Olympijský ekomost do roku 2016

J. HORČÍK  J. PETR  |  

Americké Chicago se hodlá ucházet o pořádání Letních olympijských her v roce 2016. Proto vznikl nový projekt Eco-Bridge, který by měl výraznou měrou přispět k úspěchu. Město by v takovém případě čekala poměrně významná změna. Do Spojených států, podobně jako je tomu třeba už léta v Nizozemsku nebo poslední dobou v Dubaji, dorazila móda budování umělých ostrovů.

Je otázkou, nakolik je opětovné zavážení pobřeží a vytváření nové půdy „ekologické“, nicméně Eco- Bridge je takový alespoň na povrchu. Kruhový pruh země obepínající přístav Monroe Harbor je poset vertikálními větrnými turbínami, vede skrze něj elektrická dráha a sem tam se objeví i solární elektrárna. Návrh společnosti Adrian Smith and Gordon Gill Architects vítají někteří jako novou dominantu Spojených států, jakousi novou sochu Svobody, která by vítala svět v USA.


dešťové vody

Skrytá krása dešťové vody

Zachycování dešťové vody je pro majitele rodinných domů jednou z nejsnazších cest, jak přispět k trvale udržitelnému rozvoji a zároveň snížení účtů za vodu, pokud nejsou vybaveni vlastní studní. Mnozí dešťovou vodu zachycují do plastikových nebo kovových barelů.

Spolupráce architektů MOSS SUND a průmyslových designérů ze studia Fig Forty však dala vzniknout projektu CISTA. Jedná se o zhruba 240cm hranol z nerezové oceli určený k zachycování vody, jíž pojme až 380 litrů. Díky tlaku už je možné ve spodní části zapojit hadici a využívat vodu například k zalévání.Navíc je ve spodní části zasazena popínavá rostlina, která si – pokud není extrémní sucho – rychle najde cestu kolem celého kovového sloupce.

Nejčtenější