Skype trochu jinak

|  

Skype asi dobře znáte. Za pět let se ale tento program rozrostl o mnoho uživatelů i služeb a zdaleka už nenabízí jen prosté telefonování přes internet. Co všechno zde můžete podniknout?

skype

Bleděmodrá ikona s písmenem S dnes už svítí na kdejaké počítačové obrazovce. Komunikační program Skype letos v srpnu oslavil pět let své existence a za tu dobu naučil více než 330 milionů lidí po celém světě volat si přes internet zadarmo.

Není to ostatně žádná věda – stačí jednoduše kliknout na zelenou „fajfku“ a popovídat si s některým ze svých známých. K této základní službě ale postupně přibývají další placené či neplacené funkce a aktivity, které Skype umožňuje. Pojďme se podívat na některé z nich, které můžeme využít i v Čechách.

Se Skypem i bez počítače

Jestliže chcete zatelefonovat někomu, kdo právě nesedí u počítače nebo nemá zavedený internet, můžete využít placenou službu SkypeOut -zakoupíte si kredit (platební kartou, bankovním převodem nebo přes PayPal) a můžete volat na mobil i pevnou linku. Takové volání je většinou levnější nebo srovnatelné s cenami ostatních operátorů, zvláště pokud se jedná o zahraniční hovory. Do velké části světa tak můžete volat z počítače na pevnou linku za 1,2 eura za hodinu hovoru. Volání do mobilních sítí je v některých zemích zpoplatněno stejně, ve většině zemích o něco víc. Podrobné ceny hovorů do jednotlivých zemí najdete na stránce http://www.skype.com/ intl/ en/ prices/callrates/ (případně krátce www. tinyurl.com/3wh6k7). Novinkou z letošního jara jsou tzv. Skype tarify – umožňují neomezené volání na pevné linky v rámci jednoho státu, Evropy či celého světa za cenu zhruba od tří do devíti eur měsíčně. Máte-li tedy někoho blízkého na pevné lince v zahraničí, s kým často mluvíte, určitě pro vás bude Skype tarif výhodný. A z druhé strany, chcete-li být vždy k zastižení na svém „skypovém“ kontaktu, i když nejste u počítače, můžete si hovory přesměrovat na svůj mobil – v tom případě budete hradit příchozí hovor vy z vašeho Skype kreditu podle běžné sazby.

Popularita, jakou si mezi lidmi skypování získalo, vedla výrobce počítačových periferií k mnoha praktickým hardwarovým doplňkům – na českém trhu jsou k dostání například domácí Skype telefony, které k počítači jednoduše připojíte pomocí USB kabelu.

S bezdrátovým WiFi telefonem zase můžete skypovat i při vypnutém počítači, jestliže je dané místo pokryto WiFi signálem. Lze jej tedy využít i na letištích, v restauracích, v práci, ve škole, na úřadě, a to bez potřeby notebooku nebo sluchátek. Celosvětovým trendem Skype je navíc čím dál větší nezávislost na počítačích, a tak se dá v budoucnosti počítat s ještě lepším provázáním Skype a mobilních telefonů.

Chléb a hry

Pro komunitu svých uživatelů již Skype zdaleka není jen jednoúčelovým „kecálkem“. Stále více firem i jednotlivců si totiž uvědomuje, že skypováním se dá vydělávat nebo výrazně ušetřit. Například díky službě Skype Prime můžete poskytovat placené služby na zavolání – z tepla svého domova vyučovat jazyky, stát se on-line instruktorem nebo poradcem v nějaké oblasti. Za provolaný čas vám pak vaši klienti zaplatí jednorázově nebo průběžně podle provolaných minut. Je k tomu zapotřebí zřídit si účet PayPal s možností příchozích plateb.

Další zajímavosti najdeme ve výběru pod názvem Doplňky v záložce Nástroje – jedná se o doplňkové programy, tzv. Skype Extras, jejichž základní verze jsou většinou zadarmo. Můžete tak společně se svými kolegy na různých pracovištích vytvářet projekty (Yugma Team Collaboration) nebo uspořádat videokonferenci (High Speed Conferencing). Uvažujete-li o Skype jako o řešení pro vaši firmu, kterým navíc můžete značně ušetřit za telefon, pak určitě oceníte právě možnost konferenčních hovorů nebo program Business Control Panel, který lze bezplatně stáhnout na webových stránkách Skype.Umožňuje vašim zaměstnancům čerpat z vámi přiděleného kreditu a vy tak můžete mít lepší přehled o provolaných nákladech.

