S notebookem na cestách

PETR PROŠEK  |  
s notebookem na cestách

Test notebookových batohů na daleké služební cesty i pro každodenní výpravy do zaměstnání. Notebooky se pomalu, ale jistě stávají běžnou součástí našich životů a vzhledem ke kompaktnosti většiny modelů jich často využíváme na různých místech. Pro přenášení tak skvěle poslouží různé batohy a brašny, do kterých uložíte i řadu dalších věcí a doplňků. Přestože kvalitní batohy na notebook obsahují několik velkých i malých kapsiček a pojmou velké množství různých předmětů, je třeba dávat velký pozor na prstíky neúnavných zlodějíčků. Především při cestování MHD používejte zadní a boční kapsičky jen s opravdu velkou opatrností. My jsme pro vás vybrali a otestovali šest batohů se dvěma popruhy, určených pro 15,4palcové notebooky. Testování probíhalo s notebookem Sony VAIO VGN-NR21M/S s širokoúhlým displejem, procesorem Intel Core 2 Duo T5450 (1,6 GHz), 2 GB RAM a hard diskem o kapacitě 200 GB.


Kensington Contour

Černý notebookový batoh Kensington Contour hned na první pohled zaujme tvarovatelnou umělohmotnou bederní podpěrou, která v případě většího nákladu přenáší váhu na boky a zabraňuje zbytečnému zatížení bederní páteře. V prodyšném, ergonomicky tvarovaném polstrování se nachází otvor, kudy si jednoduše nastavíte výšku podpěry podle vlastní potřeby. Batoh příjemně sedí na zádech, polstrované ramenní popruhy nijak netlačí a při vyšší váze si náklad zafixujete nastavitelným pásem přes břicho. Při tom všem komfortu je každopádně nepochopitelné, proč výrobce upustil od polstrování držadla do jedné ruky, které tak nepříjemně řeže do dlaně.

Contour s doživotní zárukou po stránce designu nijak zvláště nevyniká a Kensington se nepouští do žádných riskantních pokusů. Zato však nabízí několik kapes a dva velké vnitřní prostory, jež pojmou podstatně více věcí než testovaní konkurenti značek Belkin a Dicota. Prostorná přední kapsa nepůsobí nijak rušivě, obsahuje kvalitní poutko na klíče a řadu kapsiček (např. na vizitky nebo propisky). Zadní prostor poslouží pro ukládání notebooku, který umístíte do elastické polstrované přihrádky se zajištěním pomocí suchého zipu. Zbylé místo pak poslouží třeba pro uskladnění diáře, dokumentů, knih a jiných věcí, ale bohužel bez dalších samostatných přihrádek. V předním prostoru dále najdete několik kapes (např. na myš nebo MP3 přehrávač) a rovněž zde uklidíte kabely, nabíječku a periferie.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ elastická polstrovaná přihrádka na notebook  – absence přihrádek na dokumenty
+ doživotní záruka  – držadlo do jedné ruky není polstrované
   – náš tip za tvarovatelnou bederní podpěru

WEB: www.kensington.com CENA: 1490 Kč

Targus TG-CUCT02BEU

Jedním ze dvou favoritů našeho srovnání notebookových batohů je testovaný model značky Targus. Tento černoušek po designové stránce nijak nevybočuje z průměru, ale není tak robustní jako Wenger Sahara a zároveň nabízí dostatek prostoru a tolik potřebný komfort.Zádům nechybí ergonomicky tvarované, prodyšné polstrování, kterým jsou vybaveny i ramenní popruhy. Na pravý či levý popruh lze přichytit pouzdro na mobil, ale mnohem pohodlnější je umístit mobilní telefon do kapsy u kalhot a pouzdro odepnout. Batoh každopádně nijak netlačí do zad, pohodlně se nosí a v případě vyššího naložení jej můžete upevnit nastavitelným pásem přes břicho.

