Obloha v březnu

|  Vesmír
obloha v březnu

Najděte si příležitost ke sledování Saturnu a Jesliček !Naše dnešní cesta začne u dvou dominant březnové jižní oblohy (dříve zvečera jihovýchodní).Využijeme určité výhody, jelikož tento celý měsíc je planeta Saturn velmi blízko nejjasnější hvězdě v souhvězdí Lva – Regulu. Saturn je po celý měsíc výrazně jasnější, i když nedosahuje takové jasnosti jako při jeho známé opozici. Saturn uvidíte na obloze od Regulu nalevo a níže. Tvar souhvězdí a jednotlivé hvězdy můžete odtušit z naší mapky. Na obloze tak je Lev vypodobněn ležící, s mohutnou hlavou v podobě obloučku slabých hvězd. Kouká se přes souhvězdí Raka někde k zapadajícímu Orionu.

Jesličky v Raku

Souhvězdí Raka stojí za zmínku především díky nádherné otevřené hvězdokupě Jesličky. Nejkrásnější pohled na ně je malý triedrem. Rak se zpočátku hledá těžko, protože jej tvoří slabé hvězdy, rozlohou a umístěním je ale dobrým cvičením. Nejjasnější hvězdy tohoto souhvězdí tvoří malé řecké písmeno lambda.

Jesličky najdeme blízko středu souhvězdí, malý kousek napravo od středové hvězdy, anebo s pomocí Regula: asi 20° nalevo a asi 15° nahoru od této hvězdy v souhvězdí Lva. Zde stojí za zmínku tzv. pěstní metoda. Když totiž natáhnete ruku sevřenou v pěst, pak šířka pěsti odpovídá na obloze zhruba 5°. Měření úhlových vzdáleností budeme používat velmi často a jistě si tuto metodu ještě několikrát připomeneme.Rak se podle mytologického vyobrazení kouká na Lva.

Velký vůz

Vysoko nad obzorem, na severovýchodě, se tyčí velké a dobře známé souhvězdí Velké medvědice, nebo jinak také Velkého vozu.Najdeme jej tak, že se odpíchneme od hřbetu Lva, projdeme obrovským kusem téměř prázdné oblohy až narazíme na známý tvar, který si můžete připomenout podle naší mapky. Velký vůz je nejvýraznějším souhvězdím oblohy, protože se nachází v místech, kde neprochází Mléčná dráha a je složen z jasných hvězd. Hledá se tedy velmi lehce.Druhý důvod výsostného postavení Velkého vozu spočívá v tom, že prostřednictvím něj lehce najdeme Polárku, hvězdu výraznou, ale nijak extrémně jasnou. Polárka je nejbližší jasná hvězda nad severním pólem.Skutečný sever míjí jen o několik desítek úhlových minut.

Nejčtenější