Pamatuje si motýl, co se naučil jako housenka?

P. TOMEK  |  
Pamatuje si motýl, co se naučil jako housenka?

Co se v mládí naučíš, k stáru jako když najdeš. Platí to i pro housenky. Jejich zkušenosti může využívat i motýl.Vyklubání motýla z kukly patří k obdivovaným zázrakům přírody.Do kukly „uléhá“ nevzhledná, zavalitá housenka a „vstává“ z ní elegantní, štíhlý tvor s křehkými pestrými křídly. Při proměně v motýla je organismus housenky doslova přetaven. Mnohé orgány se od základu mění, jiné zanikají a další naopak vznikají. Motýl toho z housenčího těla moc nezdědí. Více než sto let trápí vědce otázka, jak je to s informacemi uloženými v nervovém systému. Pamatuje si motýl to, co se naučil, když byl ještě housenka?

Nejnovější výzkum amerických vědců vedených Marthou Weissovou z Georgetown University ve Washingtonu prokázal, že dospělá můra lišaje tabákového (Manduca sexta) využívá dovednosti, které se naučila během housenčí životní fáze. Vědci naučili housenky, aby se vyhýbaly určité vůni. Když si housenky nedaly říct, uštědřili jim badatelé slabý elektrický šok. Housenky přezkoušeli z nabytých dovedností a nechali je zakuklit. Při proměně v motýla prodělává celý nervový systém housenky radikální přestavbu. Nezůstane v něm kámen na kameni.

Vzpomínka na vůni a šok, který ji provázel, však nezmizí. V nervovém systému motýla přetrvají nervové spoje vytvořené během larválního stadia vývoje. I dospělý lišaj se „zakázané“ vůni na dálku vyhýbá. Motýlům pomáhá paměť zřejmě při kladení vajíček, protože si pamatují, na jaké rostlině vyrůstali jako housenky.Housenčí paměť má ale svá omezení. Housenky procházejí proměnou i před zásadním přerodem v kukle. Housenky se intenzivně krmí a rychle rostou.

Jejich vnější pokožka je ale tuhá a brzy jim nestačí. Housenky si proto pod pokožkou, z které „vyrostly“, vytvoří její náhražku. Vysloužilé těsné svrchní vrstvy se zbaví. Intenzivními pohyby a zvýšením tlaku uvnitř těla starý „kabátek“ pukne a housenka z něj vyleze v nové měkké pokožce, která jí po určitou dobu dovolí další růst.

Pamatuje si motýl, co se naučil jako housenka?

V jednotlivých vývojových stadiích, tzv. instarech, dochází také k méně radikálním změnám vnitřních orgánů. To má vliv i na udržení „vzpomínek na mládí“ do pozdní dospělosti. Pokud vědci cvičili housenky, které už dosáhly stadia pátého instaru, probíhal pokus úspěšně. Motýl si pamatoval, co se jako housenka naučil. Housenky vycvičené ve třetím instaru si pamatovaly vůni až do pokročilého housenčího věku pátého instaru. Dospělým motýlům se už tato informace vykouřila z nervových uzlin.

Nejčtenější