Pár slov úvodem

Dan Přibáň  |  
Dan Přibáň

Občas si člověk povzdechne, kdeže jsou doby průkopníků. Časy, kdy každý stavěl velociped s motorem, automobil či dokonce aeroplan. Dnes je všechno svázané předpisy. Sice si nikdo netroufne prohlásit, že všechno už bylo vynalezeno, pořád to ale vypadá, že již není prostoru pro nadšence. Naštěstí máme ekonomickou a klimatickou krizi, silnou dvojku, která konečně nutí lidstvo začít se zase snažit.

Dvojku otevírající prostor netradičním řešením. Tesla doveze své elektromobily do Evropy, Norové uvažují o zákazu prodeje aut jezdících čistě na benzin či naftu. Dvanáctého června se pojede první Velká cena bezemisních motocyklů se dvěma až třemi koly. Už samotné nepříliš jasné propozice vozidel evokují začátky klání vozů bez koní, kdy se sešli pro pokrok zapálení lordi a jali se zjišťovat, zda je rychlejší pára, elektřina či dokonce nepříliš perspektivní benzin. Doba průkopníků je tu. Zatímco ta dopravní se vrací, digitální nám asi pomalu končí, ale kdo ví. Horkou válku s internetovými piráty mohou vyhrát obě strany.

Určitě ale budou další generace kroutit hlavou, jak jsme si na počátku století zadarmo stáhli, co jsme si usmysleli. Pořád žijeme v době průkopníků a nejasných pravidel. Jak to dopadne, nikdo neví. Ovšem v záplavě dévédéček za 50 korun, tedy toho, po čem jsme léta volali a z čeho distributoři sinali hrůzou s výrazy arabského obchodníka živícího dvě ženy a deset dětí, se nejspíše dočkáme dalších nečekaných řešení. A o tom průkopnické časy jsou. Užívejme si je.

Nejčtenější