S kompaktem na dovolenou

redakce  |  
S kompaktem na dovolenou

Zapomeňte na tlusté a neohrabané fotoaparáty, které raději necháváte doma, a vyrazte na lov s elegány, kteří padnou do každé kapsy.Kompaktní digitální fotoaparáty dnes kromě celé řady funkcí dokážou oslovit i svým neotřelým designem. Právě na vzhled bychom se však měli spoléhat nejméně a nenechat se oklamat příjemným zevnějškem na úkor vnitřní krásy v podobě kvalitních parametrů a funkcí. Tentokrát jsme si proklepli čtyři nové kousky, jež se snaží skloubit prvotřídní design i funkčnost.Který z nich si vezmete s sebou na dovolenou?


Olympus mju 1020

olympus

Nejnovější model z řady oblíbených kompaktů od společnosti Olympus nenechává nic náhodě a servíruje vskutku zajímavou výbavu. Základním prvkem přístroje o rozměrech 99×56×25 mm je 10,7Mpx CCD snímač o velikosti 1/2,33”. Výsuvný objektiv s ohniskovým rozsahem 37– 260 mm poskytuje na tuto kategorii úctyhodný sedminásobný zoom. Vyšší základní ohnisko je sice nevýhodou zejména při potřebě fotografovat širokoúhlé záběry v interiéru, ale možnost přitáhnout si vzdálený objekt rozhodně není k zahození.

Pro jednoduchost fotografování a dosažení nejlepších výsledků nabízí Olympus mju 1020 celkem 23 režimů, s jejichž pomocí lze jednoduše zvládnout i složitější scény. K tomu dopomáhají i funkce detekce obličeje a technologie Shadow Adjustment na projasnění stínů a zobrazení histogramu u pořízeného snímku pro kontrolu světlých a tmavých oblastí.

K zahození není ani duální stabilizace obrazu proti rozmazání, která významným způsobem pomáhá redukovat třes vašich rukou. Antireflexní LCD displej nabízí kvalitní podívanou (230 tisíc obrazových bodů) a ukládání probíhá na paměťové karty xD, v případě originálních karet Olympus tradičně s možností ukládání panoramatických snímků. Pokud si brousíte zuby na sekvenční snímání, nechte si zajít chuť – s rychlostí 0,7 snímku za vteřinu není tento model zrovna rekordmanem, navíc uloží pouze 7 záběrů za sebou.

Podobně je tomu i v případě videozáznamu, kdy se v rozlišení 640×480 px uloží jen 10 sekund. Pokud jste ale příznivci originality, bude se vám líbit další vymoženost: Aby nebyly všechny fotoaparáty stejné, chlubí se Olympus měnitelnými skiny. Pořídit si tak můžete polepy fotoaparátů s jednoduchou aplikací, které z vašeho digitálního miláčka vytvoří originál. Kromě toho jej ochrání před poškrábáním a rovněž je snadno sundáte, aniž by se aparát jakkoli zapatlal. Na výběr je široká škála motivů a na přání si můžete nechat vyrobit i vlastní kousky.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ rozsah zoomu  – velké základní ohnisko
+ množství scénických režimů  – malá vyrovnávací paměť
+ detekce obličeje
+ stabilizace
+ měnitelné skiny

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.olympus.cz CENA: 7.990 Kč

Sony Cyber-shot W170

sony

Společnost Sony dala u modelu W170 přednost celkem tradičnímu pojetí v kovovém stylu, čímž vznikl přístroj pro každou příležitost. Na výběr je ze čtyř barevných provedení – od stříbrné přes černou až po jasně červenou.Kompaktní fotoaparát s rozměry 94×58×24 mm svými proporcemi nijak výrazně nevybočuje z řady a váha 175 g včetně příslušenství vám kapsu neutrhne.

Podařilo se do něj ale vměstnat snímač typu Super CCD s rozlišením 10.1 Mpx o velikosti 1/2,3” a vyjížděcí objektiv s optikou Carl Zeiss. Ten poskytuje pětinásobné zvětšení, začínající již na ohnisku 28 mm, což oceníte nejen v interiéru, ale také při širokoúhlých záběrech.Mezi zajímavými funkcemi najdete kromě přednastavených scénických režimů také detekci obličeje a rovněž automatickou detekci úsměvu fotografované osoby, nazvanou SmileShutter.