Hlavní prostor na notebook obsahuje zamykatelné zipy, počítač je zde fixován pomocí popruhu na suchý zip a chráněn též proti nárazům z boku. A tytéž tuhé polštářky, upevňované pomocí suchého zipu, uchrání tlustší notebook při tvrdším položení, slabší bude mít asi smůlu.Vzhledem k tomuto zajištění však do prostoru s notebookem již nevložíte nic jiného, což ovšem řeší druhá velká kapsa. Ta poslouží k ukládání dokumentů (dvě přihrádky), myši a dalších předmětů.Nabíječku s kabely umístíte do samostatného vyjímatelného pouzdra a ochráníte tak ostatní věci při nárazech. Přední kapsy s vnitřními kapsičkami pak využijete k uskladnění vizitek, propisek a dalších drobných předmětů.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ notebooková kapsa s uzamykatelnými zipy  – vyšší cena
+ ochrana notebooku proti bočním nárazům  – do notebookové kapsy se vejde jen počítač

WEB: www.targus-shop.cz CENA: 2099 Kč

Belkin Slim Back Pack

Společnost Belkin se s notebookovým batohem Slim Back Pack již na první pohled odlišuje od většiny ostatních kousků. Nabízí úzký profi l a nízkou hmotnost, což se však negativně odráží na samotném vnitřním prostoru. Výrobce se rovněž snažil o stylový design, nicméně ani po této stránce nejde o žádný skvost a přes netradiční kombinaci hnědé se světle modrou barvou působí Slim Back Pack poměrně laciným dojmem.

Dalším neduhem je tvrdé polstrování zad, které sice chrání notebook, ale bez jakéhokoli ergonomického tvarování není delší přenášení zrovna nejpohodlnější. I proto se nabízí nosit batoh na jednom rameni, což vám sice fyzioterapeutka neschválí, ale s ohledem na kompaktnější provedení (46×32×13 cm) jde o vcelku pohodlnou záležitost. Nemalou měrou k tomu přispívá i fakt, že dovnitř batohu toho moc nenacpete, a tudíž se náklad jen tak nepronese.

V hlavním prostoru najdete polstrovanou přihrádku na notebook, nechybí přihrádka na sešit, úchyty na propisky či prostor na vizitky, ale pokud do batohu uložíte ještě větší diář, začne v něm být nepříjemně těsno. Situaci pak nezachrání ani samostatné hnědé pouzdro na napájecí zdroj, jelikož jej nebudete mít kam uložit. A čím více si napěchujete hlavní a v podstatě jediný větší vnitřní prostor, tím méně místa zbude ve dvou kapsách v přední části batohu. Ve prospěch Belkin Slim Back Pack tak hovoří nižší cena, a pokud občas potřebujete přenést notebook do práce, vystačíte si i s tímto řešením. Na delší cesty a větší náklad poslouží podstatně zajímavější modely.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ kompaktnější provedení  – tvrdá záda bez komfortního tvarování
+ nízká hmotnost  – malý vnitřní prostor
+ nižší cena  – laciný zevnějšek

WEB: www.belkin.cz CENA: 1399 Kč

BacPac Element

Testovaný notebookový batoh od firmy Dicota seženete v černé, modré a olivově zelené barvě. Povedený sportovní vzhled trochu kazí vyboulená přední kapsa. Do ní uložíte řadu drobností a ukrývá rovněž černou pláštěnku, kterou v případě potřeby jednoduše připnete na ramenní popruhy a celý batoh tak schováte před deštěm.

Velkým plusem je prodyšné, ergonomicky tvarované polstrování zad a nechybí ani polstrované popruhy, díky nimž batoh příjemně sedí na ramenou. Samotná hmotnost činí 1,4 kg a při větším nákladu jej pohodlně zajistíte nastavitelným hrudním pásem. Na pravý či levý popruh si dále můžete připevnit nevzhledné, průhledné pouzdro na mobilní telefon, ale nejde o nijak praktické řešení. Hlavní vnitřní prostor je dostatečně velký, ale postrádá jakékoli uspořádání, jež bychom u modelu za vyšší pořizovací cenu očekávali. Přihrádka na notebook je prostornější, přenosný počítač se do ní vkládá v samostatném modrém pouzdru a je zajištěn nastavitelným popruhem pro stabilní uchycení. Kromě kapsičky na brýle a malého síťovaného prostoru (třeba na peněženku nebo myš) není vnitřek batohu nijak rozdělen a veškeré dokumenty se v něm poperou s nabíječkou, diářem a dalšími běžnými předměty, což značně ubírá na atraktivitě.

