Počítač v monitoru

PETR PROŠEK  |  Technika

Co se stane, když spáříte notebook s monitorem?

monitor

Asus Eee Top ET1602 je jakýmsi hybridem mezi klasickým desktopem a notebookem, přičemž veškeré vnitřnosti ukrývá v tenkém přenosném displeji. Jak se s ním pracuje a jaké možnosti uživatelům nabízí?

Jeden Atom, prosím!

Hardwarovou výbavou se nijak zvláště neliší od mininotebooků Eee PC či minidesktopů Eee Box a žádný velký výkon tedy nečekejte. Počítač ukrývá osvědčený procesor Intel Atom N270 s taktem 1,6 GHz, 1 GB DDR2 RAM, SATA HDD o kapacitě 160 GB a integrovaný grafický čip, který bohužel neosloví ani méně náročné hráče. Na druhou stranu jej můžete jednoduše zapojit do domácí ethernetové nebo bezdrátové sítě (802.11n) a vesele brouzdat na internetu. Využití Asus Eee Top ET1602 je tedy vcelku jasné – jako kompaktní a netradičně zpracovaný rodinný počítač pro kancelářskou práci i zábavu poslouží skvěle. Monitor na první pohled připomíná Apple iMac, ale místo jablíčka se pod displejem předvádí přerostlé logo „Eee“, které nám k srdci stále nepřirostlo. Ani šasi z lesklého bílého a prach chytajícího průhledného plastu nepůsobí nijak luxusně, ale neurazí a odpovídá zajímavé pořizovací ceně. 15,6palcový displej s rozlišením 1366×768 px je dotykový a reaguje na prsty i umělohmotný stylus, zasouvaný do klávesnice. Nad displejem se nachází integrovaný mikrofon a 1,3Mpx webkamera, na dolní straně najdete reproduktory nebo tlačítka pro úpravu hlasitosti, jasu, vypnutí/ zapnutí počítače a displeje.

User-friendly prostředí

Operační systém Windows XP Home je přizpůsoben dotykovému ovládání a po naběhnutí dochází k automatickému spuštění aplikace Easy Mode, připomínající prostředí z mininotebooků Eee PC. Ve čtyřech záložkách zde najdete programy pro komunikaci, zábavu i práci či nástroje pro snadnou úpravu nastavení – například Skype, Eee Memo (poznámky), Internet Explorer, Opera, Eee Cinema (multimédia). Kdykoli se samozřejmě můžete vrátit do klasického prostředí systému, ale Easy Mode ocení uživatelé, kteří se s Windows teprve učí. Součástí balení bělostného počítače Asus Eee Top ET1602 je tenká klávesnice a malá myška, u kterých se musíte smířit s kabely. S dosahem problém není, ale zařízení tohoto typu by si v dnešní době rozhodně zasloužilo bezdrátové provedení. S ohledem na krátký kabel u myši je klávesnice vybavena praktickým USB 2.0 portem a myš tak nemusíte připojovat přímo k počítači. Přesto bychom ocenili, kdyby se výrobce za každou cenu nesnažil o kompaktní provedení a vybavil klávesnici numerickým blokem. Rovněž nás trochu mrzí, že není přítomna optická mechanika.

USB kam se podíváš

Počítač je nicméně vybaven šesti USB 2.0 porty (čtyři zezadu a dva na levém boku monitoru) i čtečkou paměťových karet (SD, MMC, Memory Stick) a s ohledem na neustále rostoucí kapacitu externích paměťových zařízení nebudete mít problém ani s přenášením většího množství dat. Pakliže si nevystačíte s vestavěnými reproduktory, pro připojení reprosystému využijete trojici jack konektorů. Stojanem na zadní straně lze v omezeném rozsahu přizpůsobovat náklon monitoru. Zajímavé je též pevné držátko pro přenášení počítače s hmotností 4,3 kg po bytě.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ stylový design a kompaktní provedení  – design nesedne každému
+ nízká spotřeba a hlučnost  – velmi slabý grafický výkon
+ 6+1 USB portů  – absence CD/DVD mechaniky
   – klávesnice bez numerického bloku

VERDIKT:
Stylový počítač pro běžné domácí využití až na několik drobných nedostatků splnil naše očekávání, ale i tak má stále rezervy. Co třeba integrovaný digitální TV tuner nebo štěrbinová mechanika?

HODNOCENÍ:

*****


WEB: www.asus.cz CENA: 13.990 Kč

Nejčtenější