Nepodceňujte kompakty

redakce  |  Technika

Chcete-li při fotografování vypadat jako profík, není třeba být ověšen aparáty a mnoha objektivy.

Proč se hnát za digitálními zrcadlovkami, když takzvaný foťák do kapsy prokáže mnohokrát stejné služby? Hmotnost může být rozhodujícím faktorem – půjdete-li třeba pořizovat snímky na firemní večírek, asi nebude potřeba těžký aparát s výměnnou optikou, jenž bude padat z ramene do jednohubek. Stejně tak tisková konference či reportáž ze společenské události se dá zvládnout s modelem, který se vejde do kabelky nebo trochu rozměrnější kapsy. Navíc s nimi lze natáčet video, to už je dnes samozřejmá třešnička na dortu.

Canon PowerShot G10

fotoaparat

První takové menší překvapení přichystal tenhle špičkový kompakt na začátku. Kde lze u něj nastavit citlivost? Jedna složka menu na displeji za druhou – a ejhle! K tomu slouží ovladač nahoře, hned pod voličem režimů. Někdy se opravdu vyplatí přečíst si návod… Jinak G10 je ve své kategorii velice slušně postaveným přístrojem. Je vybaven CCD čipem o velikosti 1/1,7“ s efektivním rozlišením 14,7 Mpx, šum zvládá do 400 ISO, pak už je to horší, ale pro tento typ aparátu pořád dobré. Poměr stran snímače je 4:3; zvolíme-li formát 16:9, bude ořezem z původního rozměru. Snímky se mohou ukládat do RAW i JPEG. Objektiv G10 odpovídá v přepočtu ohniskové vzdálenosti 28–140 mm, jeho světelnost v rozsahu f/2,8–4,5 lze považovat za průměrnou, rozsah závěrky v rozmezí 1/4000–1/15 s. Stabilizace pracuje nadprůměrně, zajímavostí je vestavěný neutrálně šedý filtr, jímž lze prodloužit expozici. Hledáček uspoří energii akumulátoru na LCD displej, ale ujistili jsme se, že udávaná výdrž 400 snímků byla v každém případě vydatně překročena. A propos displej – s velikostí 3", rozlišením 461 000 bodů a nastavením jasu v 15 úrovních ho lze použít za širokého rozsahu světelných podmínek. Samozřejmostí je manuální nastavení expozice i manuální ostření. Menu v češtině je pohodlné, stejně jako držení přístroje, veškeré ovládání je „při ruce“, vlastně při prstech, na tlačítko on/off se zvykne rychle a je dobré. Ve spojení s externím značkovým bleskem byla radost fotografovat, jen zobrazení na displeji by snad mohlo být rychlejší. Detaily, které potěší: rozsah dioptrické korekce hledáčku, v makro režimu lze snímat ze vzdálenosti jednoho centimetru, nastavitelné režimy ostření včetně detekce tváře, tlačítko pro uzamčení expozice.

Panasonic Lumix DMC-LX3

fotoaparat

Jak lze udělat ladný kompakt bez mnoha ovladačů, jež se zachytávají o podšívku kapsy – to je věc, která v první řadě napadne každého, kdo dostane do ruky tento aparát. Jediné, co lze vytknout ihned, je absence hledáčku, jejž lze sice přikoupit, ovšem za cenu neodpovídající výhodám. Fotoaparát je opatřen čipem CCD o velikosti 1/6,3“ s efektivním rozlišením 10,1 MPx, je možné volit tři formáty, 4:3/16:9/3:2. Citlivost od 80 do 3200 a ve zvláštním režimu i 6400 ISO. To je ovšem těžko prakticky využitelná hříčka, jinak šum je akceptovatelný do 800 ISO.

Výborný stabilizovaný objektiv Leica má rozsah v přepočtu 24–60 mm, ovšem světelnost f/2,0–2,8, což je vynikající. Rozsah závěrky je od 1/2000 až do překvapivých 60 s, s nimiž pracuje v režimu „hvězdná obloha“. Displej 3,0" lze velice dobře využít při fotografování nad hlavou, protože je pozorovatelný i z velkých úhlů. Ovládání dobře znáte ze všech předchozích Lumixů s joystickem, s nímž se dostaneme rychle do nejdůležitějších parametrů z nabídky. Dobrou zkušenost uděláte s tlačítkem AF/AE LOCK, jehož pomocí změříte expozici a zaostříte; skřítci uvnitř si vše pamatují do zhotovení snímku. Saně pro externí blesk jsou velkým plusem, jenž je znevýhodněn excentricky umístěným závitem pro stativ. Hmotnější blesk je pak na závadu. Přednastavitelné režimy někdy přinutí zdvihnout obočí – režim Domácí zvíře vede k zamyšlení, jestli si kvůli němu musíme nějaké pořídit.

Co ale je nutné zvážit k dokoupení, je konvertor 0,75×, jímž se posune rozsah objektivu. Hledáček, o němž jsme mluvili, je téměř luxusem, kožené pouzdro asi také… Nový Lumix je ale i tak skvěle využitelným kompaktem, s nímž se majitel rychle spřátelí a jehož všechny vlastnosti tu nelze ani vyjmenovat.


Pro: skvělý, dostatečně světelný objektiv, jednoduché ovládání, opravdu inteligentní iA režim Proti: hledáček jen (v drahém) příslušenství, nevelká kapacita akumulátoru, příručka na CD Hodnocení: Cena: 10 500 Kč Web: www.panasonic.cz

Pro: bytelné tělo, výtečná výdrž akumulátoru, velice dobré ovládání Proti: v sériích fotek pomalejší, stejně tak při horších světelných podmínkách Hodnocení: Cena: 11 500 Kč Web: www.canon.cz

Nejčtenější