Pro: prodyšné polstrování zad a ramenních pásů, hrudní pás pro fixaci batohu, pláštěnka Proti: vyšší cena, vnitřní prostor bez praktických přihrádek, nepěkně vyboulená přední kapsa Cena: 1999 Kč Web: www.dicota.cz

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ prodyšné polstrování zad a ramenních pásů  – vyšší cena
+ hrudní pás pro fixaci batohu  – vnitřní prostor bez praktických přihrádek
+ pláštěnka  – nepěkně vyboulená přední kapsa

WEB: www.dicota.cz CENA: 1999 Kč

Wenger Sahara

Švýcarský Wenger nenechává nic náhodě a nabízí ideálního společníka na daleké služební cesty. Pokud tedy často cestujete do zahraničí, je pro vás černý notebookový batoh Sahara tou pravou volbou. S ohledem na široký profi l a zhruba dvoukilogramovou hmotnost ale rozhodně neposlouží při každodenním dojíždění do práce, k čemuž jsou přece jen vhodnější kompaktnější modely.Batoh obsahuje prodyšné polstrování zad a popruhů, absorbujících otřesy.

Na zádech příjemně sedí i při větším nákladu, ale na dlouhé túry v tomto případě raději zapomeňte. Wenger Sahara je reprezentativním cestovním batohem, zpracovaným s příslovečnou švýcarskou precizností, od spousty kapsiček a přihrádek ve třech velkých vnitřních kapsách až po velké zipy a držadlo pro jednu ruku. Nevzhledné pouzdro na mobilní telefon lze umístit na oba ramenní popruhy a je naštěstí odnímatelné.

Na pomyslný stupínek vítězů batoh katapultovala především velikost úložného prostoru s praktickým rozvržením přihrádek. Trojici velkých kapes doplňuje jedna kapsička na pravém boku a druhá umístěná v prostoru mezi zadní a prostřední kapsou. V zadním prostoru chráněném uzamykatelným zipem se nachází polstrovaná přihrádka na notebook, zajištěná pružným popruhem, a zbývá ještě dostatek místa na nabíječku i další periferie. Prostřední kapsa, rozdělená pevnou přihrádkou na tři části, je určena pro dokumenty a do přední kapsy umístíte klíče na sponu, vizitky či další nezbytné drobnosti.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ spousta úložného prostoru s praktickým řešením přihrádek  – na každodenní cesty do práce možná příliš robustní
+ kvalitní a precizní provedení
+ náš tip za design

WEB: www.helap.cz CENA: 1832 Kč

Samsonite Proteo Casual Backpack

Při návrhu batohu z nabídky firmy Samsonite byl kladen velký důraz na design a Proteo Casual Backpack je po této stránce nejzajímavějším kouskem našeho testu. Působí elegantním dojmem a předvádí se v černém, hnědém či zeleném provedení. S rozměrnou přední kapsou i dvěma velkými prostory na notebook a kancelářské potřeby nabízí dostatek místa, ale výslednou známku sráží několika základními nedostatky.

Záda s prodyšným polstrováním postrádají výraznější ergonomické tvarování, a přestože jsou měkčí než v případě kritizovaného batohu od firmy Belkin, s ostatními testovanými modely se výsledným komfortem nemohou rovnat. Polstrované ramenní popruhy nijak neřežou a součástí pravého je nenápadná, elegantní kapsička třeba na mobilní telefon, klíče nebo jiné drobné předměty.

Prostor na notebook je netradičně krytý popruhy, ale na rozdíl od prostoru na dokumenty není vybaven zipy přizpůsobenými pro zamykání, což je nepochopitelné. Přenosný počítač umístíte do samostatné přihrádky, nicméně zajištění notebooku je v tomto případě hodně rozporuplné, jelikož zde není nijak fixován a má v porovnání s ostatními testovanými batohy dost volnosti.

Na druhou stranu však musíme pochválit dostatek prostoru pro nabíječku, myš, stojánek na notebook a jiné periferie, společně s dalším místem na dokumenty, kancelářskou výbavu či ostatní elektronická zařízení. Za zmínku stojí i křížové popruhy na přední straně batohu třeba pro uchycení bundy nebo cyklistické helmy. Počítejte však s vysokou pořizovací cenou, která bohužel neodpovídá výsledné kvalitě produktu.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ samostatná přihrádka na dokumenty  – vyšší cena
+ notebookový prostor krytý ramenními popruhy  – slabá ochrana notebooku v porovnání s konkurencí
+ náš tip za design  – absence výraznějšího tvarování

WEB: www.samsonite-cz.cz CENA: 2499 Kč

Nejčtenější