Šetrný nebo sci-fi automobil?

JAN HORČÍK  |  Auta

Chcete jen šetrný automobil nebo raději něco ve stylu sci-fi?

Aerodynamika především 01

elektromobil

Tým kanadských průmyslových designérů přišel se návrhem elektromobilu Hinterland 1. Premisa zněla, že největším „problémem“ automobilů je odpor vzduchu. Aerodynamický koeficient odporu se proto u Hinterlandu 1 pohybuje pod hodnotou 0.25. Pohon má být zajištěn pomocí elektromotoru a li-ion baterií s maximální rychlostí 110 km/h, zrychlením z 0 na 60 km/h během sedmi sekund a dojezdem přes 100 km.

Hybridní autobus Volvo 02

hybridní autobus Volvo

Už během letošního září představí Volvo na veletrhu v Hannoveru nový typ hybridních autobusů. Právě městské autobusy totiž spálí množství paliva při stání na křižovatkách a v dopravních zácpách. Jednou z novinek bude například 12 m dlouhý nízkopodlažní městský autobus Volvo 7700 postavený na systému paralelního hybridního pohonu. Měl by ušetřit až 30 % paliva. Jako pohon poslouží relativně malý 5l diselový motor.

Solární jednokolka 03

solární jednokolka

Zajímavý studentský koncept pochází z workshopu Industrial Design Engineering londskýnské Královské výtvarné akademie. Dopravní prostředek nazvaný Solar Monowheel čili „solární jednokolka“ uveze až dva lidi a je vyroben z navzájem do sebe vložených kruhů.Některé z nich jsou pokryty fotovoltaickými články. Celý Monowheel je snadno „zabalitelný“, takže je možné ho jednoduše uskladnit a dobíjet.

Supersport na biodiesel 04

Supersport biodiesel

Malá britská automobilka Trident Performance Vehicles navrhla a vyrobila sporťák s názvem Trident Iceni. Nic zvláštního, v Británii takhle funguje spousta malých automobilek. Zvláštnost nového modelu spočívá v tom, že je schopný jezdit na jakýkoliv typ bionafty se spotřebou kolem 4 l/100 km. Maximální rychlost je 260 km/h při zrychlení z 0 na 100 km/h pod 4 sekundy. Vývoj modelu Trident Iceni stál 2,3 mil. liber.

Slovenský magnetismus 05

automobil

Slovenský designér Matúš Procháczka před časem překvapil odborný svět návrhem automobilu MAG. Vznikl jako studie pro soutěž Interior Motives Design Award, ve které také nakonec získal první místo v kategorii Nejlepší koncept exteriéru. Unikátní automobil počítá se silnicemi které budou vybaveny magnety. Na spodu automobilu bude umístěn taktéž magnet, stejně polarizovaný. Výsledná odpudivá síla, bude auto nadlehčovat.

Nejčtenější