Pár slov úvodem

PETR TOMEK  |  
Petr Tomek

Tak jsme museli vrátit zapůjčenou robotickou ruku. Tedy ne že bychom ji k něčemu potřebovali. Ostatně jen čas od času přenášela z jedné poloviny stolu na druhou stále stejnou propisovačku. Když jsme ji ale vraceli, nějak nám (zvláště mně) došlo, že jsme k ní přilnuli. Ta ruka k nám totiž přišla jako stavebnice, kterou jsem před otestováním sám musel sestavit. K věcem, na kterých mám nějakou stavitelskou zásluhu, zkrátka lnu poněkud silněji. Znovu jsem si na to vzpomněl, když jsem procházel připravované články do říjnového čísla a všiml si opět těch drobností – hloupostí, které udělají radost, právě proto, že si je člověk může vyrobit nebo alespoň smontovat sám.

A tak se do jinak celkem vysoce technicky odborného směru, jakým je stavba podmořských robotů, najednou vejdou i skupinky nadšenců se svými podvodními robůtky z novodurových trubek a historii železobetonových lodí doplní školní závody v betonových kánoích. Ano, něco na tom kutilství je! Ať jde o drobné domácí kutilství, o školní nebo garážové projekty, má to všechno něco společného. Možná radost z tvoření, nebo ten údiv: „Ono to opravdu funguje!“ Naše země bývala kdysi pravlastí kutilů, ale konzumní čas devadesátých let nahradil potěšení „umět“ potěšením „mít“. Možná jsme uvěřili, že důvodem našeho kutilství byl opravdu nedostatek těch skutečně dobrých věcí, které si dnes můžeme prostě koupit.

Jenže to nějak není ono. Tedy přesněji, je to, jako kdybyste si namísto pořádné grilovačky s partou kamarádů pořídili už upečené maso v supermarketu a pak ho žvýkali někde o samotě. Chybí tomu ten rachot, chechot, smrad kouře i nějaká ta spálenina. Dnes tedy trochu nostalgicky pokukujeme po amerických garážových projektech – po věcech a vynálezech, které rozhodně nemotivovala nouze ale hravost. Možná se však už i u nás blýská na lepší časy. Sem tam se objeví zajímavý studentský projekt nebo technický nadšenec a ostatně i ona trabantí expedice, s níž odcestoval náš šéfredaktor kamsi do Afriky, je vlastně expedicí kutilů. Takže hlavu vzhůru a šroubovák do ruky, ono zase bude líp!

Nejčtenější