Qazana Nissan

ZDENĚK ODEHNAL  |  Auta
Qazana Nissan

Malý sympatický crossover s oblými tvary a zajímavou stříbrnočervenou kombinací barev nemusí zůstat jen ve studii. Až 85 % z návrhu by se mělo objevit i ve skutečných automobilech.

Předobraz malého crossoveru

Nový koncept automobilky Nissan nese jméno Qazana a představuje malý vůz kategorie crossover, tedy se schopností vyrovnat se i s cestováním mimo silnice. „Nissan Qazana by neměl být považován jen za stylistické cvičení. Podává totiž zřetelný obraz toho, jak budou vyhlížet příští malé automobily značky Nissan,“ vysvětluje viceprezident společnosti Nissan Design Europe Alfonso Albaisa. Hovoří se o tom, že koncept je z 85 procent předlohou finálního provedení nového crossoveru, jenž by se měl vyrábět v závodě uvedené automobilky v britském Sunderlandu.

Ve tvaru bumerangu

Neotřele je ztvárněna záď konceptu Qazana. Pozornost tam vzbuzují především zadní skupinové svítilny ve tvaru bumerangu. Specialisté studia Nissan Design Europe ale v tomto případě nebyli zcela originální, neboť si pro inspiraci zašli ke kupé Nissan 370Z. Nahoru výklopné dveře ukrývají zavazadelník, jehož využitelný objem nebyl zveřejněn. Vzhledem k robustnosti zadní partie by ale nemusel být nutně malý.

Ve tvaru bumerangu

Prvky z motorky

Stylisté si pohráli i s interiérem studie Qazana. Rozhodli se totiž pojmout jej v motocyklovém duchu. Důkazem budiž středová konzola s voličem samočinné převodovky, připomínající palivovou nádrž a sedlo motocyklu. Na přístrojové desce nelze přehlédnout především středový displej. Pánovi volantu poskytuje informace o činnosti klimatizace i audiosoupravy a navigační údaje. Má navíc názorně zobrazovat činnost plně elektronického systému pohonu všech kol, jenž automobilka Nissan vyvíjí pod názvem All Mode. Jaký konkrétní motor se bude ukrývat pod kapotou, ale zveřejněno nebylo.

Prvky z motorky

Vždy něco odlišného

„Když přijde na styling, automobilka Nissan si vytvořila dobrou reputaci tím, že vždy přináší něco nového,“ říká viceprezident Alfonso Albaisa. To je důvod, proč mohli návrháři společnosti Nissan Design Europe popustit uzdu své fantazii a kreativitě. Proto také Qazana představuje radikální řešení malého crossoveru. Mimochodem, designéři Nissanu před dvěma roky postupovali stejně u o něco většího crossoveru Qashqai. A učinili dobře, neboť vůz zaznamenal globální úspěch.

Vždy něco odlišného

Do kabiny snadno

Nudně nepůsobí ani boční partie karoserie. Zásluhu na tom mají nejen zvýrazněné blatníky kol, ale i kola samotná. Jsou totiž dvacetipalcová, což není na automobil o celkové délce 4,06 metru málo. U crossoveru Qazana leckoho překvapí též poměrně malá boční okna kabiny. A co víc, přední a zadní dveře se otevírají směrem od sebe tak, že posádka získá zcela volný a pohodlný přístup do kabiny.

Jako bugy

Stylisté studia Nissan Design Europe vtiskli konceptu Qazana vskutku neotřelé prvky. Předně se jeho karoserie vyznačuje možná až příliš zavalitými tvary a připomíná trochu plážovou buginu. Příďová partie působí díky neobvykle tvarované masce chladiče přívětivě až úsměvně. Zajímavé je též umístění „denních“ světlometů a ukazatelů směru na kapotě motoru. Spodek vozu s ochranným plátem vypovídá o tom, že by mu neměla činit problémy ani kamenitá cesta. Nicméně tvůrci kupodivu směrují vůz Qazana spíše do městských ulic.

Nejčtenější