Obloha v červnu

MARTIN PETRÁSEK  |  Vesmír
Obloha v červnu

Měsíc červen je jako stvořený pro procházky ve dvou pod hvězdnatou oblohou.Měsíc červen je ve znamení Pastýře a vycházejícího letního trojúhelníku. Trojice nejjasnějších hvězd letní oblohy se vyhoupne nad východní obzor již po setmění. Můžete v nich najít jasnou pomoc při orientaci na letní noční obloze. Vycházející letní trojúhelník je tvořen třemi hvězdami různých souhvězdí. Jako vůdce se oblohou pohybuje Vega ze souhvězdí Lyry. Lyru najdete na dostatečně tmavé obloze, protože je tvořena jen Vegou a čtyřmi slabými hvězdami. Avšak hledá se lehce.Čtyři hvězdy tvoří totiž maličký kosodélník, u jehož jednoho rohu se třpytí jasná a bílá Vega.

Labuť a Pastýř

Druhá hvězda letního trojúhelníku je nejjasnější hvězda souhvězdí Labutě, která však tvoří jeho poměrně nevýznamnou část – ocas Labutě – a je jí hvězda Deneb. Třetí hvězdu lze objevit hlouběji na jihu, je také ocasní, avšak tentokráte ze souhvězdí Orla a míří si to za teplem do jižních krajin. Hvězda má jméno Altair. S letním trojúhelníkem se blíže seznámíme v dalším díle.Dnes nesmíme zapomenout na nejvýznamnější souhvězdí tohoto měsíce. Je jím rozsahem obrovské, jinak ale nenápadné souhvězdí Pastýře. Celý červen se bude nacházet po setmění nad jižním obzorem. Poznáte jej podle velmi jasné hvězdy naoranžovělé barvy.

Jmenuje se Arcturus a díky svému barevnému nádechu se velmi podobá planetě Mars. Tentokráte si je však nespleteme, protože Mars již brzy večer zapadá. Pastýř se na naší obloze jeví jako vzpřímená postava, jejíž jednou nohou je právě jasný Arcturus. Postava se kouká směrem na Velkou medvědici.

Herkules

Pokud se vám podle předchozího popisu podařilo najít souhvězdí Lyry a také Vegu, čeká na nás další zajímavé souhvězdí, které je tento měsíc vidět nejlépe v roce.Spojením hvězd Vegy a Arctura najdeme ve středu této úsečky, tedy mezi souhvězdími Pastýř a Lyra, souhvězdí Herkula. Rozpoznat se dá pomocí hlavy Herkula, kterou tvoří krásný a znatelný čtverec stejně jasných hvězd. Celá popisovaná oblast je nejzajímavější díky možnosti lehce v jejím okolí dohledat mnoho krásných kulových hvězdokup, za vzor uveďme M13 v Herkulovi.

Nejčtenější