Ozubená kolečka ve vesmíru

DAVID KLAIN  PETR PROŠEK  |  Technika
Ozubená kolečka ve vesmíru

Na prestižní výstavě Basel World 2007 se nabídka kalibrů Spring Drive rozšířila o Spring Drive Chronograph, takže celkový počet modelů dosáhl pěti kusů. Letos ke kolekci přibyly dva nové modely – Spring Drive Chronograph a Spring Drive Moon Phase. Oba využívají platformu Spring Drive na nejvyšší úrovni: prostřednictvím plynulého pohybu ručiček se totiž chronograf zastavuje přesně ve chvíli, kdy stisknete tlačítko, a ne až na nejbližším zlomku vteřiny.

Vzhůru do vesmíru!

Jako šestý soukromý výletník se na palubu ISS do vesmíru v říjnu 2008 podívá legenda mezi herními designéry a dobrodruh Richard Garriott řečený Lord British, který se jako první vydá na procházku vesmírem. Při ní bude mít na ruce hodinky Seiko Spring Drive, které byly k tomuto účelu speciálně navrženy. Kvůli teplotním rozdílům a přesnosti padla volba na Spring Drive, který má místo tradičního regulátoru zcela nový tri-synchro regulátor, který používá a generuje kinetickou, elektrickou a elektromagnetickou energii a méně podléhá teplotním výkyvům.

Ozubená kolečka ve vesmíru

Příprava na procházku

Pro výlet do vesmíru je třeba pět důležitých věcí: hodinky musejí být vzduchotěsné, nesmějí být těžké a zároveň musejí být odolné, což splňuje titan, použitý k výrobě pouzdra. Musejí být velké, a přitom vyvážené – jejich pouzdro má po stranách vybrání, takže se objem materiálu snížil o 30 %. Musejí být také dokonale čitelné – model Spacewalk dostal nové ručičky, změnilo se značení na číselníku a díky novému luminiscenčnímu nátěru je číselník třikrát jasnější než u běžných hodinek. A samozřejmě musejí být lehce ovladatelné, takže vývojoví pracovníci umístili tlačítka na horní okraj pouzdra, a ne ze strany.

Spring Drive Chronograph

Hodinový strojek Spring Drive Chronograph tvoří 416 součástek a 50 kamenů. Kromě chronografu je tu ukazatel druhé časové zóny (GMT), datum a rezerva chodu činí 72 hodin. Díky padesátiletým zkušenostem se stavbou časoměrných přístrojů je chod bezchybný. Ve strojku je použita kombinace vertikální spojky, která zajišťuje mimořádnou přesnost chronografu, a sloupkového kola, pro maximální spolehlivost.

Nejčtenější