S mobilem do nového roku

PETR PROŠEK  |  

Mix nových mobilních telefonů pro práci i pro zábavu.

S mobilem do nového roku

Našli jste pod vánočním stromkem všechno, co jste si přáli? Pokud mezi dárečky chyběl nablýskaný mobil, jistě vám přijde vhod podrobný test několika přístrojů, na něž výrobci v současné době loví potenciální zákazníky. Nic však není tak kvalitní, jak se tváří na reklamních letácích, a tak se před samotným útokem na nejbližší prodejnu raději přesvědčte, zda právě ten váš vysněný telefon není ve skutečnosti trochu červivý. V našem aktuálním testu nechybí fotomobil, stylový či hudební mobil a s chutí jsme si proklepli i nové smartphony. Záleží zkrátka jen na vás, jaké funkce preferujete.


LG KF750 Secret

S mobilem do nového roku

Stylový fotomobil z nabídky společnosti LG Electronics se pyšní kvalitním provedením a elegantním designem, který osloví uživatele bez rozdílu pohlaví. Mobilní telefon vysouvací konstrukce nepatří mezi nejmenší kousky na trhu (103×51×12 mm, 116 g), ale potěší tenkým tělem a použitými materiály. 2,4palcový displej s rozlišením 240×320 px a 260 tisíci barev kryje safírové sklo, přesahující až na spodní ovládací plochu se senzorovými tlačítky. Kryt baterie je zhotoven z uhlíkových vláken, přístroj nevrže a vysouvání probíhá s přiměřeným odporem. Škoda jen, že tvrzené sklíčko není zdaleka tak odolné proti škrábancům, jak bychom si představovali. Kritickým nedostatkem jinak povedeného mobilního telefonu je nevydařené ovládání pomocí senzorových tlačítek. Ta se aktivují a rozsvítí pod displejem, jakmile mobil vysunete, a nutno zdůraznit, že působí velmi efektně. Problém ovšem tkví v jejich přílišné citlivosti, kvůli

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ elegantní design  – příliš citlivá senzorová tlačítka
+ kvalitní konstrukce  – pomalejší reakce
+ efektní podsvícení senzorových tlačítek  – krycí sklo displeje náchylné ke škrábancům
+ 5Mpx fotoaparát  – chybí krytka fotoaparátu
+ 2GB paměťová karta ve výbavě

WEB: www.lge.cz CENA: 7990 Kč

Sony Ericsson C905

S mobilem do nového roku

První fotomobil na českém trhu s osmi megapixely pod kapotou vyjíždí ze stáje Sony Ericsson a má se čile k světu.Přestože je poměrně těžký (136 g) a s rozměry 104×49×18 mm také nepatří k nejmenším kouskům, příjemně padne do ruky a snadno se ovládá. Sony Ericsson C905 je mobilním telefonem vysouvací konstrukce, ale na rozdíl od testované Nokie jde vysouvat a zasouvat velmi pohodlně. Nový fotomobil se chlubí elegantním designem a seženete jej ve třech barevných provedeních – Night Black, Ice Silver a Copper Gold. Konstrukce je kvalitní a nechybí ani krytka fotoaparátu s manuálním posouváním zapuštěná do těla přístroje. Přední stranu zdobí 2,4palcový displej s rozlišením 240×320 px a 262 tisíci barev, který potěší svou jemností. O bezproblémové ovládání se starají zřetelně oddělené ovládací prvky funkčního bloku pod níž je často aktivujete ve chvílích, kdy se budete snažit zmáčknout klasický středový potvrzovací prvek nebo jedno ze tří tlačítek na spodní straně mobilního telefonu (např. pro příjem a odmítnutí hovoru).

