S notebookem v pohybu

redakce  |  
S notebookem v pohybu

Strávili jsme dva měsíce na cestách s přenosnými počítači. Čím si nás testované notebooky získaly, a co jsme naopak postrádali?

Vybrat z nepřeberného množství notebooků ten pravý, který by uspokojil všechny potřeby náročného mobilního uživatele, není jednoduché. Proto jsme otestovali šest cestovních počítačů, a abychom neošidili chudé studenty ani náročné podnikatele, zvolili jsme notebooky z různých cenových kategorií. Žádný z testovaných strojů nás nezklamal, ale u většiny bychom rozhodně ocenili nižší pořizovací cenu. Ta je totiž v případě cestovních notebooků největší překážkou a běžným uživatelům v podstatě znemožňuje koupi takto specializovaného počítače.

Rovněž zamrzí, že ani jeden notebook nenabídl praktické podsvícení klávesnice (samozřejmě s možností vypnutí pro úsporu energie), jež právě na cestách může přijít vhod. Rozporuplné je též použití lesklého displeje u některých modelů, které sice skvěle poslouží v interiéru například při sledování filmů, ale jakmile jej za slunečného dne vezmete třeba do auta, či dokonce do parku, stane se notebook takřka nepoužitelným. Výdrž baterií jsme testovali při přehrávání videozáznamu ve smyčce, a uváděné hodnoty jsou tedy nižší, než jakých můžete dosáhnout při běžné kancelářské práci při sníženém jasu displeje a vypnutém zvuku. Spoustu užitečných tipů, týkajících se výběru kompaktního notebooku na cesty, najdete v předchozím čísle VTM Science (duben/2009).

Acer Aspire 2930

Acer Aspire 2930

Společnost Acer nabízí notebook na cesty s moderním designem a slušným výkonem, nepotěší slabší výdrží baterie s necelými 2,5 hodinami při přehrávání videozáznamu.

Na lesklém 12,1palcovému displeji s rozlišením 1280×800 px je obraz při přehrávání filmů povedený a za zmínku stojí i kvalitní zvuk. Na druhou stranu však lesklý displej není do terénu nejvhodnější. Lesklý černý kryt vybízí k otiskům prstů, přístroj s rozměry 305×230×36/42 mm a hmotností 2,1 kg již není tak kompaktní, ale šasi je pevnější a nevrže. Ve výbavě chybí 3G modem a k bezdrátovému připojení k internetu poslouží pouze WiFi (802.11 a/b/g/n). Z hlediska výkonu nás notebook s OS Windows Vista Home Premium příjemně překvapil a s procesorem Intel Core 2 Duo P8400, 4 GB DDR2, grafickým čipem Intel GMA 4500MHD a SATA HDD o kapacitě 320 GB poslouží i v náročnějších aplikacích. Na klávesnici se nepíše tak dobře jako v případě Portégé A600, ale stále jde o lepší nadprůměr. Nechybí DVD vypalovačka, čtečka paměťových karet (5v1) nebo Acer EasyPort IV.Nejnižší Vista skóre: 3,7 (herní grafika). Nejvyšší Vista skóre: 5,8 (paměť). PCMark Vantage: 3164

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ zajímavá cena  – slabší výdrž baterie
+ slušný výkon  – lesklý displej není vhodný do terénu
+ moderní design  – absence 3G modemu
+ pěkný obraz i zvuk  

VERDIKT:
Multimediální cestovní notebook za příjemnou cenu boduje s moderním designem, kvalitním obrazem a zvukem, ale s výdrží baterie trochu pokulhává.

HODNOCENÍ:

******


WEB: www.acer.cz CENA: 24.145 Kč

Asus U6V Bamboo

Asus U6V Bamboo

Bambusový krasavec je nejvýkonnějším testovaným 12,1palcovým notebookem a zároveň se chlubí originálním provedením. Přístroj s rozměry 300×220×25/32 mm a hmotností 1,57 kg je k dostání se dvěma bateriemi – v případě testovaného modelu jde o tříčlánkovou a devítičlánkovou verzi, a zatímco výdrž 68 minut u tříčlánkové baterie je skutečně slabá, devítičlánková vydrží 4 hodiny. LCD displej s LED podsvícením je lesklý, což v případě počítače na cesty není nejvhodnější. Notebook obsahuje systém Windows Vista Ultimate, procesor Intel Core 2 Duo P8600, 3 GB DDR2 RAM s možností rozšíření na 4 GB, 250GB SATA HDD, grafický čip nVidia GeForce 9300M GS a DVD vypalovačku. Na klávesnici se díky citlivým klávesám příjemně píše, bambusový touchpad funguje bez problémů, ale tlačítka jsou trochu tužší. Nechybí RJ45 konektor pro zapojení do sítě a bezdrátové WiFi připojení, ale 3G modem zde nenajdete. K zabezpečení slouží biometrická čtečka a z další výbavy se zmíníme například o čtečce paměťových karet (8v1), eSATA konektoru nebo trojici USB 2.0. Nejnižší Vista skóre: 3,5 (grafika pro Aero) Nejvyšší Vista skóre: 5,9 (paměť) PCMark Vantage: 3477

