Notebooky na cesty

PETR PROŠEK  |  
Notebooky na cesty

Vyberte s námi kvalitní přenosný počítač a vyhněte se zbytečným zklamáním. Nákup nového notebooku skrývá mnohá úskalí a nejeden běžný uživatel se v současné záplavě modelů všech možných velikostí, barev a konfigurací může lehce ztratit. Přenosnými počítači jsme se ve VTM Science zabývali již mnohokrát a nezřídka jsme si vzali na mušku notebooky, které slouží především jako náhrada stolního počítače – třeba do domácností, kde na klasické desktopové řešení není místo a možnost přenášení zde funguje spíše jako příjemný bonus. Pokud takové stroje hodláte zneužívat k multimediálním orgiím, rádi si připlatíte za vysoký výkon či kvalitní displej s co možná největší úhlopříčkou, necháte se rozmazlovat filmy na Blu-ray discích a nebudete řešit, že je váš notebook těžký a bez zapojení do sítě se brzy ukládá ke spánku. Zkuste se však s takovou bestií vydat na služební cestu a zapláčete.

Rozměry a hmotnost

Podle čeho tedy vybírat počítač, se kterým budete denně cestovat v MHD, vysedávat v posluchárnách vysokých škol, prezentovat nové pracovní projekty po restauracích a kavárnách? Rozum velí zohlednit rozměry a hmotnost a není důvod jej neposlechnout. Těžký notebook se pronese i v té sebelepší brašně, a jakmile opadne nadšení z nové hračky, začnete proklínat každý kilometr. V dnešní době ovšem není problém sehnat slušně vybavené notebooky s úhlopříčkami od 11,1 do 13,3 palce, jejichž hmotnost začíná pod jedním a končí u zhruba dvou kilogramů.Bolavá záda z jeho tahání po všech čertech můžete rovnou zapomenout. Menší displej nenabízí při sledování filmů takový zážitek jako multimediální notebooky, ale jinak na kvalitě rozhodně neztrácí.

Výdrž baterie

Další a velmi důležitou vlastností při výběru cestovního počítače je výdrž baterie.Není nic horšího (samozřejmě kromě ztráty nezálohovaných dat), než když vám notebook těsně před jednáním nebo přenesením snímků z plného digitálního fotoaparátu vypoví službu kvůli nedostatku energie. Výrobci se rádi předhánějí s výdrží baterií a nebrání se ani přídavným akumulátorům, jež dobu ostrého nasazení notebooku v terénu ještě zvyšují. Výjimkou není ani možnost volby baterie s vyšším počtem článků na úkor navýšení hmotnosti přenosného počítače, a záleží tedy na každém uživateli, zda sáhne po co možná nejlehčím stroji, nebo přidá baculatější baterii. V takovém případě je rovněž třeba brát v potaz, k jaké činnosti chcete notebook nejčastěji využívat. Budete-li ve vlaku či autobusu editovat dokumenty, vyřizovat e-maily a provádět běžnou kancelářskou práci, zatížíte PC podstatně méně, než když si pustíte film nebo hru. Hardwarová výbava

V každém případě musíte počítat s tím, že za kompaktnost a výdrž se platí, a porovnáte-li ceny drobných cestovních modelů s běžnými notebooky o stejném či podobném výkonu, budete možná nemile překvapeni. Zatímco klasický notebook se slušnou hardwarovou výbavou si dnes může dovolit téměř každý, při koupi malého počítače na cesty je pořizovací cena v mnoha případech největší překážkou.Stejně jako u všech PC můžete ušetřit na vnitřnostech, pokud si vystačíte s výkonem klasického kancelářského stroje, netřeba platit za superrychlé procesory a nálož operační paměti. Pakliže hodláte počítač zatížit náročnými aplikacemi, připravte se na nemilosrdný útok na vaši peněženku.Zvýšenou pozornost byste ostatně měli věnovat též optické mechanice, neboť ta u některých cestovních modelů chybí a je nahrazena externím řešením.

