Průvodce herními konzolemi

PETR PROŠEK  |  

Jakou herní mašinku zasadíte pod vánoční stromek? Poradíme vám, kterak dobře vybrat a neprohloupit! Báječná relaxace ve virtuálních světech již dávno nepřísluší pouze teenagerům a podivínům, kteří své vášni věnují veškerý volný čas.

Na hráče se konečně přestává koukat skrz prsty, herní scénu nesledují jen specializovaná média a ve společnosti oblíbených titulů se baví a odpočívají děti, mládež i dospělí. Hry slouží ke zlepšení znalosti cizích jazyků i dalšímu vzdělávání, komunikaci a interakci s ostatními hráči nebo tolik potřebnému odreagování a odpočinku od každodenního shonu. Jak se však orientovat v rostoucí nabídce a vybrat vhodnou herní konzoli, šitou na míru vašim potřebám?

Souboj titánů

Průměrný věk hráčů stoupá, herní společnosti se přestávají soustředit pouze na studenty se spoustou volného času a berou útokem co možná nejširší publikum. Doba potřebná k dohrání většiny titulů klesá, snižuje se obtížnost a spousta her se již na první pohled tváří mnohem přístupněji, než tomu bylo kdysi ve dřevních dobách tohoto vzkvétajícího odvětví zábavního průmyslu. Hráči mají na výběr z obrovského množství titulů, křižujících všechny platformy, a velký důraz je kladen především na komfortní hraní a komplexní nabídku služeb. Zavděčit se všem není jednoduché a zájmy skalních hráčů a pamětníků jsou pomalu, ale jistě odsouvány do pozadí. Mnozí ortodoxní počítačoví fandové pořizují herní konzole a s remcáním přiznávají, že bez nich to v dnešní době už asi nepůjde.

S nástupem nové generace konzolí se do popředí zájmu dostávají též on- line služby, jež uživatelům servírují vše potřebné, od multiplayerových klání přes ukázkové trailery a hratelné demoverze až po pohodlné stahování plných her a doplňkového obsahu.

V dnešní hektické době stojí komfort na prvním místě a konzole mají v porovnání s počítačem jako herní platformou navrch. Uživatelé se nemusejí trápit s kompatibilitou, instalací nových ovládačů nebo hardwarovou náročností – zakoupeným titulem nakrmí herní mašinku a bez zbytečných průtahů vstoupí do nového virtuálního dobrodružství.

Některá zařízení rovněž spolehlivě plní funkci multimediálního centra a kromě virtuální zábavy tak poslouží k přehrávání hudby či filmů a prohlížení fotografi í. Trh s herními konzolemi mají pod palcem světoznámé herní společnosti Microsoft, Sony a Nintendo a jejich produkty se v mnohém liší.

Než tedy vezmete útokem nejbližší obchodní centrum, měli byste si řádně rozmyslet, jaká z nabízených možností vám poslouží nejlépe. Zároveň je třeba si uvědomit, že kvalitu domácích herních mašinek PlayStation 3 a Xbox 360 si naplno vychutnáte až s LCD nebo plazmovým televizorem s nálepkou HD Ready či Full HD. Na cestách vás pak báječně zabaví přenosné konzole PSP- 3000 od Sony nebo DS Lite od Nintenda (tzv. handheldy).

Konzole Xbox od Microsoftu

Ceny klesají

Společnost Microsoft letos v říjnu srazila cenu všech dostupných verzí herní konzole Xbox 360, čímž předčila konkurenci, jelikož ani Sony, ani Nintendo neplánují na letošní vánoční svátky žádné zlevňování.

