Obloha v srpnu

MARTIN PETRÁSEK  |  Vesmír

Obloha nám na nejbližší dny připravila podívanou na neúplné zatmění Měsíce. Srpnová obloha je každým rokem spojována s „padajícími hvězdami“ meteorického roje Perseid. Letos však z koukání na padající hvězdy skoro nic mít nebudeme, protože je svým svitem bude rušit Měsíc.

A hodně – bude tři dny před úplňkem. Maximum navíc nastává 12. srpna v poledne. Na druhou stranu, pokud vyšlo počasí, mohli jste si prohlédnout Měsícem nakousnuté Slunce, částečné zatmění proběhlo 1. srpna. V polovině měsíce zde máme další divadlo, ve kterém Měsíc hraje svou úlohu. Tentokrát zatmění Měsíce viditelné u nás v celém svém průběhu. Hvězdy tak dnes jdou trochu stranou.

Zatmění Měsíce

To možnost spatřit letošní částečné zatmění Měsíce je větší. Zatmění nastává v roční dobu, kdy jsou největší šance na bezmračnou oblohu. I když je zatmění Měsíce neúplné, v maximální fázi bude „zakryto“ přes 80 % měsíčního kotouče. Úkaz nastane 16. srpna večer, takže se hlavní fáze konečně mohou dočkat i malé děti. Zatmění pak zcela končí dvě hodiny po půlnoci. Stejně tak jako lidé a věci na Zemi vrhají stíny v důsledku nasvícení sluncem, tak i planeta Země svůj stín vrhá do kosmu. Když pak do tohoto stínu vstoupí při svém oběhu kolem Slunce Měsíc, máme zatmění Měsíce.

Dvojí stín Země

Zemský stín vypadá jako dva soustředné kužele. Ten vnitřní je úplným stínem (do těch míst Slunce nesvítí vůbec), vnější jen částečným (protože část slunečních paprsků do něj přímo proniká).

Měsíc tak při zatmění prochází nejdříve částečným stínem. V našem případě to bude 16. srpna ve 20 hodin 30 minut, kdy vstoupí svým levým okrajem do částečného zemského stínu. Tuto chvíli v podstatě nepostřehnete.

Svit rudého Měsíce

Teprve postupem času se začne Měsíc slabě temnit a červenat. Výrazněji pak o hodinu později, ve 21.30, kdy začne vstupovat do úplného stínu Země.Během úplného zatmění se neztrácí, jen je výrazně tmavý a má načervenalou barvu (část slunečních paprsků se totiž v atmosféře Země lomí a protože se více lámou delší vlnové délky, tedy červené odstíny, má Měsíc spíše načervenalou barvu). V našem případě však úplné zatmění nenastane, Měsíc „lízne“ horní okraj úplného zemského stínu, a tak ve fázi největšího zatmění, ve 23.10, bude z úplného stínu vystupovat zhruba z 20 %. Z této pozice vykoukne svým pravým okrajem v 0.45 a celý úkaz pak skončí ve dvě hodiny ráno.Během potemnění Měsíce na nebi zjasní hvězdy, které se v tu chvíli jinak ztrácejí v záři měsíčního světla.

Nejčtenější