Protipožární simulátor

J. PETR  P. DOBROVSKÝ  P. PROŠEK  P. TOMEK  |  Počítače

Zachrání on-line hry planetu?

Profesor Byron Reeves ze Stanfordské univerzity se zabývá otázkami, jak využít on-line hry nejen k zábavě, ale rovněž k výuce, práci či jakémusi „zelenému“ hraní. A nejoblíbenější MMORPG současnosti – World of Warcraft – by rád využil jako prostředek k úspoře energie. Vezmeme-li v úvahu spotřebu spuštěného herního stroje, je tato myšlenka přinejmenším úsměvná, ale zároveň má rozhodně něco do sebe. Profesor Reeves navrhuje propojení hry se zařízením Smart Meter, jež by monitorovalo spotřebu energie v domácnosti. Na základě úspor v reálném životě by pak hráči mohli získávat určité výhody ve virtuálním světě. I hraní při svíčkách má své kouzlo.

Protipožární simulátor

simulator

Výzkumníci z Durhamské univerzity využili herního enginu a vytvořili unikátní protipožární cvičení.Source engine, na kterém běží například Half-Life 2, použili ke konstrukci virtuálního modelu univerzitní fakulty. V chystané simulaci požáru hodlají sledovat chování lidí v krizových situacích, odhalit případné nedostatky v protipožárním opatření a poučit zúčastněné o správných postupech. Přestože jsou pro takové účely k dispozici 3D modelační aplikace, modifikace videoher je podle dr. Smithe z Durhamské univerzity rychlejší i levnější a nabízí lepší grafické efekty. Z výzkumu dále vyplývá odlišné chování hráčů, kteří při simulovaném požáru provádějí neobvyklé věci a více riskují.

On-line herní sázení

Příznivci některých multiplayerových titulů mohou při pravidelných herních seancích získat i zajímavé ceny, pokud se zapojí do projektu GameWager, který odstartoval loni v červenci. Jde o hodnotící systém pro on-line hráče, kteří za úspěchy ve vybraných hrách získávají kupony, jež následně mění za účast v losování o herní stroje, periferie a další ceny. Kupony lze však využít i k sázení proti ostatním hráčům, kteří tak změří síly a vsadí na své schopnosti. GameWager v současné době čítá zhruba 60 tisíc registrovaných hráčů, kteří nashromáždili 25 milionů kuponů. Mezi podporovanými tituly se do budoucna počítá i s World of Warcraft.

Nejčtenější