Pomalý zrod Sahary

redakce  |  

Pomalý zrod Sahary

Podle dosavadních teorií se sever Afriky změnil v pravěku na poušť velice rychle. Mělo k tomu stačit jen pár staletí.Nejnovější výzkumy ale dokazují, že vysychání tropického ráje a jeho proměna na dnešní Saharu trvaly tři tisíciletí.Dokládají to výsledky výzkumů usazenin na dnech jezer. Patří k nim například jezero Yoa na severu dnešního Čadu.Vysychání Sahary začalo před 6000 lety a neskončilo dříve než před 2700 lety.

Obří bakterie přečtena

Bakterie Epulopiscium se stala držitelem rekordu v počtu kopií kompletní dědičné informace obsažených v jedné buňce.Nejnovější výzkumy dokazují, že bakterie doutníkovitého tvaru měřící na délku až 0,6 milimetru obsahuje 200 000 kopií své dědičné informace. Bakterie je díky své velikosti bezpečná před většinou nepřátel. Má však potíže s reakcí na děje ve vnějším prostředí. K tomu jí pomáhají jednotlivé výtisky DNA, které má umístěné těsně pod povrchem buňky.

Hudba staví mosty

Špičkovým hudebníkům se silně rozvíjejí centra pro sluch, ale i centra pro řízení pohybu prstů. Mozek se nejlépe tvaruje v mládí. Například tzv. corpus callosum, které propojuje obě mozkové hemisféry, se za tři roky hraní na hudební nástroj u dětí zesílí o plných 25 %. Zvláště účinná je v tomto ohledu hra na nástroje vyžadující složitou souhru obou rukou, např. hra na piano.

Pravěké velryby trpěly kesonovou nemocí

Dnešní velryby se potápějí do kilometrových hloubek, kde vydrží hodinu. Přitom se mohou vynořit bez rizika tzv. kesonové nemoci. Ta ohrožuje potápěče, který se rychle vynoří. V krvi se mu uvolní rozpuštěný dusík v bublinkách a ty mu ucpou cévy.Paleontologické nálezy dokazují, že pravěcí předci velryb se kesonové nemoci nedokázali vyvarovat a ta jim ničila zdraví. Následky kesonové nemoci jsou zjevné na nalezených kostech.

Jižní Afrika povolila lov slonů

Po třinácti letech zákazu povolily jihoafrické úřady odstřel slonů. Za posledních 12 let se počet slonů v této zemi zdvojnásobil.Sloni páchají velké škody na úrodě na polích a v sadech. Odstřel by měl být přísně regulován. Přesto panují obavy, že legalizace lovu nastartuje ilegální obchod se slonovinou.

Nejčtenější