Pár slov úvodem

PETR TOMEK  |  
Petr Tomek

Tak je to tady! Univerzita v Eindhovenu konečně oznámila, že se jí podařilo vypěstovat vepřový řízek v biogenerátoru. Organizace NASA i PETA mohou slavit, i když se prý ten chuchvalec buněk zatím nikdo neodvážil ochutnat. Mohu se teď směle poplácat po ramenu, protože právě něco takového jsem loni popisoval v článku Steak z inkubátoru.

Nicméně právě proto, že jsem o tom už psal, vám teď nebudu vyprávět nic o technologii. Chci se totiž pozastavit nad něčím trochu jiným. Je možné, že právě v tuhle chvíli se rodí něco jako nový duch doby. Ne, nepřeháním. A na začátku je opravdu chuchvalec vepřových buněk uvnitř skleněného válce. Možná za padesát nebo za sto let budou děti krčit nos nad obrázky v knížkách a říkat: „No chápeš to?

Oni kvůli masu zabíjeli zvířata!“ Společensky bude zabíjení zvířat pro maso stejně nepřijatelné jako například kanibalismus. Budeme za to odsuzováni a možná i právem. Vždyť každou chvíli se objevuje nějaká zpráva o zvířecí inteligenci a nám chybí ta zbraň, kterou se oháněly dřívější generace – totiž že zvíře necítí, nemyslí nebo případně nemá nesmrtelnou duši. My starší, se zálibou v pečeném vepřovém, můžeme jen doufat, že ta změna přijde poněkud později.

Můžeme se sice bránit tím, že by bylo třeba nejprve vyřešit hladomory v Africe a bezdomovectví na všech kontinentech, nebo třeba vést kampaň za odminování dosud zaminovaných oblastí. Nebude nám to ale nic platné. Bezdomovectví ani hladomory jsme totiž jaksi přímo nezpůsobili, dokonce asi ani nikdo z nás nikdy nepoložil nášlapnou minu (ty v RPG se nepočítají), ale steak, žebírko nebo kotletka na talíři je jasný důkaz.

Nezbude než se přizpůsobit. Duch doby si totiž moc poroučet nedá, jak pochopil jeden kolega, když se snažil své ratolesti vylíčit události Sametové revoluce. Při vysvětlování toho, jak obtížné bylo napsat na psacím stroji pár letáků přes průklepový papír, byl zaskočen udiveným dotazem: „A to jste neměli mobily?“ V tu chvíli bylo jasné, že je to cosi, co se odehrálo hrozně dávno, protože doba předmobilová už zkrátka zaujímá v mysli současné generace místo někde poblíž upálení Jana Husa nebo dobytí Bastily.

Nejčtenější