Opel Flextreme

redakce  |  Auta
Opel Flextreme

Více místa, méně škodlivin

To, jak bude vyhlížet rodinný vůz budoucnosti, předvedla veřejnosti automobilka Opel prostřednictvím svého nejnovějšího konceptu s názvem Flextreme. Vůz nevzbudil pozornost jen svým ekologicky ohleduplným hybridním pohonem.Je to rovněž karoserie s nezvykle koncipovanými dveřmi a bohatá elektronická výbava.

Co nejlepší přístup

Opel Flextreme

Přístup do kabin rodinných automobilů se v budoucnu podstatně usnadní. Jak toho lze dosáhnout, to ukazuje právě studie Flextreme. Například její přední a zadní boční dveře se otevírají vzájemně od sebe. Jde o systém FlexDoor, jehož pomocí se podařilo eliminovat střední střešní sloupek omezující přístup do interiéru. Ještě zajímavěji je vyřešena dostupnost zavazadelníku na zádi. Zásluhu na tom má systém FlexLoad s dvojicí nahoru výklopných dveří. Vůz je dále ve spodní partii zádě opatřen úložným prostorem pro dvě speciálně pro Opel modifikovaná dvoukolová vozítka Segway. Ta přijdou vhod tam, kde je vjezd automobilu zakázán.

Okolí hlídají kamery

Opel Flextreme

Kabina pro pětičlennou posádku není jen mimořádně prostorná díky značným vnějším rozměrům automobilu.Mezi její devízy patří také vzdušnost a prosvětlenost, což zajišťuje velké panoramatické střešní okno. Ovládání vozu usnadňuje řidiči v maximální míře optoelektronika.

Potřebné informace jsou soustředěny do dvou displejů v „kapličce“ před volantem. Okolí automobilu hlídají kamery, které také nahrazují vnější zpětná zrcátka. Obraz z nich se přenáší na tři širokoúhlé obrazovky, umístěné na horní části palubní desky po celé její šířce. Jednoprostorová koncepce

Studie Flextreme předně není žádný miniautomobil. Na délku totiž měří bezmála 4,8 metru, takže se směle řadí mezi vozy vyšší střední třídy. To ukazuje na trend neustálého zvětšování interiéru rodinných vozů, což navíc u této studie umocňuje tzv. jednoprostorové pojetí karoserie. Za pozornost dále stojí moderní osvětlovací technika vozidla, které vládnou LED diody. Vpředu jsou soustředěny do jakoby bumerangů, zadní skupinové svítilny připomínají úzké štěrbiny očí. Přehlédnout nelze ani rozměrná kola s pohlednými litými disky.

Opel Flextreme

Dojezd až 55 kilometrů

Ohleduplnost k životnímu prostředí, především snížení škodlivin v popředí s oxidem uhličitým ve výfukových plynech, zajišťuje u studie Flextreme hybridní pohonná soustava. Jde konkrétně o koncepci E-Flex, kterou vyvinuli konstruktéři korporace General Motors. Kola vozu roztáčí elektromotor, jehož akumulátory lze plně dobít z veřejné 220V sítě během tří hodin. Dojezd automobilu pak činí 55 kilometrů. Když je potřeba více a není přístup k uvedenému zdroji, přijde ke slovu druhý prvek soustavy E-Flex: turbodiesel 1.3 CDTI s přímým vstřikem nafty. Je ale určen pouze k regeneraci akumulátorů.

Nejčtenější