Obloha v květnu

MARTIN PETRÁSEK  |  Vesmír
obloha v květnu

Planety Merkur a Mars připravily na květen efektní podívanou.Jižní obloze dominuje před půlnocí jarní trojúhelník jasných hvězd (Spica, Regulus, Arcturus), avšak na východě postupně začínají vykukovat hvězdy trojúhelníku letního, z nichž nad obzor vyčuhuje jako první Vega následovaná hvězdou Deneb. Je to neklamná známka teplejších nocí a blížících se prvních letních dní.

Merkur

Bystří a trpěliví mají ideální podmínky pro pozorování nevšedních planetárních úkazů.Těsně po západu Slunce se totiž nad západním obzorem objeví ve své největší východní elongaci roku planeta Merkur. Šanci spatřit ji máte prvních 15 květnových dní. Největší elongace dosáhne 14. května, kdy bude mít zdánlivou jasnost 0,5 mag. Ale nejideálnější kombinací její jasnosti a výšky nad obzorem jsou dva dny okolo 10. května vždy po 20. hodině večerní. Zatímco 5. května má hvězdnou velikost zápornou (-0,5 mag), a je tedy vcelku jasná, 10. května je již 1,5× slabší, zato úhlově od Slunce o něco dále. Úplně největší šanci spatřit Merkur vlastníma očima máte však 7. května. V ten den má Měsíc jen 2 dny po novu a budete jej tak moci najít jako velmi krásný a uzoučký srpeček nad západním obzorem.Svým bříškem bude srpeček ukazovat přesně na planetu Merkur, která bude jen velmi nízko nad obzorem, ve vzdálenosti asi 15° (tří šířek natažené pěsti) od Měsíce.

Mars

Aby byl začátek května ještě zajímavějším, máme možnost pozorovat jiné nevšední kosmické představení. 10. května totiž zakryje Měsíc planetu Mars. Úkaz začne ve 13 hodin 17 minut (+/-3 min podle toho, kde se v Česku nacházíte). Kdo má tedy po ruce nějaký dalekohled, má příležitost prověřit svou trpělivost i odvahu, protože najít na denní obloze takový objekt, zvláště pak Mars, je opravdovým testem zručnosti. Majitele jakýchkoli kukátek nebo triedrů musím upozornit na den 22. května. V ten den totiž planeta Mars bude procházet přes překrásnou otevřenou hvězdokupu Jesličky. Mars již není dominantou noční oblohy, ale je stále velmi jasný a lze jej snadno najít nad jihozápadním obzorem.Zcela jsme v tomto díle vynechali souhvězdí a hvězdy. Oproti dubnu se však obloha změnila jen pramálo a orientace i pozice planet na obloze se posunuly předvídatelně.

Nejčtenější