Slunce a vůně čokolády

JAN HORČÍK  |  Auta

Kulaté sousedské vozítko PeaPod

Peapod

Právě 22. dubna, na Den Země, společnost Peapod Mobility začala přijímat předobjednávky na svůj nový elektromobil Peapod. Je to jednoduché sousedské vozítko s max. rychlostí 40 km/h a dojezdem 50 km na jedno nabití. Plné znovunabití pak zabere kolem šesti až osmi hodin. Podobných vozítek samozřejmě existuje na trhu více, ale pouze Peapod může nabídnout design inspirovaný rychlovlaky, vojáky z Hvězdných válek a želvami.Navis – auto, které cítí

Navis

Pomalu si dnes zvykáme na auta, která „vidí“. Co kdyby ale uměla také cítit? Právě takový vůz navrhl designér Michael D. Nicola. Odhlédneme-li od jedinečného tvaru a in- wheel elektromotorů systému FreeMotion, je jeho elektromobil NAViS jedinečný tím, že dokáže „jezdit po čichu“. Povrch auta by měl být tvořen semiporézním elektrostaticky citlivým kovovým kompozitem, díky kterému se auto bude orientovat v prostoru podle zachycených vůní.

Solární speciál Bethany

Bethany

Cambridgeská univerzita nedávno představila svůj solární vůz. Jmenuje se Bethany a je určen pro závod World Solar Challenge. Solární vozítko dokáže vyvinout rychlost až 100 km/h, váží pouze 160 kg a jeho povrch se skládá z 6 m2 solárních článků s nejvyšší účinností. Celkem využívá 50× méně energie než klasické benzinové auto a má potenciálně nekonečný dojezd. Tělo vozítka se skládá z uhlíkových vláken, pod „kapotou“ se pak skrývá řada dalších pokročilých technologií.Bioformule ze sóji, mrkve a brambor EcoF3

ECOF3

Výzkumníci z britské University of Warwick se rozhodli postavit doopravdy „zelené auto“. Tým WorldFirst Racing navrhl a postavil závodní vůz formule 3, který je vyroben z mrkve, brambor, lněných vláken, sójového oleje a dalších přírodních produktů. Také využívá recyklovaných kompozitních panelů. Jeho turbodieselový motor o objemu 2,0 l značky BMW spaluje bionaftu vyrobenou jak třeba z rostlinného oleje, tak z odpadu při výrobě čokolády.
 

eMX – malý Renault budoucnosti

Renault eMX

Podnik Renault Samsung Motors představil na autosalonu v Soulu koncept eMX neboli „eco Motoring eXperience“. Vůz vybavený dvoulitrovým přeplňovaným čtyřválcem je postaven na podvozku Renault Mégane. Hlavní zajímavostí návrhu jsou měkké oblé křivky vycházející z tématu přírody. Samotný motor je přizpůsoben k maximálnímu snížení spotřeby. Navíc je auto napěchováno až po okraj nejnovějšími technologiemi.

Nejčtenější