S kompaktem na cestách

PETR PROŠEK  |  
S kompaktem na cestách

Vášnivým rodinným fotografem se v dnešní době může stát každý. Stačí jen vybrat správný kompakt a vrhnout se do úžasného světa digitální fotografie.

Digitální fotoaparáty úspěšně vytlačily starší kinofilmové přístroje a díky klesajícím cenám, komfortnímu ovládání a rostoucí nabídce funkcí oslovují stále širší skupinu amatérských uživatelů. Většina současných fotoaparátů obsahuje plnou automatiku nebo různé motivové programy a samotné nastavení tak můžete pustit z hlavy. Řada modelů nabízí i možnost manuální úpravy nastavení, ale začátečníci ocení ono bezstarostné lovení snímků, při kterém jim neuteče jediný záběr.

Fotky pro každého

S digitálními kompakty nikdy nepořídíte tak kvalitní snímky jako s pokročilými zrcadlovkami, ale tyto přístroje mají i přesto své výhody. Jednou z nejdůležitějších je větší přístupnost pro amatérské uživatele, kteří se ve světě digitální fotografie teprve rozkoukávají a ocení co možná nejjednodušší ovládání, prosté všech složitějších nastavení. Opomenout každopádně nelze ani malé rozměry a hmotnost, díky nimž můžete fotoaparát pohodlně nosit neustále při sobě.

Řekněte „sýýýr“!

Ne každému však bude drobný kompakt vyhovovat. Čím menší je velikost takového přístroje, tím důkladněji musí výrobce řešit rozmístění a provedení ovládacích prvků, aby se fotografování pro mnohé nestalo noční můrou. Je každopádně zapotřebí zdůraznit, že ne vždy se takové ovládání povede, a záleží tedy pouze na vás, zda upřednostníte malé rozměry nebo pohodlnější práci s aparátem. Současné digitální kompakty mají rovněž velké množství funkcí, jež samotné focení velmi usnadňují, a to především v oblasti portrétů.

Je libo HD video?

Velkým plusem je dále možnost natáčení videozáznamů v HD kvalitě (720p), s níž se setkáváme stále častěji a vítáme ji s otevřenou náručí. Výsledný záznam pochopitelně není na úrovni kvalitních Full HD videokamer, ale bohatě stačí pro běžné natáčení rodinných oslav či momentek ze života. V aktuálním testu jsme tedy proklepli drobné i větší kompakty, s možností natáčení videa v rozlišení 1280×720 px i v podstatně nižší kvalitě. Máte tak rozhodně z čeho vybírat!

Sony Cyber-shot H20

Sony Cyber-shot H20

Nový Cyber-shot s rozměry 107×69×47 mm a hmotností 250 g nepatří do kategorie kapesních přístrojů. Disponuje však třípalcovým displejem s rozlišením 230 400 bodů a dostatkem místa pro tlačítka i pohodlný ovládač zoomu. Z hlediska designu nejde o žádný extravagantní model, ale o decentní a všude využitelný elegantní aparát. Super HAD CCD snímači s rozlišením 10,1 Mpx sekunduje procesor Bionz. Desetinásobný optický zoom objektivu Carl Zeiss disponuje díky rozsahu 38–380 mm parametry teleobjektivu. Na druhou stranu není příliš vhodný pro fotografování v interiérech, což bude pro mnohé omezující. Citlivost lze zvyšovat až do maximální hodnoty 3200 ISO. Kvalita snímků i HD videa v rozlišení 1280×720 bodů je na dosti vysoké úrovni. U řady Cyber- shot jsou funkce jako detekce obličeje nebo rozpoznání úsměvu Smile Shutter již samozřejmostí, stejně jako velmi účinná stabilizace obrazu SteadyShot. Na výběr je řada scénických režimů i inteligentní automatika, která na základě podmínek fotografované scény sama volí vhodný režim, což je pro začátečníky ideální. Pro hračičky je připraven režim Photomusic s možností hudebního doprovodu. Při koupi paměťové karty je nutné počítat s tím, že Sony Cyber- shot H20 pracuje pouze s typy Memory Stick Duo a Duo Pro.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ možnost velkého přiblížení  – vysoké základní ohnisko
+ kvalita snímků a videa  – větší rozměry a hmotnost
+ pohodlné ovládání  

VERDIKT:
Elegantní pracant s kvalitními snímky a videozáznamy, jehož hlavní nevýhodou může pro mnohé být vysoké základní ohnisko.