Škoda, že citlivost nelze nijak snížit a přizpůsobit vlastním potřebám. Mnohé uživatele nepotěší ani pomalejší reakce, které jsou nejkritičtější při přecházení mezi jednotlivými textovými zprávami. Třípásmový GSM mobil s podporou videohovorů a datových přenosů přes GPRS, EDGE, HSDPA, popř. Bluetooth, můžeme doporučit všem uživatelům, kteří touží po stylovém fotomobilu s multitaskingem a zábavní nadílkou v podobě multimediálního přehrávače s podporou oblíbeného DivX formátu a FM rádia s RDS. Samotný 5Mpx fotoaparát s bleskem, autofokusem, detekcí obličeje a bez krytky sice kvalitou fotografi í zrovna neoslní a na trhu dnes najdete lepší kousky, ale nabízí široké možnosti nastavení a zvládá displejem i tlačítka numerické klávesnice s mírným odstupem. Mobil svižně reaguje na veškeré příkazy a rozhodně vás nijak nezdrží. V základní výbavě najdete 2GB paměťovou kartu Memory Stick Micro, která rozšiřuje vestavěnou paměť s kapacitou 160 MB. Sony Ericsson C905 je čtyřpásmový GSM mobilní telefon s podporou UMTS a datových přenosů přes EDGE, GPRS a HSDPA. Velkým překvapením je přítomnost WiFi modulu pro připojení do bezdrátových sítí a asistované GPS navigace.

Testovaný model C905 je prvním mobilem s vestavěným 8Mpx fotoaparátem Cyber- shot, který jsme měli možnost vyzkoušet, a tak nám chybí srovnání s dalšími takto obdařenými krasavci, jež se brzy přiřítí do obchodů. Nejnovější fotomobil značky Sony Ericsson se však předvedl v tom třeba i panoramatické snímky. Interní paměť s využitelnou kapacitou zhruba 100 MB lze rozšířit pomocí microSD karet (max. 4 GB). Mnozí ocení i možnost úpravy rychlého menu a volby zobrazení hlavního menu formou tabulky či seznamu nebo užitečné aplikace včetně internetového prohlížeče, organizéru a e- mailového klienta s podporou protokolů SMTP, POP3 a IMAP4. WiFi modul bohužel chybí, ale to bychom už od stylovky chtěli trochu moc.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ kvalitní 8Mpx fotoaparát s xenonovým bleskem a krytkou  – vyšší cena a hmotnost
+ elegantní design  – krytka fotoaparátu je manuální
+ kvalitní konstrukce
+ jemný displej
+ 2GB paměťová karta ve výbavě

WEB: www.sonyericsson.cz CENA: 12 490 Kč

HTC Touch HD

S mobilem do nového roku

Nejnovější přírůstek do rodiny mobilních telefonů od společnosti HTC zaujme velkým displejem. Ten zabírá bezmála celou přední stranu přístroje a nechává prostor pouze čtyřem senzorovým tlačítkům, mezi nimiž budete nejvíce postrádat směrový prvek. Na ovládání pomocí dotykového displeje si tedy budete muset zvykat, ale díky 3,8palcové úhlopříčce a uživatelskému prostředí TouchFLO 3D to až na pár drobností půjde poměrně hladce. Nový HTC Touch HD s operačním systémem Windows Mobile 6.1 Professional je ostatně nejlépe ovladatelným přístrojem tohoto typu jen pomocí prstů, a to včetně psaní textových zpráv nebo e-mailů.

Největší zásluhu na tom nese rozměrný displej s rozlišením 480×800 px, který všechna tlačítka přirozeně zvětšuje. Daní za tento luxus jsou vyšší rozměry i hmotnost (115×63×12 mm, 146 g) a přenášení takové placky v kapse kalhot už nejlepším světle a s xenonovým bleskem, autofokusem, digitálním stabilizátorem a širokou škálou nastavení pořizuje skutečně famózní snímky a exceluje i za horších světlených podmínek. Při spuštění funkce fotopaparátu dojde k aktivaci modrého podsvícení všech ovládacích prvků, jež využijete k fotografování a příslušnému nastavení. Do příště bychom každopádně ocenili, kdyby se krytka otevírala a zavírala automaticky při zapnutí či vypnutí fotoaparátu.

