Návrat do budoucnosti

PETR PROŠEK  |  
Olympus Pen E-P1

Zatímco Panasonic nabídl fotoaparát se systémem Micro 4/3 již v loňském roce, Olympus přichází s novým modelem až nyní. Má však šanci s fotoaparátem bez blesku v základní výbavě?

Pro Olympus je nový model řady Pen revolučním počinem. Především jde o první fotoaparát této značky založený na systému Micro 4/3. Není vybaven zrcátkem, tudíž patří spíše do třídy kompaktů, nicméně s výměnnými objektivy, slušným 12,3Mpx snímačem typu Live Mos a procesorem TruePic V vyhlíží spíše zkušenější fotografy. Kovové tělo v retro stylu působí na první pohled kvalitním dojmem, což se bohužel odráží i na vyšší hmotnosti (355 g, 121×70×35 mm).

Ovládání je vcelku povedené, s otočnými voliči se dobře pracuje a znalci fotoaparátů ze stejné stáje se v menu rozhodně neztratí. Kromě standardních režimů stojí za zmínku umělecký mod, ve kterém je možné zvolit několik opravdu zajímavých modifikací výsledných fotografií. K pohodlnému fotografování napomáhá i několik dalších funkcí – například i-Auto pro automatické rozpoznání scény a e-Portrét pro snímky s krásnou pletí, včetně detekce obličeje a korekce stínů. Kvalita snímků je velmi dobrá i na vyšší citlivost a fotografie jsou čisté s dostatečně sytými barvami.

Maximální ostrost snímků pomáhá vylepšit účinný stabilizátor obrazu s rozsahem až 4EV stupně. V dnešní době je každopádně zarážející absence blesku, který musíte zvlášť dokoupit. Rovněž slot na xD paměťovou kartu chybí a po mnoha letech se i Olympus obrací k Secure Digital. Přístroj nahrává video v HD rozlišení včetně stereozvuku, s ostrým obrazem a sytými barvami. Přehrávat lze samozřejmě na HDMI kompatibilních televizorech nebo třípalcovém antislunečním LCD displeji.

Olympus Pen E-P1

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ stylový design  – větší hmotnost těla
+ kvalitní HD video  – absence blesku
+ dobré snímky  
+ umělecký režim  
+ příjemné ovládání  
+ SDHC slot  

VERDIKT:
Robustní kovový fotoaparát systému Micro 4/3 zaujme nejen kvalitou fotografií, ale rovněž originálním a elegantním retro designem, za který získal naše ocenění.

HODNOCENÍ:

******


WEB: www.olympus.cz CENA: 17.990 Kč (Cena za tělo) 18.990 Kč (s objektivem 14–42 mm) 21.990 Kč (s objektivem 17 mm Pancake) 23.990 Kč (s objektivem 14–42 mm + 17 mm Pancake)

Nejčtenější