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ bambusové prvky  – slabá výdrž základní baterie
+ slušný výkon  – lesklý displej
+ dvě baterie ve výbavě  – bez 3G modemu
+ biometrická čtečka  – tužší tlačítka touchpadu
+ LED podsvícení displeje  

VERDIKT:
Výkonný cestovní notebook s unikátním designem, kterému v terénu škodí lesklý displej s horšími pozorovacími úhly.

HODNOCENÍ:

******


WEB: www.asus.cz CENA: 41.043 Kč

MSI X-Slim X340

MSI X-Slim X340

Do boje s MacBook Air se staví elegán X340 ze série X-Slim od firmy MSI. Na první pohled je od konkurenčního Macu takřka k nerozeznání, za což vděčí designu i rozměrům a hmotnosti (330×224×20 mm, 1,3 kg). MSI X-Slim X340 balancuje mezi netbookem a notebookem, o čemž svědčí i absence optické mechaniky a nižší výkon. Počítač poslouží ke kancelářské robotě, brouzdání po internetu či sledování videí. Obraz vypadá na lesklém 13palcovém LCD displeji s LED podsvícením a rozlišením 1366×768 px pěkně, ale matné provedení je na cestách praktičtější. Ani dvouhodinová výdrž, při sledování videozáznamu (čtyřčlánková baterie; do budoucna šest článků), u cestovního notebooku neoslní. X340 běží v systému Windows Vista Home Premium, ukrývá nový procesor Intel Core 2 Solo SU3500, 2 GB DDR2 RAM, 320GB SATA HDD a grafický čip Intel GMA 4500MHD. Kromě síťové karty a WiFi modulu potěší podpora 3G a v porovnání s MacBook Air i nabídka portů v podobě HDMI, D-Sub, dvou USB 2.0 konektorů a čtečky paměťových karet. Nejnižší Vista skóre: 3,1 (procesor) Nejvyšší Vista skóre: 5,5 (disk) PCMark Vantage: 1309

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ nízká hmotnost a kompaktnost  – slabší výdrž baterie
+ 3G modem  – nižší výkon
+ styl a design  – lesklý displej není vhodný do terénu
+ skvělá cena v porovnání s MacBook Air  – absence optické mechaniky

VERDIKT:
Elegantní cestovní notebook se slabším výkonem, který směle konkuruje jablečnému Airu.

HODNOCENÍ:

******


WEB: www.msi.eu/cz CENA: 20.990 Kč

Sony VAIO TT21XN/B

Sony VAIO TT21XN/B

Nejkompaktnějším notebookem v našem testu je 1,24kg černoušek s rozměry 279×200×24 mm a kvalitním 11,1palcovým matným displejem s LED podsvícením a rozlišením 1366×768 px.

Výdrž baterie při přehrávání videozáznamu činí téměř 5 hodin. S ohledem na malé provedení musíme pochválit i výkon notebooku, který má na svědomí procesor Intel Core 2 Duo SU9400, 4 GB DDR3 RAM a 128GB flashový SSD.

Ten vyniká rychlostí a tichým provozem, ale problémem může být nižší kapacita. O grafiku se stará klasické integrované řešení Intel GMA 4500MHD a ve výbavě je i DVD vypalovačka.

Počítač s operačním systémem Windows Vista Business lze zapojit do kabelové i bezdrátové (WiFi) sítě, ale velkým nedostatkem při tak vysoké pořizovací ceně je absence 3G modemu. Naopak potěší například čtečka otisků prstů, HDMI konektor, čtyřpinový FireWire (i. Link), USB 2.0 porty, ExpressCard slot a sloty na paměťové karty (SD, MS). Pokud píšete všemi deseti, budete si na klávesnici muset zvyknout především kvůli malému mezerníku. Nejnižší Vista skóre: 3,2 (grafika pro Aero) Nejvyšší Vista skóre: 5,9 (disk) PCMark Vantage: 2777

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ skvělá výdrž baterie  – velmi vysoká cena
+ nízká hmotnost a kompaktnost  – bez 3G modemu
+ biometrická čtečka  – pouze 128GB disk
+ SSD disk  
+ displej s LED podsvícením  
+ tichý provoz  
+ elegantní design  

VERDIKT:
Vynikající cestovní notebook s bezkonkurenční výdrží baterie, který je však s ohledem na vysokou cenu určen pouze pro hrstku vyvolených.

