Rekreace na ropných plošinách

P.Prošek  R.Honzák  |  Věda
ropná plošina

Před nějakým časem proběhla návrhářská soutěž Radical Innovation in Hospitality neboli „radikální inovace v pohostinství“. Vítězem se stala společnost Morris Architects, která přišla s jedním z nejoriginálnějších návrhů. Pobřeží Mexického zálivu je poseto nejen fosíliemi zubů mrtvých žraloků, ale především tisíci ropných plošin. Ze čtyř tisíc jich je dnes množství nefunkčních nebo nevyužívaných, a tak se architekti rozhodli je využít jiným způsobem – přetvořit je v plně soběstačná mořská letoviska a hotely.

Luxusní zařízení by nabízela veškeré zážitky, které unikátní lokace uprostřed oceánu skýtají – výlety lodí, potápění a řadu dalších vodních sportů, případně pohled do mořských hlubin. Hosté by byli ubytováni v malých, lodí snadno dopravitelných buňkách. Zároveň by tato místa mohla sloužit pro obchodní setkání či konference. Co je na návrhu nejzajímavější, je však skutečnost, že by fungovaly zcela samostatně.

Elektřinu by si vyráběly pomocí vertikální větrné turbíny připevněné k základům platformy. Vítr fouká v oceánu mnohem rychleji, takže by turbína pokryla většinu spotřeby. Dodatečná energie by pak byla vyráběna z mořských vln pomocí bójí rozesetých v okolí plošiny. A další energie by pak šla ze solárních panelů. Geotermální pumpy by pak pomáhaly s vytápěním a chlazením interiéru.

Nejčtenější