(Ne)oblíbené zálohování

PETR PROŠEK  |  
zálohování

Jak jste na tom s péčí o elektronická data, jež si spokojeně hoví na plotnách vašich hard disků? O významu zálohování s radostí poreferuje každý, kdo někdy již o nějaká důležitá data přišel. Ať už máte v počítači pečlivě uspořádané galerie fotografií za posledních deset let nebo si poctivě vedete účetnictví, neměli byste zálohování rozhodně podceňovat. I ten sebelepší pevný disk může jednoho krásného dne vypovědět službu a následky mohou být tragické. Zálohování ovšem nepatří zrovna k nejoblíbenějším činnostem a každý se k němu zpravidla odhodlá až ve chvíli, kdy jej nějaký kolaps disku postihne. S odstupem od tragické události ale četnost zálohování klesá a opět se stává nutným zlem, které je s oblibou odkládáno na neurčito.

1. Trocha nostalgie

Možností zálohování dat je řada a existují rovněž speciální softwarová či hardwarová řešení, jež se dokážou automaticky postarat o důležité soubory v celých firmách. My se však tentokrát budeme věnovat především obecně přístupnějším způsobům, po kterých sáhne většina běžných uživatelů. Vždyť to není zas až tak dávno, kdy jsme s šuplíky plnými disket pracně kopírovali vše, co nám bylo drahé. První diskety s průměrem 14 palců představila společnost IBM v roce 1967 a jejich velikost postupem let klesala, až se zastavila na známějších 5,25palcových a 3,5palcových krasavicích. 133milimetrové diskety se v dnešní době již nevyrábějí, ale 3,5palcové kousky s běžnou kapacitou 1,44 MB jsou používány dodnes. Ovšem zálohování na tato magnetická média by v současné době zavánělo sebemrskačstvím a nedostatky v podobě velmi malé kapacity či životnosti je naštěstí úspěšně vytlačují i z rukou českých Pepíků.

2. Blyštivé placky

K podstatně rozšířenějším médiím patří běžné CD a DVD disky s průměrem 12 mm a kapacitou 700 MB (CD) či 4,7 GB (DVD-5). Při současných a neustále se zvyšujících objemech elektronických dat ovšem i v tomto případě řada uživatelů narazí na problém s místem a kvapně rostoucí „knihovnou“ optických médií. Po skončení války nastupujících Blu-ray a HD DVD formátů dochází k postupnému rozšiřování Blu-ray mechanik, přičemž příjemně klesá i cena vypalovacích mechanik a samotných médií. Jednovrstvý Blu-ray kotouček ze třetí generace optických disků nabízí kapacitu 25 GB, a pakliže pořídíte dvouvrstvé médium, získáte dvojnásobnou hodnotu. Na trhu jsou k dispozici i přepisovatelné Blu-ray disky, ale počet zápisů je pochopitelně omezen a stejně jako v případě CD/DVD médií není k pravidelnému zálohování nejvhodnější.

3. Pod útokem klíčenek

Spousta uživatelů tak v případě zálohování či obyčejného přenášení dat opouští tradiční optická média a sahá po USB flashových discích – tzv. USB klíčenkách. Těch je na výběr řada a jak již samotný název napovídá, vzhledem ke kompaktním rozměrům je můžete pohodlně zastrčit třeba do kapsy u kalhot nebo malé kabelky. Pokud však tímto způsobem přenášíte důležité či choulostivé soubory, pečlivě vybírejte a nesnažte se za každou cenu ušetřit. K dispozici jsou ostatně i speciální odolné modely, jež si poradí s hrubším zacházením a jen tak něco je nerozhází. Zároveň můžete sáhnout po klíčenkách se čtečkou otisků prstů a přístup k elektronickým datům tak zajistit ještě více než s použitím tradičního heslování. Samostatnou kapitolou je technologie U3, jíž ocení především uživatelé, kteří často střídají pracovní stanice a chtějí využívat komfortu vlastních programů s nastavením, na které jsou zvyklí.

zálohování

Flash disky vybavené touto technologií obsahují zpravidla aplikaci Launchpad, která se automaticky spouští při zasunutí klíčenky do USB portu. Ta poté funguje v podstatě stejně jako tradiční nabídka Start v operačním systému Windows, odkud lze z flash disku pohodlně spouštět nainstalované programy, ať už volně dostupné či komerční. Instalace nových se v podstatě neliší od běžných instalací a takové aplikace pak můžete běžně používat kdekoli se vám zachce např. zdarma dostupný kancelářský balíček OpenOffice.org nebo internetový prohlížeč Mozilla Firefox. Každopádně nejdůležitějšími vlastnostmi při výběru nového USB flash disku jsou paměťová kapacita a přenosové rychlosti. Pokud si pořídíte 1GB klíčenku s technologií U3, dost možná brzy zjistíte, že se vám na ni nevejdou všechny potřebné programy. Ani flash disk určený třeba pouze k zálohování videozáznamů nebo fotografií nepotěší, pokud nabídne nízkou rychlost čtení a zápisu, přičemž rozdíly mezi jednotlivými modely mohou být i několikanásobné. Výrobci se předhánějí i v nabízené kapacitě, přičemž nedochází k žádnému navýšení velikosti samotného přístroje a tato výhoda USB klíčenek tedy zůstává zachována. V současné době tak můžete za lákavou cenu pořídit 32GB kousky a do prodeje se dostávají i přenosné flash disky s dvojnásobnou kapacitou.

4. Disky pro náročné

Ani tyto hodnoty nejsou dostačující, pokud toužíte po pravidelném zálohování vysokých objemů dat. V tu chvíli jdou rozměry stranou a na řadu přichází samostatné 1,8palcové, 2,5palcové či 3,5palcové externí disky a další řešení, lišící se konektivitou, množstvím praktických funkcí a potřebou externího napájení. Zde opět záleží na preferencích každého uživatele – jaké funkce využije a kolik je za zvolený komfort ochoten zaplatit. Pokud vystačíte například s přenosem dat přes USB 2.0 a maximální kapacitou 500 GB, můžete vybírat z osvědčené série My Passport Essential od společnosti Western Digital. Pakliže máte vyšší požadavky na velikost úložného prostoru a kromě USB portu byste rádi využili i FireWire, eSATA nebo diskové pole (RAID), nabízí se třeba rodinka WD My Book, s níž se vyšplháte až na kapacitu 2 TB. Ještě náročnějším uživatelům mohou posloužit velkokapacitní síťová úložiště, fungující nezávisle na pracovních stanicích. Díky ethernetovému rozhraní je zapojíte do domácí či firemní sítě, konfigurace probíhá pomocí webového rozhraní a k uloženým datům lze přistupovat z více stanic najednou.


zálohování

Zálohování na internetu

Počet společností nabízejících on- line zálohování dat roste a v zahraničí i na českém internetu najdete různé nabídky, lišící se službami, péčí o svěřená elektronická data a samozřejmě výší měsíčních plateb. Pokud se rozhodnete vložit důležité soubory do spárů specializovaných firem, je třeba vybírat s ještě větší obezřetností než v případě zařízení pro vlastní soukromé zálohování. Zjistěte si, jakým způsobem jednotlivé společnosti data skladují, jak jsou chráněny proti útokům hackerů, v jakém stavu je zákaznická podpora a pochopitelně jakým způsobem probíhá samotný upload i zpětný download dat.

Nejčtenější