Prachožroutský trilobit

Petr Prošek a Dan Přibáň  |  Technika
Trilobit

Roboti, kteří nám ušetří práci, jsou konečně tady. Nevypadají sice jako z filmů z padesátých let, nechodí, ani nemluví, na druhou stranu zase stojí tolik, že už má smysl uvažovat o jejich koupi.

Dokáže matematika uklízet? V podání robotického vysavače Goddess CL 290, schopného za pomoci jednoduchých algoritmů prosmejčit takřka každý kout, ano. Na stěnu připevníte nabíjecí stanici, která je současně i časovačem. Nastavíte, kdy a které dny má vyrazit do akce, a stroj se nekonečným kombinováním čtyř typů pohybů (náhodný, spirála, okolo zdí a do Z) pokusí se značným úspěchem zajet, kam to jde. Pokud mu začnou docházet baterie či předvolený program, zavelí konec úklidu, trpělivým „očicháváním“ stěny najde dokovací stanici a začne se nabíjet. CL 290 není žádný intelektuál, neumí se učit, jak místnost vypadá ani nepozná špinavější místa, ale i tak má jeho snažení příjemné výsledky. Chybí mu však rotující kartáč. Motor nevelkého výkonu pouze vysává a navíc hubice zabírá jen třetinu šířky stroje. Zbytek obstarávají rotující smetáčky ženoucí vysavači do chřtánu větší nečistoty (je třeba ze země odklidit pohozené věci, které by mohly lapit).

Byť je CL 290 robot, nemusíte ho složitě programovat. Podle velikosti místnosti pouze nastavíte, jak dlouho má řádit (20, 40 a 60 minut), má-li po skončení programu hledat nabíjecí stanici a můžete jít na kafe. Pokud možno vedle, protože je, stejně jako většina jeho bratří, poměrně hlučný, nehledě na to, že byste ho museli přeskakovat.

CL 290 potěší jak čistotymilovnou hospodyňku, která ovšem bude ochotna utratit peníze za druhý vysavač, tak nepořádného fandu moderních technologií, který tím získá idealní „sci- fistroj“ bez potřeby hnout prstem.

Pro: slušná cena, možnost vysávání i stírání prachu, vzhledem k výkonu efektivní úklid
Proti: absence rotujících kartáčů, 100% nenahradí klasický vysavač
Cena: 4999 Kč
Web: www.eproton.cz
Zapůjčil: eProton

Nejčtenější