Project Green: zelená revoluce ve městě

J. HORČÍK  J. PETR  |  

Bez vší jsme náchylnější k alergiím

Zvířata napadená vší mají utlumený imunitní systém. To zřejmě platilo po dlouhá tisíciletí i o člověku. Ještě před několika staletími trápily vši i „lepší společnost“. Když jsme se zbavili vší, náš imunitní systém se „probudil“. Podle britských vědců to může být jedna z příčin současného nárůstu alergií, jež jsou projevem zbytečně přehnané aktivity imunitní obrany.

Buňky na zlomky

Němečtí vědci objevili v lidském mozku buňky, které mají na starosti počítání se zlomky. Tyto neurony se liší od buněk, jež jsou v mozku nabuzeny při počítání s celými čísly. Jednu polovinu tedy vnímáme speciálními neurony jako „půlku“ a nikoli jako podíl celých čísel 1 a 2. Mozkovému „centru pro zlomky“ je navíc jedno, jestli je zlomek vyjádřen slovem (třetina) nebo číselně (1/3).

project green

Project Green: zelená revoluce ve městě

V texaském Austinu by v průběhu následujících let mohla vyrůst rozlehlá čtvrť postavená v duchu trvale udržitelného rozvoje. „Project Green,“ jak se developerský záměr nazývá, v sobě pojí všechny nitky splétající dohromady pojem „udržitelnost“. Architekti ze studia Mithun se soustředili především na několik konceptů. Jednak to byla minimalizace dopadu výstavby na vodní zdroje. Celá čtvrť je doslova protkána sítí nejrůznějších kanálů a daších opatření, která pomáhají znovu využívat dešťovou nebo užitkovou vodu. Další zásadou bylo využití solárního stínění, přirozené ventilace, orientace budov a energetické úspornosti. Každá z kancelářských i obytných budov má na střeše zelenou zahradu, nad kterou jsou navíc umístěny fotovoltaické solární panely. V parku mezi budovami je umístěna termální solární elektrárna, solární energie se využívá také k ohřevu vody v budovách. Sluší se dodat, že prozatím jde pouze o koncepční návrh – nikdo zatím nevyslovil záměr Project Green skutečně realizovat.

Nejčtenější