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.sony.cz CENA: 7.990 Kč

Panasonic Lumix ZX1

Panasonic Lumix ZX1

Nový Lumix ZX1 ze stáje společnosti Panasonic je designově povedeným kouskem. Snímací prvek typu CCD s efektivním rozlišením 12,1 Mpx doplňuje stabilizátor obrazu POWER O. I. S. a rychlý procesor Venus Engine V, zpracovávající obraz. Objektiv značky Leica nabízí osminásobný zoom v rozsahu 25–200 mm, což je ideální pro fotografování blízkých předmětů a v interiéru. Kromě pořizování pěkných snímků v maximálním rozlišení 4000×3000 pixelů, s citlivostí 80–6400 ISO, lze natáčet i video v HD rozlišení 1280×720 bodů, za jehož kvalitu by se nemusela stydět ani leckterá digitální videokamera. K dispozici je řada přednastavených scénických režimů i funkce inteligentní automatiky. Fanoušky sekvenčního snímání potěší rychlost 2,3 sn./s a až 10 sn./s při sníženém rozlišení. Makrorežim ostří již od vzdálenosti 3 cm. Vzhledem ke skutečně malé velikosti (98×55×26 mm, 160 g) obsahuje Lumix ZX1 pouze 2,7palcový displej, který je však dobře čitelný a disponuje 230 tisíci pixely. Jako záznamové médium lze použít paměťové karty SD, SDHC nebo MMC. Přístroj je v prodeji v několika pěkných barevných verzích.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ velmi kvalitní videozáznam  – vyšší cena
+ malé rozměry  – menší displej
+ rozsah ohniska  
+ rychlé snímání  

VERDIKT:
Designově velmi povedený kompaktní fotoaparát opravdu malých rozměrů, jehož hlavní předností je vysoce kvalitní video v HD rozlišení.

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.panasonic.cz CENA: 8.290 Kč

Canon IXUS 990 IS

Canon IXUS 990 IS

Elegantní novinka z dílny Canonu ukrývá 12,1 Mpx CCD snímač, který při zpracování obrazu spolupracuje s procesorem DIGIC 4 s technologií iSAPS. S rozměry 95×57×26 mm a hmotností 160 g patří mezi modely určené do kapsy. Světlo na snímač dopadá skrze vysouvací objektiv s účinnou stabilizací obrazu a pětinásobným zoomem, v netradičním rozsahu 37–185 mm. Citlivost je možné nastavit v rozmezí 80–1600 ISO. Kromě fotografií v maximálním rozlišení 4000×3000 px dokáže IXUS 990 IS snímat i kvalitní HD video v rozlišení 1280×720 px a s rychlostí až 30 sn./s ve formátu MOV. Zadní stranu zakrývá třípalcový displej PureColor LCD II s rozlišením 461 000 bodů a několik funkčních tlačítek, díky kterým je ovládání fotoaparátu jednoduché a intuitivní. Pro uživatele s většími dlaněmi a prsty bude komplikovanější jen použití malého zoomovacího prstence kolem spouště. Mezi zajímavé funkce patří automatická detekce až 35 tváří v obraze, technologie i-Contrast nebo režim rozostření zoomem. Za zmínku stojí i režim detekce scény, díky kterému si úplní začátečníci nemusí lámat hlavu s nastavením. Snímky i videozáznamy se ukládají na paměťové karty SD, SDHC nebo MMC.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ kvalitní fotografie  – pouze pětinásobný zoom
+ HD video  – ohnisko od 37 mm
+ malé rozměry  

VERDIKT:
Velmi elegantní a stylový kompakt s řadou automatických funkcí, který však vzhledem k vyššímu základnímu ohnisku není ideální pro fotografování v interiéru.

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.canon.cz CENA: 8.690 Kč

Samsung WB550

Samsung WB550

Nový digitální fotoaparát s logem Samsungu se s rozměry 105×61×36 mm a hmotností 225 g nesnaží vměstnat do malých kabelek. V porovnání s drobnými modely konkurence se však velmi dobře drží a ovládá. Ukrývá CCD snímač s rozlišením 12,2 Mpx a objektiv Schneider disponuje desetinásobným zoomem v rozsahu 24–240 mm, což je nejmenší základní ohnisko na trhu kompaktů a celkově slušný rozsah. O ostré fotografie se stará duální stabilizace obrazu, založená na kombinaci optické a softwarové stabilizace. Citlivost snímače lze nastavit až na ISO 3200. Mezi nadstandardními funkcemi je také režim automatického retušování obličeje Perfect Portrait, který velmi účinně a efektně vyhladí pleť fotografované osoby ihned po pořízení snímku. Zajímavou možností je i průvodce kompozicí, s jehož pomocí můžete přednastavit fotografovanou scénu. Při fotografování lze vybírat z řady přednastavených scén nebo výběr ponechat na automatickém módu Smart Auto. Zbrklí uživatelé ocení i systém koše, jaký známe třeba z operačního systému Windows. Chybět nemůže ani velmi kvalitní HD video v rozlišení 1280×720 bodů se stereozvukem ve formátu MPEG4 a přístroj lze použít i jako diktafon. Slot na paměťové karty pojme média typu MMC nebo SDHC.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ velký rozsah zoomu  – větší rozměry a hmotnost
+ ohnisko  
+ kvalita snímků a videa  
+ automatické retuše  

VERDIKT:
Povedený model s řadou zajímavých funkcí, který se díky ohniskovému rozsahu hodí i do stísněných prostor.