HODNOCENÍ:

******


WEB: www.sony.cz CENA: 59.990 Kč

Toshiba Portégé A600–133

Toshiba Portégé A600-133

Nový Portégé s operačním systémem Windows Vista Business patří s rozměry 286×223×30 mm a hmotností 1,46 kg k nejkompaktnějším závodníkům v našem testu. Výdrž baterie se při přehrávání videozáznamu zastavila na skvělých 4,5 hodiny. Tenký 12,1palcový displej s rozlišením 1280×800 px a LED podsvícením je matný a servíruje pěkný obraz i při multimediálním vyžití.

Po stránce výkonu nás notebook trochu zklamal, neboť se v testech vzhledem k ceně a porovnání s konkurencí příliš nevytáhl.

Ovšem s procesorem Intel Core 2 Duo SU9300, 2GB DDR2 RAM, grafickým čipem Intel GMA 4500MHD a 250GB SATA HDD k běžné práci poslouží dostatečně. Potěší i možnost rozšíření operační paměti až na 8 GB a výběr SSD místo SATA disku. Obsahuje DVD vypalovačku a plusem je i bohatá konektivita – kromě USB 2.0 portů nechybí eSATA a WiFi (802.11 a/g/n) doplňuje podpora 3G (HSDPA, HSUPA). Na klávesnici se příjemně pracuje a vyhovující jsou i tlačítka touchpadu, mezi nimiž je umístěna čtečka otisků. Nejnižší Vista skóre: 3,3 (grafika pro Aero) Nejvyšší Vista skóre: 5,3 (disk) PCMark Vantage: 2095

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ skvělá výdrž baterie  – nižší výkon
+ nízká hmotnost a kompaktnost  – chatrnější šasi povrzává
+ biometrická čtečka  – čtečka paměťových karet pouze pro SD
+ 3G modem  
+ příjemná klávesnice  
+ displej s LED podsvícením  

VERDIKT:
Portégé zaujme kompaktností a velkou výdrží baterie, ale nabízí slabší výkon a kvůli chatrnější plastové konstrukci vyžaduje opatrnější zacházení.

HODNOCENÍ:

******


WEB: www.toshiba.cz CENA: 41.638 Kč

Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9210

Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9210

Notebook z rodinky Esprimo Mobile U9210 je nejbytelnějším přenosným PC v našem testu a zároveň si zachovává příjemné rozměry 300×223×37 mm i hmotnost 2,1 kg. Po stránce designu zapadá do průměru a nesnaží se nijak zaujmout, což je škoda. Zároveň jde o jeden z nejvýkonnějších strojů s 12,1palcovým displejem (1280×800 px, matný), o čemž svědčí výsledky testů i hardwarová výbava v čele s procesorem Intel Core 2 Duo T9400.

2 GB DDR2 RAM lze v případě potřeby rozšířit na dvojnásobek, ale nepotěší SATA hard disk o kapacitě pouze 160 GB ani grafický čip Intel GMA 4500MHD. Výdrž baterie při přehrávání videozáznamu je 3 hodiny 10 minut a notebook běží v systému Windows Vista Business.

K bezdrátovému připojení k internetu využijete WiFi i UMTS/ HSDPA, USB 2.0 porty doplňuje eSATA, nechybí ExpressCard slot nebo čtečka paměťových karet (4v1). Zajímavostí je stavový LCD displej nad klávesnicí nebo modulární šachta pro DVD vypalovačku, sekundární baterii nebo druhý pevný disk. Nejnižší Vista skóre: 3,7 (herní grafika) Nejvyšší Vista skóre: 5,6 (paměť) PCMark Vantage: 3329

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ bytelné šasi  – zastaralý design
+ 3G modem  – pouze 160GB HDD
+ slušný výkon  – klávesy bez výraznějších mezer
+ modulární šachta  
+ stavový displej  

VERDIKT:
Pracovní notebook na cesty překvapuje bytelnou konstrukcí i slušným výkonem, ale důraz na design a větší hard disk by rozhodně neškodil.

HODNOCENÍ:

******


WEB: www.fujitsu-siemens.cz CENA: 36.600 Kč

Petr Prošek

Testoval Petr Prošek
Nezávislý novinář, který se mimo specializace na digitální zábavu již dlouhá léta věnuje testování elektroniky a IT produktů. Při posuzování zařízení klade kromě důležitých užitných vlastností velký důraz na design, originalitu a spolehlivost.

Nejčtenější