Revolutionarium!

J. HORČÍK  J. PETR  |  Příroda

Co zachránilo Trajánovo fórum

Ani tři silná zemětřesení z let 441, 1349 a 1703 nesrovnala se zemí římské Forum Traiani čili Trajánovo fórum, které postavil v roce 113 n. l. pro císaře Trajána syrský architekt Apollodorus z Damašku. Mezinárodní tým archeologů, historiků, vulkanologů a materiálových inženýrů zkoumal zdivo bezmála dvě tisíciletí starých budov Trajánova fóra a došel k závěru, že se tajemství jejich odolnosti skrývá v pojivu zdí. Římané použili maltu, pro kterou vyrobili vysoce kvalitní cement ze sopečného popela.

Marihuana poškozuje DNA

Tabákový kouř obsahuje asi 4000 chemických látek, z toho 60 patří k těžkým karcinogenům. O účincích kouře z marihuany nebylo dost údajů. Britští vědci zjistili, že kouř z marihuany obsahuje asi 400 různých sloučenin. Rakovinotvorných cyklických aromatických uhlovodíků je v něm o polovinu více než v kouři z tabáku. Může za to horší hořlavost marihuany. Tři cigarety marihuany mají stejný rakovinotvorný účinek jako 20 tabákových cigaret.

Revolutionarium!

Revolutionarium!

Obludárium je věc vcelku běžná, ale „revolucionárium“? Nápad pochází z hlavy umělce a ekologicky zaměřeného designéra Michaela Jantzena. Revolutionarium je vybudováno ze speciálně ekologicky vypěstovaných dřevěných produktů a dalších zelených materiálů. Stavba má osm metrů v průměru a je vysoká 4,3 m, uvnitř je pak umístěna menší prosklená struktura o průměru 3,7 m. Ta představuje hlavní obytný prostor, může sloužit k práci, meditaci, cvičení jógy nebo jiné činnosti. Kolem ní jsou pak umístěny čtyři dřevěné rolety, které mohou být roztaženy kolem dokola a korigovat jak stupeň soukromí, tak dopadající světlo. Energii dodává vertikální větrná turbína uprostřed. Lze též doplnit solární panely a získanou energii ukládat na horší časy do baterií v podzemí.

Nejčtenější