Celkový dojem z tohoto bohatě vybaveného mobilního telefonu ještě vylepšuje schéma Cyber-shot, jež na hlavní obrazovce automaticky střídá pestrobarevné fotografi e a v kombinaci s bílým podsvícením ovládacích prvků působí vskutku stylově. Jen výdrž baterie poté dostává docela zabrat. bohužel není nejpohodlnější. Kvalitní a jemný displej však vypadá famózně, což oceníte především při prohlížení fotografi í, sledování videozáznamů nebo brouzdání po internetu prostřednictvím prohlížeče Opera Mobile 9.5.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ velký a jemný displej  – vysoká cena
+ kvalitní konstrukce  – absence směrového tlačítka
+ pohodlné dotykové ovládání  – vyšší rozměry a hmotnost
+ 5Mpx fotoaparát  – fotoaparát bez krytky a přisvětlovací diody či blesku
+ 8GB paměťová karta ve výbavě

WEB: www.lge.cz CENA: 15 999 Kč

HTC Touch HD

S mobilem do nového roku

je plně vybaveným mobilním telefonem, který se nezalekne každodenní kancelářské rutiny ani multimédií. Svižné spouštění aplikací a rychlé reakce má na svědomí 528MHz procesor Qualcomm a 288 MB operační paměti. Vestavěnou 512MB paměť rozšíříte pomocí 8GB microSD paměťové karty, která je součástí balení přístroje. Ocenit musíme i kvalitní konstrukci a sexy vzhled, který trochu kazí neustále upatlaná přední strana.

Mobilní telefon si poradí ve čtyřech pásmech GSM i sítích třetí generace a zajišťuje bohatou konektivitu prostřednictvím GPRS, EDGE, HSDPA nebo třeba WiFi 802.11b/g. Ve výbavě dále nechybí asistovaná GPS nebo 5Mpx fotoaparát s autofokusem, který nás ale kvalitou snímků moc nepřesvědčil. Za tak vysokou pořizovací cenu by si zasloužil alespoň přisvětlovací diodu, jež by fotografi e pořizované za horších světelných podmínek trochu vylepšila. I přesto je HTC Touch HD jedním z nejvybavenějších mobilů současnosti a s ohledem na velký displej nemohou notoričtí surfaři a videomaniaci volit lépe.


Nokia N96

S mobilem do nového roku

Hodnotit nástupce oceňovaného modelu N95 z Nokia Nseries není nic snadného. Jde totiž o bohatě vybavený telefon, který však nepřináší tolik novinek, aby obhájil nestydatě vysokou pořizovací cenu. Po stránce designu mu nelze nic vytknout a kombinace lesklých černých a stříbrných ploch nezklamala ani tentokrát. Jen se připravte na časté leštění přední i zadní strany přístroje, jež se neubrání patlání a otiskům prstů.

Nokia N96 s rozměry 103×55×18 mm a hmotností 125 g předvádí vysouvací konstrukci na obě strany, kdy odhaluje klasickou numerickou klávesnici nebo řadu čtyř tlačítek pro ovládání multimédií. Vysouvání a zasouvání je však trochu tužší a zpočátku vám bude činit problémy. Výrobce ostatně celou konstrukci odbyl – telefon v ruce vrže, zadní kryt baterie je volnější a výsledek rozhodně neodpovídá vysoké ceně. Zvykat si budete muset i na tužší klávesnici s nevýrazným oddělením jednotlivých tlačítek, na níž se nám nepsalo zrovna nejlépe. Multimediální nadšence potěší 2,8palcový displej s rozlišením 240×320 px (16 milionů barev) a úctyhodná 16GB nálož vnitřní paměti, kterou lze dále rozšířit pomocí microSD paměťových karet. Za zmínku ostatně stojí i technologie DVB-H pro příjem digitálního televizního vysílání, která však v našich končinách zatím bohužel není podporována. Při sledování videozáznamů poslouží stereoreproduktory a malý vyklápěcí stojánek. 5Mpx fotoaparát s optikou Carl Zeiss bohužel postrádá krytku, ale jinak poslouží i náročnějším uživatelům, neboť obsahuje duální LED blesk, autofokus a řadu nastavení. Je však neomluvitelné, že nová vlajková loď finské Nokie nabízí v podstatě stejný fotoaparát jako její předchůdce a nechává konkurenci volný prostor.