Po její aktivaci fotoaparát vyhodnocuje obličeje v záběru a pořídí snímek, když se osoba usměje. S touto pomůckou si užijete spoustu legrace. Dále je třeba pochválit i sílu blesku, která u takto malých aparátů nebývá oslňující. Pořízené snímky působí na první pohled lehce přibarveně, ale pro začátečníka může být sytost barev spíše výhodou. Kvalitou se každopádně nemají za co stydět – i při nastavení vyšší citlivosti, jejíž strop je ISO 3200, lze fotografie použít, při ISO 400 však už nastupuje redukce šumu a maže detaily. Rozmazání snímků v rozích lze pozorovat také při nejkratším ohnisku. Pokud jste si stále nezvykli používat při fotografování displej, je k dispozici i optický hledáček, jehož praktické využití však eliminuje právě malá velikost. 2,7palcový LCD displej s rozlišením 230 tisíc bodů využijete častěji. Ovládání je intuitivní a rychle si na ně zvyknete – od výběru režimů až po ovládání zoomu.

Limitováni nebudete ani rychlostí fotoaparátu, který je připraven do akce za 1,5 vteřiny. Další funkce už jsou skoro bez čekání a celkem rychlé je i přezoomování z nejkratšího ohniska k nejdelšímu. Přístroj zvládne pořídit sérii až 100 snímků rychlostí 2 sn./s. Efektní je možnost prohlížení fotografií ve stylu prezentace s hudbou a speciálními efekty, jež vašim fotografiím dodají na důrazu. Baterie vydrží v akci údajně 390 snímků, respektive 195 minut provozu.Zajímavým doplňkem je multifunkční kabel, jímž můžete přístroj připojit nejen k počítači, ale také k televizoru.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ kvalitní snímky  – neostrost při krátkém ohnisku
+ detekce úsměvu
+ ohnisko od 28 mm
+ příjemné ovládání

HODNOCENÍ:

*****


WEB: www.sony.cz CENA: 6.990 Kč

Nikon Coolpix S52c

nikon

Po zapnutí elegantního Nikonu se výjezdu objektivu nedočkáte. Ten je totiž ukryt uvnitř těla a odkrývá jej pouze posuvná krytka, reagující na stisk zapínacího tlačítka. Z hlediska designu jde o velmi povedený kousek – obzvláště v kombinaci stříbrné a černé barvy se skutečně vydařil. Lesklý povrch bohužel snadno prozradí otisky prstů, a je tedy třeba počítat s častým ušpiněním.

CCD snímač o velikosti 1/2,5” disponuje rozlišením 9 Mpx, což v praxi znamená fotografie o max. velikosti 3456×2592 px. Paprsky světla dopadají na senzor skrze objektiv Nikkor s optickou stabilizací vibrací a ohniskem 38–114 mm (v přepočtu na kinofilm). Vyšší základní ohnisko pocítíte zejména tam, kde je málo místa, a občas budete chtít udělat pár kroků dozadu.Citlivost lze nastavit až na ISO 3200, ale u vyšších hodnot pochopitelně musíte počítat se šumem.Jinak je ale kvalita snímků dostatečná a rozhodně nebudete zklamáni. Ovládání fotoaparátu není komplikované a otočný volič spolu s několika funkčními tlačítky a kolébkovým ovládačem zoomu nenechá nikoho dlouho tápat.

Kruhový ovládač je však dost citlivý a vyžaduje jemnou ruku podobně jako zapínací tlačítko, které snadno spustíte i nechtěně. Zadní straně dominuje velký třípalcový LCD displej s antireflexní vrstvou a rozlišením 230 tisíc bodů.Mezi hlavní taháky kompaktu Nikon Coolpix S52c patří podpora WiFi, jež umožňuje připojit fotoaparát do domácí bezdrátové sítě, a stahovat tak snímky bez nutnosti propojování kabelů.

