Notebook místo desktopu

PETR HENEBERG  |  

Zápasíte s nedostatkem místa v bytě, rozčilují vás hučící počítače, chcete pracovat v posteli nebo na terase, případně v posteli na terase?

Přenosné počítače již dávno nepatří pouze do výbavy úspěšných manažerů a podnikatelů. Může si je pořídit skutečně každý, což se projevuje na neustále rostoucím zájmu o notebooky, které v mnoha domácnostech již zcela nahradily stolní počítače. Nabídka je vskutku široká a stejně jako seženete tradiční PC s různou hardwarovou výbavou, nabízejí výrobci různé typy přenosných počítačů, aby uspokojili potřeby všech uživatelů. Před samotnou koupí notebooku je však třeba řádně promyslet, k čemu bude nový přírůstek do rodiny využíván. Zaručeně se tak vyhnete nepříjemnostem při reklamacích, když si vybraný model neporadí s vašimi oblíbenými aplikacemi. Pokud si naopak na každodenní kancelářskou práci najmete levného asistenta a pustíte k vodě vybavené multimediální notebooky, můžete ušetřit spoustu peněz a ještě vám zbude pár zlaťáků na praktické doplňky.

První krůčky

Tentokrát se však nebudeme zabývat přenosnými počítači určenými na cesty, u kterých výrobci kladou velký důraz na kompaktní rozměry i hmotnost, zabezpečení dat proti poškození nebo přístupu cizích uživatelů a co možná nejdelší výdrž baterie. Místo toho zamíříme mezi notebooky, jež stále častěji nacházíme v domácnostech, kde vcelku spolehlivě zastupují rozměrné stolní počítače. Pokud se z důvodu malého počtu místností a početnější rodiny nemůžete pochlubit samostatnou pracovnou, je ustájení „pécéčka“ nemalým problémem.

Ať už jej umístíte do obývacího pokoje nebo do ložnice, vždy musíte počítat s nemalými kompromisy. Toužíte- li po slušné strojovně s výkonnou grafickou kartou, neobejdete se bez větší skříně (case), monitoru s pořádnou úhlopříčkou, klávesnice, myši, soustavy reproduktorů i dalších periferií. Zároveň musíte počítat se změtí kabelů, jež se v takovém počítačovém hnízdečku vylíhnou a vesele chytají prach, který se skutečně velmi špatně likviduje.

A nakonec se nevyhnete ani konfliktům s ostatními členy domácnosti – v obývacím pokoji vás při práci ruší televizní seriály, v ložnici naopak budíte drahou polovičku klapotem kláves a světlem z jasného monitoru. V takových chvílích byste počítač nejraději sbalili a pokračovali v práci na místě, kde vládne klid a mír. Co třeba v kuchyni nebo na toaletě? I takové možnosti se nabízejí, pokud si místo stolního PC pořídíte přenosné řešení. Ovšem i v tomto případě pečlivě zvažujte, k čemu budete vytoužený notebook používat.

Pakliže sháníte stroj na každodenní kancelářskou lopotu a brouzdání po internetu prostřednictvím ethernetového či bezdrátového WiFi spojení, poslouží vám většina nabízených řešení na trhu. Práci s textovým či tabulkovým editorem, e-mailovým klientem a dalšími nenáročnými aplikacemi si ovšem můžete zpříjemnit, pokud se při výběru vyhnete nejlevnějším modelům. Pakliže se bezhlavě vrhnete po notebooku se systémem Windows Vista a pouze 1 GB operační paměti, zanadáváte si na delší nabíhání při startu i celkově pomalejší práci. V honbě za každým ušetřeným grošem můžete rovněž nechtěně přijít k přenosnému počítači bez operačního systému, který musíte následně dokoupit za podstatně vyšší cenu, ať už preferujete Windows XP nebo Vista. Nenechte se tedy zlákat reklamními letáky, a pokud se na konzultaci s prodejcem necítíte, poraďte se v práci s kolegy či se zkušenějšími známými.

Multimediální krasavci

Sháníte-li vybavený notebook, který by plně nahradil stolní počítač a posloužil jako multimediální či herní centrum nebo pracovní stanice na střih videa a náročné aplikace i výpočty, bude výběr podstatně složitější.

