Plynová Zafira

JAN HORČÍK  |  Auta

Chcete jen šetrný automobil, nebo raději něco ve stylu sci-fi?

Zafira

Plynová Zafira 01

Užitkový automobil Opel Zafira 1.6 CNG Turbo ohlásil Opel už v květnu. Produkční verze CNG automobilu bude představena na prosincovém autosalonu v Boloni. Nová Zafira 1.6 CNG Turbo ecoFLEX má mít výkon 150 koní, maximální rychlost 200 km/h a spotřebu 5,3 kg zemního plynu na 100 km při emisích 144 g/ km. Dojezd na plyn činí 370 km, nicméně cena ujetého kilometru je zhruba poloviční ve srovnání s jízdou na benzin.

Twill

Twill – trochu jinak 02

Twill je nový koncept, který vznikl pro soutěž NASA Create the Future. Jeho autorem je Chris Tacklind. Malá bílá kapsle na dvou kolech má max. rychlost 135 km/h, z 0 na 100 km/h zrychlí během šesti sekund. Pohon obstarává elektromotor, dojezd se pohybuje kolem 225 km. K dispozici by měla být jednomístná i dvoumístná verze, cena je v současné době odhadována na 12 000 dolarů, tedy asi 250 000 Kč.

Volkswagen

Zelené auto roku 03

Novou éru dieselů v USA zřejmě odstartuje Volkswagen. Jeho VW Jetta TDI byl na autosalonu v Los Angeles vyhlášen „zeleným autem roku 2009“. Může se pochlubit spotřebou 5,7 l/100 km na dálnici. Volkswagen Jetta TDI je poháněn dvoulitrovým přeplňovaným motorem s přímým vstřikováním, který splňuje emisní limity v 50 státech USA. Vedle Jetty byly nominovány také vozy BMW 335d, Ford Fusion Hybrid a Saturn Vue.

Ford Fusion

Nový Ford Fusion Hybrid 04

Nový hybrid kombinuje benzinový spalovací motor s elektrickým pohonem. Dokáže běžet čistě na elektřinu, a to až do rychlosti 75 km/h, dojezd na jednu nádrž je 1120 km. Jako hlavní motor slouží 2,5l čtyřválec o výkonu 155 koní. Pohonný systém i celé auto je navíc nadupáno nejnovější elektronikou, která maximálním způsobem optimalizuje chod motoru, a tedy i spotřebu. Jako baterie slouží klasické NiMH.

Toyota Camry

Toyota Camry CNG Hybrid 04

Toyota na autosalonu v Los Angeles představila svůj hybrid Toyota Camry CNG. Namísto benzinového využívá pohon na stlačený zemní plyn (CNG). Dojezd CNG hybridu Toyota Camry je 400 km s tím, že emise oxidu uhličitého a dalších škodlivých látek jsou výrazně nižší než v případě benzinového motoru. Zemní plyn však musí být například skladován v oválných nádržích, což snižuje prostorovou „účinnost“.

Nejčtenější