Pro zpestření volného času lze opět něco najít v nabídce Skype Extras -například různé hry. Vaše dálkové rozhovory s přáteli tak můžete obohatit třeba společnou hrou šachů nebo karet. Aplikace SkypeFind se vám zase bude hodit tehdy, hledáte-li nějaký podnik, firmu či restauraci – ať už jste v Čechách nebo třeba v Zambii, zadáte si oblast a zobrazí se vám tipy a komentáře ostatních uživatelů Skype. A máte-li opravdu špatnou náladu, zajděte na stránky www. skypelaughterchain. com a můžete se stát článkem v nekonečném řetězci chechtajících se lidí na Skypu – pozor, je to nakažlivé!

Skypová jazykovka

Skype svými službami vytváří tvůrčí prostor, který se dá využít mnoha způsoby – třeba učením cizích jazyků. V Čechách již existují jazykové školy, které nabízejí individuální kurzy přes Skype.

Například ostravská škola Slůně -svět jazyků nedávno získala v rámci Moravskoslezského kraje ocenění „Firma roku“ mimo jiné právě kvůli nové službě vyučování jazyků přes Skype. Jedna soukromá Skype lekce o délce 55 minut zde stojí 399 Kč a má mnohé výhody – učit se můžete kdekoli, v práci, doma či na služební cestě, stačí jen být připojen na internet. Vaši konverzaci s lektorem si můžete nahrát a pak znovu zopakovat. Díky webové kameře se navzájem vidíte, pro nová slovíčka či jejich psanou formu můžete použít okamžitých zpráv, anebo si společně otevřete TalkAndWrite -další pomůcku z nabídky doplňků Skype Extras.

Po nainstalování se na obrazovce objeví bílá školní tabule, kde můžete v reálném čase během konverzace společně kreslit a psát, a třeba si tak důkladně rozebrat nějakou gramatickou libůstku.

Marketingový průzkum školy Slůně a první příznivé ohlasy ukázaly, že on-line vyučování jazyků má v dnešní uspěchané době budoucnost – a soudě podle nabídek na internetu škola Slůně (najdete na www. slune. cz) není v tomto oboru jedinou volbou. Anglickou konverzaci a zkušební lekci zdarma si můžete rezervovat také například na www.skypeanglictina.cz.

Pěkně na celou obrazovku

Společně s výrobcem webových kamer Logitech nabízí Skype funkci High Quality Video -videohovor s kvalitou obrazu VGA (640×480 pixelů) a obnovovacím kmitočtem 30 snímků za sekundu.

Jedním klikem tak docílíte takového rozlišení, že si svůj telefonující protějšek můžete v klidu roztáhnout na celou obrazovku, aniž by tím trpěla kvalita. K dosažení tak kvalitního videohovoru potřebujete celkem tři věci: širokopásmové (vysokorychlostní) připojení k internetu, kameru Logitech s certifi kací pro High Quality Video a počítač s dvoujádrovým procesorem. Kvalitní přenos obrazu při internetových hovorech není jen zbytečným nadstandardem – ocení ho třeba lidé s poruchami sluchu.

Například pražská organizace neslyšících ASNEP v současné pracuje na zřízení nonstop tlumočnického centra pro neslyšící – díky Skypu tak budou moci neslyšící, kteří mají s vyřízením některých věcí problémy, kdykoli kontaktovat svého tlumočníka, a ten jim za pomoci znakové řeči na obrazovce ukáže vše potřebné, případně zajistí další pomoc.

JAK VYBRAT WEBOVOU KAMERU

kamera

Pokud chcete po Skype „videohovořit“, potřebujete webkamerku neboli internetovou kameru. Takové zařízení seženete od zhruba 200 Kč do 2500 Kč. V zásadě platí, že každá, i ta nejlevnější, webkamera umožňuje videohovory přes Skype. Počítejte ale s tím, že levná kamera neposkytne zdaleka tak kvalitní obraz jako přístroj vybavený následujícími vlastnostmi.Tak například vestavěná technologie „Right Light“ si dovede obstojně poradit při slabých nebo špatných světelných podmínkách (např.

protisvětlo nebo boční světlo) a „Right Sound“ zase umí při hlasovém hovoru potlačit ozvěny nebo pískání. Naprostá většina kamerek má pevně zaostřený objektiv, takže principiálně neumožňují zobrazit ostrý blízký detail.

Webkamer s kvalitní optikou a automatickým ostřením, které umožňují ostřit na předmět již od zhruba 10 cm, je na trhu velmi málo. První kamerky s těmito vlastnostmi uvedla na trh společnost Logitech v létě minulého roku.

Nejčtenější