Obloha v únoru

MARTIN PETRÁSEK  |  Vesmír
obloha v únoru

I když není zamračená obloha nejvhodnější k pozorování, skrývá mnohé poklady.Únor je posledním měsícem, kdy je dobře pozorovatelná dominanta zimní oblohy, souhvězdí Orion. Bude tedy dnešním hlavním tématem.

Začneme Síriem

Bude naším základním orientačním bodem. Po celý únor je večer vidět nízko nad jižním obzorem jasná hvězda. Je to Sírius a je nejjasnější na obloze vůbec. Je velmi blízko, vzdálená jen 8,6 světelných let, je zhruba dvakrát větší a dvakrát těžší než Slunce, svítí ale 26krát více! Sírius je dvojhvězdou. Jeho souputníkem je bílý trpaslík. Váží sice zhruba stejně jako naše Slunce, jenže je 100× menší (jako Země). Lžička materiálu ze Síria by na Zemi vážila několik tun.

Orion a Mars

Šikmo vpravo nad Síriem se do řady vedle sebe seřadily tři hvězdy Orionova pásu. Pod Orionovým pásem napravo je to jasný Rigel.Naopak nad Orionovým pásem je to zřetelně oranžová hvězda Betelgeuse. Jenže pozor. Jako oranžová v té části oblohy není sama. Ještě kus nad ní se v tuto dobu nachází planeta Mars. Orion je na obloze vyobrazen se dvěma psy a napjatým lukem.Jedním je Velký pes, souhvězdí s hvězdou Sírius. Druhý je Malý pes a najít se dá podle jasné hvězdy Procyon. Procyon leží nad Síriem mírně nalevo. Orionův luk jde najít snadno. Je vidět napravo od Orionu jako rozsáhlý oblouk až dvanácti hvězdiček.

Plejády v souhvězdí Býka

I když jsou vidět slabě, na obloze nejdou přehlédnout. Plejády.Najdete je rychle i bez pomoci, když prodloužíte Orionův pás směrem doprava. Bude vám na Plejády přímo ukazovat. Od Orionova pásu jsou vzdáleny 25°. (Když natáhnete ruku před sebe a dáte ji v pěst, šířka pěsti bude přibližně odpovídat 5°.)

Oko Býka

Zaměřte se na prostor mezi Plejádami a Orionem, zjistíte, že je tam vidět jasná hvězda (s lehce nažloutlým nádechem) obklopená rozsáhlým shlukem slabších hvězd. Tou hvězdou je Aldebaran a hvězdným seskupením jsou Hyády. Je to otevřená hvězdokupa, která je dvakrát blíže než Plejády a je největší hvězdokupou na obloze. Pozor, hvězda Aldebaran není součástí této hvězdokupy, jen se tam do ní opticky promítá.Aldebaran je okem Býka, Plejády jeho srdcem. Býk se tak dívá směrem na Oriona, s rohy vztyčenými nahoru.

Nejčtenější