Nemáte dost elektromobilů?

JAN HORČÍK  |  Auta

1. Elektromobil a luxusní hybrid Lexus HS250

Nemáte dost elektromobilů?

Kromě nového elektromobilu a další generace Toyoty Prius představila Toyota v Detroitu pod svou dceřinou značkou Lexus také nový hybrid Lexus HS250h. Opět jej pohání Hybrid Synergy Drive, s celkovým výkonem 187 koní – skládá se z elektromotoru a také 2,4litrového čtyřválce. Koeficient odporu vzduchu nového sedanu je pouze 0,27. Stejně jako nový Prius také Lexus využívá nového „ekologického plastiku“ pro svou vnitřní výbavu.


2. Elektromobil pro Ženevu iMiEV Sport Air

Nemáte dost elektromobilů?

Detroitský autosalon skončil, ale kvapem se blíží největší událost tohoto druhu v Evropě, totiž ženevský autosalon. Mitsubishi například rozeslalo obrázky svého konceptu elektromobilu Mitsubishi iMiEV Sport Air. Jde o sportovní verzi městského elektromobilu Mitsubishi iMiEV, která se v Japonsku začne prodávat už tento rok. Sportovní verze v Ženevě představí rovnovážný přístup k životnímu prostředí a dynamickému výkonu.


3. Elektrické miniautíčko Toyota FT-EV

Nemáte dost elektromobilů?

Elektromobil s označením Toyota FT- EV bude postaven na městském čtyřmístném minivozu Toyota iQ (momentálně velký hit v Japonsku) a na trhu má být do roku 2012. Dojezd však má být pouhých 80 km. Důležité je, že prozatím se jedná o pouhý koncept, nicméně už dnes zástupci firmy Toyota zastávají názor, že elektromobily a malé vozy jako iQ budou „klíčovou součástí trvale udržitelné strategie mobility“.


4. elektrické supermoto Mission One

Nemáte dost elektromobilů?

Jeden z bývalých zaměstnanců Tesla Motors se rozhodl, že elektrickou revoluci přenese také do oblasti jednostopých strojů. Spolčil se proto s dalšími kumpány ze společností jako Google či Ducati, aby světu předvedl černou obludu jménem Mission One – elektrický sportovní motocykl s max. rychlostí 240 km/h a dojezdem min. 240 km. Unikátní design motocyklu navrhl známý designér Yves Béhar, stroj byl představen veřejnosti na konferenci TED.


5. elektrický závoďák Dodge Circuit

Nemáte dost elektromobilů?

Na autosalonu v Detroitu automobilka Chrysler živě odhalila první ze svých elektromobilů. Jde o sporťák pojmenovaný Dodge Circuit, který využívá baterie firmy A123 a elektromotor o výkonu 200 kW. Maximální rychlost je údajně 192 km/h při dojezdu maximálně 320 km, což nezní špatně. Chrysler by ho rád měl na trhu už kolem roku 2010, stejně jako další své elektromobily. Zda se tomu tak doopravdy stane, je zatím ve hvězdách.

Nejčtenější