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.samsung.cz CENA: 7.990 Kč

Olympus mju-9000

Olympus mju-9000

Tenký elegán značky Olympus představuje s rozměry 96×60×31 mm a hmotností 185 g rozumný kompromis mezi velikostí a ovladatelností. Zadní stěnu zdobí několik prosvětlených funkčních tlačítek a 2,7palcový LCD displej typu HyperCrystal III s dobrým obrazem i na ostrém slunci. Objektiv poskytuje desetinásobné přiblížení v rozsahu 28–280 mm, s efektivní duální stabilizací obrazu. O zachycení snímků s maximálním rozlišením 3968×2976 bodů se stará 12Mpx CCD snímač s procesorem TruePic III a funkcí Pixel Mapping či redukcí šumu. Mechanický stabilizátor obrazu zamezuje rozmazání fotografie. Citlivost lze nastavit až na 1600 ISO. Pro jednoduché fotografování je připravena řada scénických režimů, včetně automatického módu. Pro bezstarostné portrétování je možné použít detekci obličeje v kombinaci s funkcí Beauty Mode pro vyhlazení pleti. Součástí nového „mjůčka“ je i systém pro fotografování panoramatických snímků nebo Super makro režim s možností ostření již od jednoho centimetru. Bohužel chybí dnes již velmi oblíbená možnost natáčet video v HD rozlišení. Přístroj podporuje karty typu xD i microSD, přičemž 4GB „paměťovka“ je součástí balení.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ komfortní ovládání  – menší displej
+ kvalitní snímky  – pouze VGA video
+ dobrý rozsah zoomu  
+ 4GB microSD karta ve výbavě  

VERDIKT:
Tradičně vyvážený fotoaparát, poskytující dostatek funkcí pro kvalitní fotografie i video, které je však pouze ve VGA rozlišení.

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.olympus.cz CENA: 7.990 Kč

Nikon Coolpix S640

Nikon Coolpix S640

Maličký kompakt z produkce Nikonu je skutečný rychlík. Patří mezi nejrychleji startující fotoaparáty na trhu a pracuje velmi svižně i při změně zoomu. Díky malým rozměrům (91×55×21 mm) a hmotnosti (110 g) jej můžete neustále nosit po ruce. Širokoúhlý objektiv Nikkor je vybaven ohniskem 28– 140 mm, což zajišťuje pětinásobný zoom. Z inteligentních funkcí lze jmenovat volbu nejlepšího snímku, která automaticky vybere nejostřejší snímek ze série deseti rychle po sobě pořízených fotek. Hodí se i inteligentní portrétní systém s varovnou indikací mrknutí. Navíc dokáže i sledovat fotografovanou osobu ve scéně a stále na ni automaticky ostřit. Výrobce protentokrát zvolil obrazový snímač typu CCD s rozlišením 12,2 Mpx. Fotografie v maximálním rozlišení 4000×3000 px i videozáznam s rozlišením 640×480 px je možné prohlížet na 2,7palcovém LCD displeji s 230 tisíci pixely, širokým pozorovacím úhlem a technologií Nikon Clear Color Display, minimalizující odrazy. Nechybí mechanický stabilizátor. Makrorežim dokáže ostřit již od 2 cm a potěší i dostatečná sytost barev pořízených snímků. Citlivost snímače lze nastavit až na hodnotu 6400 ISO. Jako záznamové médium využívá Coolpix S640 paměťové karty SD/SDHC.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ malé rozměry  – horší ovládání zoomu
+ rychlost  – pouze pětinásobné přiblížení
+ automatické funkce  – menší displej
+ kvalita snímků  – chybí HD video

VERDIKT:
Miniaturní fotoaparát, který se vejde i do malé kapsy, díky čemuž jej můžete brát skutečně kamkoli.

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.nikon.cz CENA: 7.390 Kč
Petr Prošek

Testoval Petr Prošek
Nezávislý novinář, který se kromě specializace na digitální zábavu již dlouhá léta věnuje testování elektroniky a IT produktů. Při posuzování zařízení klade kromě důležitých užitných vlastností velký důraz na design, originalitu a spolehlivost.

Děkujeme za půjčení: Sony, Canon, Panasonic, Olympus, Samsung, Nikon

Nejčtenější