Nissan Forum

ZDENĚK ODEHNAL  |  Auta
Nissan Forum

Rodinný van budoucnosti

Nejnovější studie automobilu budoucnosti nesoucího značku Nissan a nazvaného Forum představuje rodinný velkoprostorový vůz (van) nové generace. Debutovala na letošním autosalonu v Detroitu, kde vzbudila pozornost především svou unikátní dvousektorovou koncepcí a v neposlední řadě též technicky a technologicky nadmíru sofistikovanou výbavou.

Bezestupňová převodovka Konstruktéři automobilky Nissan se v případě této studie nezabývali způsobem, jak ji rozhýbat. Nechali se ale slyšet, že takový rodinný vůz s pohonem předních kol využije nejspíše moderní, úsporný a ekologicky ohleduplný turbodiesel nové generace, vybavený samozřejmě vysokotlakým systémem přímého vstřiku paliva. Právě na takovém agregátu firma Nissan právě intenzivně pracuje. A nejen to, jistě se uplatní také její další specialita: bezestupňová samočinná převodovka CVT (Continuously Variable Transmission). I mikrovlnná trouba Největší pozoruhodnosti studie Forum se ukrývají pod jejím „kabátem“. Interiér pojme kromě pána volantu ještě pět osob, přičemž jejich sedadla, či spíše pohodlná křesla, jsou uspořádána po dvou do tří řad.

Nissan Forum

Ta první patří do tzv. rodičovského sektoru, zatímco zbývající vytvářejí dětský sektor. Křesla druhé řady je možné pomocí elektromotorů otočit o 180 stupňů a věnovat se tak potomkům vzadu. Jinak lze v kabině konceptu nalézt snad všechny prvky informačního, komunikačního a zábavního systému firmy Bose. Ve výbavě nechybí audiosoustava Bose Media System se satelitním příjmem a přehrávačem. Řidič kromě velkých displejů na palubní desce dostal k dispozici třeba zobrazovací systém AVM (Around View Monitor), jehož kamery s možností ručního ovládání snímají kompletní okolí automobilu. Kamery hlídají i malé pasažéry na zadních křeslech. Za „višničku na dortu“ ve výbavě lze považovat mikrovlnnou troubu, zabudovanou do středové konzoly.

Nissan Forum

Střízlivý vzhled Jednoprostorová karoserie konceptu Forum nestaví na odiv stylistické extravagance. Naopak působí možná až příliš střízlivě, což ale u rodinného vanu o celkové délce téměř pět metrů nemusí být na závadu. Přední partii nesporně oživuje velká maska chladiče s miniaturními hlavními světlomety technologie LED, ale proč záď vozu vyhlíží vlivem úzkých skupinových svítilen tak „zamračeně“? Při pohledu na karoserii z boku vyniknou jak její zavalitost, tak malá boční okna. To by mohlo v posádce podporovat pocit bezpečí. A co víc, interiér dokáže dostatečně prosvětlit vskutku rozměrné střešní okno SkyView. Táhne se po celé její délce a lze je za horkých letních dní otevřít.

Nissan Forum

Nejčtenější