Bezpečnost dat

V poslední době je stále častěji skloňována též otázka bezpečnosti a výrobci neřeší pouze minimalizaci ztrát dat při mechanickém poškození, ale zabývají se rovněž zamezením přístupu třetích osob.V prvním případě se do služby hlásí nové SSD disky (solid-state drive), které velice pomalu nahrazují klasické HDD (hard disky) a zákazníci mají stále častěji možnost volby, jakým kouskem nový notebook nechají vybavit. SSD používají pro ukládání dat flashovou paměť a stejně jako USB klíčenky nemají žádné pohyblivé části, díky čemuž jsou méně náchylné na poškození a chlubí se rovněž nižší spotřebou.

K zabezpečení přenosného počítače před nezvanými hosty slouží dnes již vcelku běžné čtečky otisků prstů, jež do systému nepustí žádného zvědavce. Ani to však neuchrání notebook před případným zcizením, takže si před dalekou služební cestou či delším výletem raději zálohujte všechna důležitá data na externí disk a nezapomeňte doma dobíjecí adaptér.

Konektivita

Každému notebooku by rozhodně nemělo chybět několik USB 2.0 portů pro připojení externích zařízení či periferií. Pokud se vám špatně pracuje s touchpadem, můžete se vyzbrojit drobnou notebookovou myškou, která však musí s počítačem nějak komunikovat. A to nemluvíme o možnosti připojení mobilního telefonu, digitálního fotoaparátu nebo třeba externího flashového disku. Mezi další, dnes již nepostradatelné funkce, patří možnost jednoduchého zapojení do ethernetové či bezdrátové sítě. Notebooky by tak měly být vybaveny ethernetovým portem (RJ-45) a WiFi modulem, jenž poslouží pro bezdrátový přístup k internetu nejen v domácí či firemní síti, ale i mnoha kavárnách a restauracích. Dále již záleží jen na vás, zda oceníte vestavěný 3G modem, obejdete se bez ExpressCard slotu, využijete čtečku paměťových karet, uvítáte D-SUB či DVI výstup pro připojení externího monitoru nebo oželíte absenci HDMI. Možností a konfigurací je opravdu velká řada.

Aby dlouho vydržel

Notebooky na cesty

Při častém přenášení počítače se neobejdete bez pořádné brašny nebo batohu, do nichž nového mazlíčka usadíte. Péče o cestovní notebooky je samozřejmě náročnější než v případě počítačů, které si hoví na pracovním stole a občas je poponesete z jednoho pokoje do druhého.V terénu se snáze zašpiní a nevyhnete se ani odřeninám a otřesům. I z toho důvodu je lepší notebook před samotným zakoupením vidět na vlastní oči, pořádně si jej osahat a přesvědčit se o kvalitní konstrukci a řešení naklápění displeje. U drobných notebooků je třeba počítat i se zhuštěnou klávesnicí a absencí numerického klávesového bloku, což je však otázka zvyku. Ostatně, vybírat můžete i z tabletů, vybavených otočným dotykovým displejem, kdy se kromě touchpadu a klávesnice chopíte též dotykového pera. Výjimkou dnes již nejsou ani odolné notebooky, vhodné pro práci v drsnějších podmínkách.

Pod útokem netbooků Špičkovou mobilitou a nízkou cenou se chlubí tzv. netbooky, jejichž boom odstartovala společnost Asus se svým prvním miniaturním notebookem Eee PC (7palcový displej). Konkurence zareagovala poměrně svižně a v současné době tak můžete vybírat z nabídky různých výrobců, kteří vedou lítý boj o nenáročného zákazníka s modely o maximálně 10palcových úhlopříčkách. Jak již samotný název napovídá, netbooky jsou určeny především k brouzdání po internetu, e-mailovou komunikaci, instant messaging či blogování. Malé rozměry jsou vykoupeny slabou hardwarovou výbavou i omezeným využitím a mnozí je zvolí jako pouhý doplněk k již stávajícímu notebooku či desktopovému počítači.

Nejčtenější