Nokia N96 se neztratí ve čtyřech pásmech GSM, podporuje sítě třetí generace, data přenáší přes GPRS, EDGE, HSDPA i WiFi a nechybí samozřejmě ani Bluetooth nebo USB 2.0. Operační systém Symbian 9.3 S60 3rd Edition (Feature Pack 2) ničím nepřekvapuje a je vyzdoben standardní výbavou, již lze u smartphonů této kategorie očekávat. Nechybí užitečné kancelářské aplikace, organizér nebo třeba e-mailový klient, ale rychlost reakcí při práci s mobilním telefonem občas trochu zaškobrtne. Opomenout nelze ani asistovanou GPS navigaci s možností bezplatného využití aplikace Nokia Mapy po dobu tří měsíců.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ větší displej  – vysoká cena
+ 16MB vnitřní paměť  – horší vysouvání a zasouvání
+ kvalitní 5Mpx fotoaparát  – obtížnější psaní na klávesnici
+ 5Mpx fotoaparát  – nekvalitní a vrzající konstrukce
+ A-GPS a Nokia Mapy  – chybí krytka fotoaparátu
   – občas pomalejší reakce

WEB: www.nokia.cz CENA: 17 270 Kč

Sony Ericsson W980

S mobilem do nového roku

Nejvybavenější Walkman mobil od společnosti Sony Ericsson je telefonem véčkové konstrukce a s hmotností 100 g a rozměry 92×46×17 mm jde o vcelku kompaktní přístroj. Vrchní panel s displejem se pohodlně odklápí a na pevném kloubu pevně drží.Jednou z největších předností nového modelu W980 je design, který vypadá skutečně luxusně. Černý zrcadlový povrch předního krytu ukrývá displej s rozlišením 176×176 px, pod nímž se nacházejí tři kruhové prvky, skrývající bíle a oranžově podsvícená dotyková tlačítka s vibrační odezvou. Ta slouží především k ovládání hudebního přehrávače nebo FM rádia, které však funguje pouze po připojení sluchátek.Po otevření mobilního telefonu odhalíte rozměrnou klávesnici s dostatečným prostorem pro funkční prvky i samotná numerická tlačítka. Povrch je opět černý se zrcadlovým leskem, a tak se ani zde nevyhnete nepříjemnému patlání a v podstatě neustálému leštění celého přístroje kromě zadní strany.

Hlavní displej s úhlopříčkou 2,2 palce nabízí rozlišení 240×320 px a 262 tisíc barev. Samotné ovládání telefonu je bezproblémové právě díky velkému prostoru pro všechna tlačítka. Kruhové klávesy mají velké rozestupy, lehce se mačkají a při psaní textových zpráv si rozhodně nebudete stěžovat. Trochu vás však potrápí přibrzděný pohyb v nabídce médií, jež by zrovna v případě Walkman mobilu měla svištět jako blesk (hlavní menu je bez problémů). Díky podpoře sítí třetí generace poslouží nové véčko také k videohovorům, ale samozřejmě si poradí i ve čtyřech pásmech GSM a s tradiční skladbou datových přenosů včetně svižného HSDPA. Samozřejmostí je e-mailový klient, organizér, internetový prohlížeč a další užitečné aplikace, včetně funkce TrackID pro identifi kaci skladeb.Sony Ericsson W980 umožňuje přehrávat hudbu v zavřeném i otevřeném stavu, ať už necháte rozeznít stereoreproduktory umístěné na bocích nebo připojíte kvalitní a po stránce designu rovněž velmi pěkně provedená špuntová sluchátka.Skladby ve formátech jako např. MP3 a AAC můžete ukládat na velkou vnitřní paměť o kapacitě 8 GB, ale bohužel se musíte rozloučit s dalším rozšířením, jelikož slot na paměťové karty zde chybí. Zklamáním tohoto dražšího Walkman mobilu je horší 3,2Mpx fotoaparát bez autofokusu a blesku, který si navíc budete při focení často zakrývat prsty. K modernímu mobilu už fotoaparát nerozlučně patří.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ skvělý design a světelné efekty  – špatný fotoaparát
+ 8GB vnitřní paměť  – absence slotu na paměťové karty
+ kvalitní sluchátka  – vyšší rozměry a hmotnost
+ příjemné ovládání  – fotoaparát bez krytky a přisvětlovací diody či blesku
+ 8GB paměťová karta ve výbavě

WEB: www.sonyericsson.cz CENA: 9990 Kč

Nejčtenější