Nejstarší zlato Jižní Ameriky

redakce  |  

Co žába nerozdýchá

Na Borneu objevili vědci žábu, která nemá plíce. Dýchá jen kůží. Žije v chladných, prudce tekoucích potocích, jejichž voda je bohatá na kyslík. Žabka Barbourula kalimantanensis je maličká a i to ji při dýchání kůží pomáhá. Vzhledem k celkové ploše kůže má poměrně malý objem těla.Stačí tedy všechny buňky dostatečně zásobovat kyslíkem. Žába je silně ohrožena vyhubením v důsledku těžby zlata. Řeky jsou zakalené a jejich voda se ohřívá.

Nejstarší zlato Jižní Ameriky

Náhrdelník ze zlatých trubiček a tyrkysů nalezený v Peru je nejstarším zlatým šperkem Jižní Ameriky. Zlato pochází z okolí vysokohorského jezera Titicaca. Šperk vyrobili před 4000 lety lovci a sběrači, kteří v té době zakládali v Peru první trvalá sídla a začínali s pěstováním zemědělských plodin. Náhrdelník byl součástí pohřební výbavy. Muž, který jej měl kolem krku, sice nenesl odznaky náčelnické moci, ale zcela jistě patřil k mocným tehdejšího světa.

Nejlepší je jačí sýr

Sýry vyrobené z mléka asijských vysokohorských jaků obsahují čtyřikrát více zdravých mastných kyselin než sýry vyrobené z mléka ovcí, koz nebo krav.Zvláště vysoký je obsah konjugované kyseliny linoleové, která konzumenty chrání před nádorovými onemocněními, chorobami srdce a cukrovkou. Významný je také obsah polynenasycených mastných kyselin, jež mají rovněž příznivé účinky na lidské zdraví.

Delfín s kyticí

Sladkovodní delfíni inie amazonské obývající vody největší z jihoamerických řek jsou dvorní tvorové. Samci, kteří dorůstají délky až 3 metry, přinášejí podstatně drobnějším samicím dárky. Tento rituál je nedílnou součástí námluv inií amazonských. Někdy se na sebe samci snaží upozornit vegetací, kterou vytrhnou z říčního dna.Jindy si pohrávají v plovoucími větvemi.Výjimkou není, ani když se snaží samici uchvátit tím, že před ní berou do tlamy kameny, a ty pak házejí po okolí.

Po rybách jsou děti chytřejší

Kanadští vědci zjistili, že když nastávající matky konzumují v posledním měsíci těhotenství více omega-3 mastných kyselin, pak jsou na tom jejich děti lépe i z hlediska duševního vývoje. Ve věku 6 až 11 měsíců se lépe učí novým věcem, dokonaleji kontrolují svůj pohyb a důkladněji sledují své okolí. Na omega-3 mastné kyseliny jsou bohaté například některé druhy ryb.

Nejčtenější