Bez této funkce se většina uživatelů nejspíše obejde, dokud si ji nevyzkouší na vlastní kůži a komfort „bezdrátu“ se pro ně nestane samozřejmostí. Jedním tlačítkem pak můžete rychle odesílat obrázky na internet. Samozřejmě nechybí možnost natáčení videosekvencí se zvukem. Fotoaparát má vnitřní paměť o velikosti 38 MB a slot na paměťové SD karty. Kromě řady přednastavených scénických režimů si manuálního nastavení příliš neužijete. Kompakt od Nikonu bude vyhovovat všem, kteří chtějí bez rozmýšlení fotit, a nestarat se o nastavování. S perfektním designem jej lze snadno považovat za módní doplněk a prodáván bude i ve verzi bez WiFi.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ kvalitní snímky  – soudkovitost v nižším ohnisku
+ detekce obličeje  – jen trojnásobný optický zoom
+ redukce vibrací
+ podpora WiFi

HODNOCENÍ:

***


WEB: www.nikon.cz CENA: 7.490 Kč

BenQ X800

benq

Novinka z produkce společnosti BenQ je nejtenčím 8Mpx fotoaparátem na světě, což v praxi znamená 9,6 mm v nejužším místě a 14 mm v nejširším. Na první pohled tak jde o exkluzivní kousek, který šokuje zejména svým vzhledem, ale nedrží se zrovna příjemně. Do ultratenkého těla výrobce umístil CCD snímač a objektiv PENTAX Lens s ohniskem 38–114 mm. Zoom v tomto případě poskytuje maximální trojnásobné přiblížení, což je v případě nevýsuvných objektivů vcelku obvyklá hodnota. Jednotlivé ovládací prvky celkem jasně vypovídají o přiřazených funkcích, ale jejich umístění rozhodně není nejšťastnější. Objektiv se totiž nachází na stejné straně jako spoušť, což výrazným způsobem ztěžuje úchop. Pokud jste zvyklí držet aparát oběma rukama, nebude tento koncept znamenat takový problém jako při pokusu o fotografování „jednoruč“.

Situaci navíc komplikuje i umístění zoomovacího prvku – kolébka s posunem nahoru a dolů jde dost ztuha a při zazoomování snadno nechtěně zavadíte o spoušť. Z konstrukčního hlediska také zamrzí, že chybí jakékoli krytí objektivu. Na to, jak nepraktické je to řešení, přijdete jistě velmi brzy. Nejenže se objektiv velmi rychle zašpiní, ale v přeplněné kabelce navíc hrozí rychlé poškrábání čočky. Nutno však podotknout, že BenQ X800 není jen digitální fotoaparát, ale obsahuje rovněž přehrávač hudby a videa. Z tohoto pohledu jistě potěší velký třípalcový LCD displej s rozlišením 230 tisíc pixelů a multimediální zaměření podtrhují i sluchátka dodávaná standardně v základním balení. X800 podporuje pro přehrávání formát MP3 a videosoubory MPEG-4.

Kvalita fotografií je průměrná, a plně tak odpovídá cenové kategorii. Nepříjemně však vypadá trhané ostření, kdy se zejména v makro režimu snímek při namáčknutí spouště na chvíli zastaví. Pochválit každopádně musíme supermakro režim Micro- shooting, který zvládá zaostřit již od vzdálenosti 1 cm. Aparát disponuje vnitřní pamětí o kapacitě 12 MB, do níž se vměstná několik málo snímků v plném rozlišení, a samozřejmě nechybí slot na paměťovou kartu typu microSD. Zajímavou vychytávkou je možnost uložení hlasové poznámky k fotografii, což se v určitých situacích hodí. Fotoaparát BenQ X800 tak lze zařadit do kategorie hezounů, kterým jde více o styl než o samotnou funkčnost. Bohužel však trpí konstrukčními nedostatky, jež lze jen těžko přehlédnout. Jako originální módní doplněk si ale jistě své příznivce najde.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ příjemná cena  – konstrukce
+ neotřelý design  – umístění objektivu
+ zvukové poznámky  – malý zoom
 – trhané ostření

HODNOCENÍ:

***


WEB: www.benq.cz CENA: 4.300 Kč

Nejčtenější