Nástupce původního Xboxu, kterého v počtu prodaných kusů převálcoval veleúspěšný PlayStation 2, seženete ve třech provedeních – základní Xbox 360 s 60GB hard diskem, luxusní Xbox 360 Elite s pevným diskem o kapacitě 120 GB a Xbox 360 Arcade s 256MB paměťovou kartou pro ukládání pozic, který poslouží především příležitostným hráčům. Všechny zmiňované konzole jsou vybaveny HDMI portem pro co možná nejkvalitnější obraz na HD Ready a Full HD televizorech, ale pouze ve verzi Xbox 360 Elite najdete kabel v základním balení a v ostatních případech jej musíte dokoupit. Herní konzole od Microsoft u obsahuje DVD mechaniku a poslouží rovněž pro přehrávání DVD filmů, přičemž nechybí podpora DivX a Xvid formátů pro přehrávání videozáznamů z CD a DVD média nebo USB zařízení s Mass Storage. Xbox 360 si poradí i s hudebními skladbami a může tedy sloužit jako domácí multimediální centrum. Čím větší interní disk pak pořídíte, tím samozřejmě lépe, ale většině uživatelů lze doporučit zlatou střední cestu se 60GB HDD. I v této verzi je Xbox 360 v současné době stále nejlevnější konzolí na trhu s širokou základnou kvalitních titulů. Dodatečnou investicí pak může být pořízení druhého bezdrátového gamepadu, abyste si některé hry vychutnali společně s dalším hráčem u jedné konzole. Microsoft nabízí pod vánoční stromek tři ofi ciální balíčky s bonusovými hrami, které tak získáte zdarma – Xbox 360 Arcade s nepříliš povedeným pohádkovým tenisem Sega Superstar Tennis, Xbox 360 s očekávanou brutální akcí Gears of War 2 a Xbox 360 Elite Holiday Value s povedenými rodinnými arkádami Kung Fu Panda a LEGO Indiana Jones. Pro zpestření různých nabízených her poslouží kamerka Xbox Live Vision a fandové závodních titulů nejspíše nepohrdnou některými bezdrátovými volanty. Velkým plusem konzole Xbox 360 je on-line služba Xbox Live, která svým skvělým zpracováním v současné době překonává jinak výtečný PlayStation Network i směšnou nabídku Wii Online. To ovšem nic nemění na ostudné skutečnosti, že Xbox Live není v České republice stále ofi ciálně podporována a hráči se tak musejí registrovat s fiktivními zahraničními adresami. Společnost Microsoft si rovněž jako jediná ze zmiňovaného trojlístku nechává platit za multiplayerové herní seance přes Xbox Live, ale pokud si přístup na placený Gold účet pořídíte přes internetové aukce Aukro (www.aukro.cz) nebo eBay (www.ebay.co.uk), odvedete řádově „jen“ desítky korun měsíčně.

PlayStation 3, konzole s možností přehrávání Blu-ray disků.

Herní mašinka s Blu-ray

Nástupkyně úspěšné „péesdvojky“ ukrývá nejsilnější hardwarovou výbavu a obsahuje Blu-ray mechaniku, která je jedním z největších lákadel této konzole. PlayStation 3 sice zaujímá místo nejdražší herní mašinky na trhu, ale zároveň ji využijete jako multimediální centrum s podporou videoformátů DivX či Xvid, možností přehrávání hudebních skladeb i prohlížení fotografi í a přehrávání filmů ve vysokém rozlišení. „Péestrojka“ v lesklém černém provedení se navíc chlubí skvělým designem a je bezpochyby nejhezčí konzolí na trhu. Propojovat tuhle krasavici se starým televizorem by byl skutečně hřích a o přenos obrazu do nových LCD či plazmových TV se stará HDMI kabel, který je součástí základní výbavy. Zvuk lez vést přes optický výstup. Nová herní konzole od Sony je k dostání s vestavěným hard diskem o kapacitě 80 GB a v limitované edici lze v současné době pořídit též mašinku se 160GB pevným diskem a bonusem v podobě stahovatelného obsahu z PlayStation Network podle vlastního výběru.

PlayStation 3 rovněž seženete v balení s některými hrami zdarma – třeba s vynikající arkádou LittleBigPlanet, drsnými závody MotorStorm: Pacifi c Rift, first person akcí Resistance 2 nebo karaoke SingStar. Z příslušenství se opět nabízí další gamepad – bezdrátový ovládač DualShock 3 s pohybovými senzory. V různých hrách však najdou své využití i jiné periferie, jako třeba nová kamerka PlayStation Eye, bezdrátové mikrofony, speciální buzzery nebo volanty s hmatovou odezvou pro virtuální závodníky. Multiplayerové hraní přes PlayStation Network je zcela zdarma a Sony rovněž nabízí ofi ciální podporu obchodu PlayStation Store pro české hráče, kde stejně jako v případě Xbox Live Marketplace na Xbox 360 nechybí možnost pohodlného stahování hratelných demoverzí a trailerů z chystaných titulů, včetně bonusového obsahu a plných her. PlayStation 3 lze po připojení do domácí sítě též využít jako prohlížeč internetových stránek, což u konkurence chybí. Ani „péestrojka“ však není bez chyby a v současné době jsou nejvíce v nevýhodě příznivci her na hrdiny (RPG), kterých je na této platformě kritický nedostatek.

