeně „zapadnou“ do celého návrhu domu, navíc je velmi snadné vyměnit stávající střešní tašky za nové solární, nejsou třeba žádné složité instalace jako v případě nových solárních panelů.

Nejčtenější