Rychlé pozdravy z Ruska

PETR PROŠEK  |  Technika

Podpora GSM a WiMAX v mobilním telefonu s multimediální nakládačkou. Společnost HTC neusíná na vavřínech a bombarduje zákazníky bohatě vybavenými telefony, jež plní funkci mobilních kanceláří a zároveň se pyšní skvělým designem. V našich končinách se právě rozkoukává nablýskaný krasavec HTC Touch HD, kterého pro vás otestujeme do lednového čísla.

Když se však vydáte na východ a zaklepete na brány Moskvy, na uvítanou vám vystřihne kozáčka černoušek HTC MAX 4G.

WIMAX „PA RUSKY“ Proč se však zabýváme mobilním telefonem, který byl ve spolupráci firem HTC a Scartel (značka Yota) navržen a optimalizován pro ruský trh? Jednoduše z toho důvodu, že jde o první mobil na světě, který přináší podporu sítí GSM a WiMAX, což všem zákazníkům Yoty předkládá řadu zajímavých možností. Toho ruský operátor hodlá naplno využít, a pokud vše půjde podle plánu, můžeme jen tiše závidět, kterak se WiMAX na východě pěkně nakrucuje. Nová mobilní síť nabízí vysokorychlostní bezdrátové připojení k internetu a základní balíček Yota Home poskytuje zákazníkům okamžitý přístup k bohatému multimediálnímu obsahu.

MULTIMEDIÁLNÍ ŽNĚ Služba Yota Video (video na vyžádání) umožňuje kdykoli sledovat vybrané filmy a videa z osobního katalogu operátora a v rámci Yota Music lze dále vstupovat do on-line katalogu s desítkami tisíc hudebních skladeb z mezinárodní i nezávislé tvorby. Navíc záleží jen na každém uživateli, zda si oblíbenou hudbu uloží do paměti telefonu, nebo si ji pustí přímo ze sítě. Nechybí ani databáze elektronických knih a mobilní televize Yota TV, jež do konce letošního roku rozšíří nabídku na 23 kanálů. Z hlediska základního využití mobilního telefonu ovšem nejvíce potěší možnost volání přes třípásmové GSM, které je mezi dvěma zákazníky Yoty automaticky směrováno jako VoIP přes WiMAX (standard IEEE 802.16e).

VYBAVENÝ KRASAVEC HTC MAX 4G s rozměry 114×63×14 mm a hmotností 151 g nezapře podobu s HTC Touch HD, zdobí jej stejný 3,8palcový dotykový displej s rozlišením 480×800 px, 65 tisíci barev i vibrační odezvou a stejně jako jeho bratříček se ohání operačním systémem Windows Mobile 6.1 Professional. Bonusem je v tomto případě nálož vestavěné flashové paměti o kapacitě 8 GB, což v případě multimediálního zařízení rozhodně přijde vhod. Uvnitř najdete 528MHz procesor (Qualcomm), 256 MB ROM, 288 MB RAM, pohybový senzor a třeba GPS modul nebo 5Mpx fotoaparát. K datovým přenosům rovněž poslouží GPRS, EDGE, WiFi (802.11b/g) nebo Bluetooth 2.0 s EDR, ale podpora 3G chybí.

Nejčtenější