Rolls-Royce 200EX

ZDENĚK ODEHNAL  |  Auta
Rolls-Royce 200EX

Menší, ale přesto superluxusní

Značka Rolls-Royce se snoubí s automobily té nejvyšší a nejluxusnější třídy. V současnosti vyráběné limuzíny řady Phantom skutečně patří k nejprestižnějším vozům na trhu. V příštím roce je ale doplní menší sedan RR4, jehož předobraz v podobě konceptu Rolls-Royce 200EX byl k vidění letos na ženevském autosalonu. Slovo menší je ovšem poněkud zavádějící.

Vůz sice bude na délku měřit o půl metru méně než Phantom, ale i tak půjde o 5,4 metru. Stále to je hodnota, která novinku se značkou Rolls-Royce zařadí mezi automobily nejvyšší třídy. Pokud jde o střih „kabátu“, koncept Rolls- Royce 200EX přebírá charakteristické rysy od Phantomu s tím, že designéři karoserii ještě více zjemnili. V prostorné kabině nechybí kožené čalounění a obložení ušlechtilým dřevem ani kupříkladu informační, navigační a zábavní systém či klimatizace.

Jak sdělil výrobce, vůz využívá 20 procent komponentů z luxusního sedanu BMW řady 7. Není divu, vždyť tato bavorská automobilka je vlastníkem firmy Rolls- Royce. Dnes se již také ví, jaký technický zázrak se bude ukrývat pod robustní kapotou sériového provedení tohoto sedanu s předběžným označením RR4. Půjde o zbrusu nový zážehový vidlicový dvanáctiválec s přeplňováním turbodmychadlem. Pyšní se impozantním výkonem 373 kW (507 k) a ve spojení se samočinnou osmistupňovou převodovkou bude pohánět zadní kola.

Při představení konceptu Rolls- Royce 200EX se vedení automobilky netajilo tím, že sériová verze se od něj již nebude lišit. Její světová premiéra je naplánována na podzimní autosalon IAA 2009 ve Frankfurtu nad Mohanem, prodej se rozběhne v dalším roce. Jak již bylo uvedeno, RR4 je prozatímní tovární označení. Výrobce dosud nezveřejnil, jaké jméno své novince přidělí. Spekuluje se o tom, že by mohlo jít o Silver Ghost (stříbrný duch) jako připomínku snad nejproslulejšího modelu značky Rolls- Royce.

Nejčtenější