Navíc je třeba si uvědomit, že ani na sebelepším herním notebooku nedosáhnete takového audiovizuálního zážitku, jaký servírují nejnovější akční tituly na našlápnutých stolních počítačích s moderními zvukovými a grafickými kartami s fyzikálním čipem. Přenosná multimediální centra se každopádně těší stále větší oblibě, i když se uživatelé dobrovolně zbavují přístupného upgradu, jež je samozřejmostí v případě stolních počítačů. S hardwarovou výbavou notebooku musíte zpravidla vydržet i několik let, pokud ovšem neplánujete každoroční investici do nového kousku. Přenosná zařízení mají však nesporné výhody, mezi něž patří třeba kompaktnější provedení, možnost práce bez přímého napájení z elektrické sítě, úspora energie a v řadě případů i stylový design, který je mnohem lákavější než zpracování většiny počítačových skříní. Řada výrobců už bere v potaz rostoucí skupinu uživatelů, kteří si kromě samotných vnitřností a funkcí potrpí též na moderní zpracování a stylový vzhled. Pokud pak vedle sebe postavíte dva stroje s podobnou hardwarovou výbavou, rozhoduje právě provedení šasi a nezbytná reklamní masáž. Záleží též na preferencích jednotlivých uživatelů – jedni nedají dopustit na design notebooků Toshiba Satellite, druzí nad nimi ohrnou nos a vrhnou se na Sony VAIO nebo Acer Gemstone. Nejde však pouze o tvar zavřeného notebooku a použité materiály, ale rovněž o rozložení kláves a zpracování ovládacích prvků. Někteří výrobci zůstávají věrni rčení „méně je někdy více“, jiní se snaží potenciální zákazníky oslňovat na všech frontách. Pokud má však notebook plně nahradit klasické stolní PC, měl by rozhodně obsahovat numerický klávesový blok. Určitým řešením pak může být i externí numerická či plnohodnotná klávesnice pro pohodlnější psaní v případě, že u počítače trávíte několik hodin denně.

Výkon nadevše

Na samotné hardwarové výbavě se v případě multimediálních center a herních notebooků rozhodně nevyplatí nijak šetřit. Dvoujádrové procesory a 4 GB operační paměti jsou v dnešní době již samozřejmostí také u přenosných počítačů, ale raději se předem připravte na vyšší pořizovací cenu. Za zmínku ostatně stojí i chystaný notebook z řady Precision od firmy Dell, který v průběhu letošního podzimu nabídne čtyři paměťové sloty o maximální kapacitě 4 GB (celkem 16 GB RAM) pro ty nejnáročnější uživatele. I kapacita pevných disků stoupá a notebooky s celkovým úložným prostorem o hodnotě 1 TB již nejsou žádnou výjimkou, nehledě na možnost připojení externích disků prostřednictvím USB rozhraní.

Rostoucí výkon grafi ckých karet využijí především příznivci počítačových her. Výrobci notebooků v poslední době pokročili i se zvukovým podáním a své báječné stroje zdobí vestavěnými reproduktory – např. Harman Kardon u Toshiba Satellite P300 nebo Altec Lansing v podání Asus M70. Při sledování filmů či herních seancí poslouží rovněž kvalitní širokoúhlý displej s lesklým povrchem a co možná největší úhlopříčkou, jež se u některých modelů z rodinky Acer Aspire nebo Toshiba Qosmio vyšplhala až na hodnotu 18,4 palce. U vybavených multimediálních notebooků však s ohledem na vyšší spotřebu při sledování filmů či náročných operacích nelze počítat s nijak závratnou výdrží baterie, a tak si s nimi na cestách moc neužijete. To ostatně platí i pro samotný transport, jelikož nejde o žádné drobečky (kolem 4 kg) – bez remcání snesete pouze stěhování z jedné místnosti do druhé. V přenosných počítačích stále častěji narážíme také na Blu-ray mechaniky, které střídají dosavadní DVD mechaniky a umožňují přehrávání filmových hitů ve vysokém rozlišení, což je lákavá možnost, kterou rozhodně nelze přehlížet. Vybavené kousky se zpravidla chlubí i HDMI konektorem, umožňujícím propojení s moderními HD Ready a Full HD televizory. Díky tomu lze v notebooku přehrávaný záznam sledovat na velké obrazovce. Na rozdíl od stolního počítače s Blu-ray mechanikou jej jednoduše přenesete k LCD či plazmovému televizoru nebo HD projektoru a promítání může začít. Za takový luxus se každopádně platí a ceny podobně vybavených strojů se pohybují v desítkách tisíc. Záleží tedy pouze na vás, zda zůstanete věrni klasickým stolním počítačům, nebo podlehnete kouzlu notebooků. Za všech okolností však vybírejte s rozumem a neplaťte za funkce, které nakonec nevyužijete.


SOFTWAROVÁ ČISTKA

Pokud si pořídíte notebook s připraveným operačním systémem, při jeho prvním spuštění dojde rovněž k automatické instalaci všech zkušebních verzí více či méně užitečných nebo naprosto zbytečných programů, od antivirů a firewallů přes aplikace pro optimalizaci OS až po multimediální přehrávače či prográmky určené především pro zábavu. Ve změti ikonek, jež se po několika minutách vystaví na liště v pravém dolním rohu, se zorientují pouze zkušenější uživatelé a začátečníci jsou vydáni na milost všem ziskuchtivým firmám, jež s výrobci notebooků spolupracují. Často se pak stává, že si nic netušící uživatel aktivně nainstaluje druhý antivirový program nebo jen nechá aktivní všechny zbytečnosti, jež si v utajení ukrajují nemalý krajíc tolik potřebného výkonu. Nemáte-li dostatek zkušeností, abyste si sami udělali pořádek v aplikacích, o které nemáte ani nejmenší zájem, obraťte se na protřelejší uživatele a nechte si poradit. Zbavíte notebook zbytečného nákladu a bezpochyby si zpříjemníte práci.

Za všech okolností však vybírejte s rozumem a neplaťte za funkce, které nakonec ani nevyužijete.

Nejčtenější