Psychosvět: Myslete téměř pozitivně

M. HAMŠÍK  Z. VRBOVÁ  |  Věda

Myslete téměř pozitivně

Většina módních publikací o společenském či manažerském úspěchu vás bude nabádat, abyste se snažili maximalizovat svůj optimismus. Vědci z univerzity ve Virginii, Illinois a Michiganu provedli hloubkovou analýzu ekonomického, sociálního, politického a náboženského vlivu v kontextu s chováním 193 sledovaných subjektů. Výsledek nás tady ve skeptické střední Evropě nejspíše příliš nepřekvapí, ale američtí psychologové zjistili, že manažerské příručky nemají tak úplně pravdu. Prokázalo se, že indikátory úspěchu a ekonomického zajištění skutečně souvisejí se schopností prožívat osobní štěstí a optimismus, avšak extrémní optimisté skončili na společenském žebříčku hůře ve srovnání s méně nadšenými kolegy.

smile

Autor studie profesor Ed Diener přesto tvrdí, že prožívání štěstí skutečně souvisí se všemi pozitivními životními faktory. Obecně se dá říci, že čím šťastnější jste, tím úspěšnější jste v zaměstnání i ve vztazích. „Optimisté jsou navíc statisticky zdravější a žijí déle než pesimisté,“ říká Diener. „Výzkum skutečně prokázal, že pocit štěstí může být i příčinou, nikoli jen důsledkem dobrého osudu.“ Jak šťastný však má člověk být, aby byl šťastný „akorát“? Účastníci výzkumu měli sami sebe označit jedním až deseti body na stupnici štěstí.

Největšího meřitelného životního úspěchu dosahovali lidé, kteří sami sebe ohodnotili sedmi, osmi nebo devíti body. „Desítky“ na tom byly o něco hůře, vydělávaly méně peněz, jejich vzdělání i společenský úspěch byl na nižší úrovni. V jedné věci však lidé s deseti body přece jen vynikali – byli nejochotnější v oblasti dobrovolných a charitativních aktivit. Diener dodává: „Pokud chcete být v životě úspěšní a jste nešťastní, pokuste se nejprve o trochu optimismu. Jestliže byste se však na škále štěstí označili sedmi nebo osmi body, manažerské příručky můžete v klidu vyhodit.“

Nejčtenější