Konzole Wii zaujme hlavně netradičním ovládáním.

Past na skutečné hráče

Konzoli od Nintenda nelze po stránce hardwarové výbavy vůbec srovnávat s konkurenčními systémy, ale počtem prodaných kusů je na špici. Hráče láká na originální způsob ovládání prostřednictvím dvojice bezdrátových ovládačů Wiimote a Nunchaku.

Jejich použití se u mnohých titulů liší, což herní zážitek ještě umocňuje a zatímco jednou s Wiimote střílíte ohavná monstra, jindy jej uchopíte jako tenisovou raketu a vyrazíte na rozpálené kurty. Wii je aktuálně k dostání s kompilací sportovních hříček Wii Sports nebo dětskými tituly Littlest Pet Shop a MySims Kingdom. Dvojice zmiňovaných her pro nejmenší se pyšní českou lokalizací, přestože pochází od společnosti Electronic Arts, která v České republice tuto herní konzoli nedistribuuje. Naopak odpovědná firma se k lokalizování titulů a jejich přiblížení zdejším zákazníkům nijak nemá a rodinné hry jako Wii Fit bohužel zůstávají v angličtině. U ostatních next- gen platforem lze podobný přístup omluvit – s počtem lokalizovaných exkluzivních kousků přesto vede Microsoft s Xbox 360, za což si zasluhuje pochvalu – ale Nintendo se až na výjimky ohání dětskými hrami a tituly pro příležitostné hráče, jež si o obyčejný překlad textu přímo říkají. Čeští distributoři se ovšem nijak pozitivně nestaví ani k dovozu většího množství her pro Wii, zahraniční nabídka je tak mnohem početnější než výstavka v místních obchodech a nezbývá než objednávat přímo ze zahraničních internetových shopů. Na podobný problém ostatně narazíte i v případě, že herní konzoli od Nintenda připojíte k internetu a zatoužíte po hratelných demoverzích nebo plných hrách z WiiWare a Virtual Console – pusto a prázdno. Wii navíc nevyužijete ani jako multimediální centrum, neboť si neporadí s přehráváním obyčejných DVD a zvládá pouze fotografi e a hudební skladby, pokud si ovšem neaktualizujete Photo Channel a nepřijdete tak o možnost přehrávání songů v MP3 formátu. „Wiičko“ tak vítězí s neotřelým ovládáním a nabídkou zajímavých herních ovládačů, ale až na výjimky servíruje průměrné hry v zastaralém audiovizuálním zpracování. Nezbývá tedy než doufat, že se situace brzy obrátí k lepšímu.


Stárnoucí klenot

Konzole PlayStation 2 se v obchodech vyhřívá už pěknou řádku let. Dalo by se říci, že patří už ke klasice mezi herními konzolemi. I v silné konkurenci nových herních systémů má však stále co nabídnout. Přestože grafi cké zpracování zdaleka není na takové úrovni jako v případě Xbox 360 a PlayStaion 3, v záři reflektorů ji udržuje obrovská zásoba nestárnoucích titulů, jež se zapsaly do srdcí milionů hráčů z celého světa a dokážou uchvátit i po několika letech. Nových her na „péesdvojku“ vzniká již minimum a většinou jde o zbytky z aktuální multiplatformní nadílky nebo o dětské tituly, z nichž si náročný hráč vybere jen stěží. Pokud jste však s PlayStation 2 dosud nepřišli do styku a nelpíte na nablýskaném audiovizuálním pozlátku, dokáže vás zabavit na několik dlouhých let. Navíc umožňuje přehrávání DVD filmů, což rovněž přijde vhod.

Nejčtenější